:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,738
Активни 644
Страници 12,303
За един ден 1,302,066
Очакваме по-висока субсидия догодина, заяви ректорът Боян Биолчев

Няма да има нулева година на прием в СУ

Обсъждат спешно предложението на Алма Матер за частично връщане на платеното обучение
Снимка: Борислав Николов
При всяко положение в Софийския университет ще има прием. Очакваме по-висока субсидия догодина, заяви заяви ректорът на СУ проф. Боян Биолчев след близо 2-часова среща с парламентарния шеф Огнян Герджиков, просветния министър Владимир Атанасов, зам.министъра на икономиката Кирил Ананиев и шефа на бюджетната комисия в парламента Иван Искров.

Не получихме конкретни обещания, уточни ректорът. Той обаче останал с впечатление, че все повече хора познават реалното положение на вуза и това ще подейства при определянето на бюджета за следващата година. "Проф. Герджиков абсолютно апелира за подобно увеличение на субсидията", каза Биолчев. "Субсидията на СУ трябва да е по-висока, за да не бъде на дъното на социалната йерархия", каза самият Герджиков, като призна, че има пристрастно отношение към вуза.

Ще бъде сформирана работна група, която да обсъди спешно предложението на СУ за въвеждане на диференцирани такси, стана ясно още. СУ настоява 20% от първокурсниците - тези с най-висок успех, във всички вузове да плащат символична такса от 1 лв. Следващите 40% трябва да се обучават срещу сегашните такси, а останалите 40% - срещу годишна такса от 713 лв. Според Биолчев това щяло да върне вузовете в пазарната среда и да закърпи финансовото положение на Алма Матер.

Има време за приемане на такава поправка в закона за висшето образование, ако експертите преценят, това ще стане, коментира зам.-министърът на образованието Анастас Герджиков. Сега всички студенти плащат единна държавна такса - между 160 и 240 лв. на година.

Работната група, в която ще бъдат включени членове на просветната комисия в парламента и представители на вузовете, ще обсъжда и въпроса дали и как университетите трябва да развиват собствена стопанска дейност. В момента висшите училища нямат такова право. "Ще помислим и дали не трябва да бъде намален приемът в университетите и как да бъде стимулирано окрупняването на вузовете, но не административно, а по пазарни механизми", заяви парламентарният шеф Огнян Герджиков.





----------

Акад. Сендов иска финансови бордове във вузовете



Във висшите училища да бъдат създадени бордове, които са пряко ангажирани с осигуряване на финанси за нуждите на университета, предлага акад. Благовест Сендов. Подобен борд има Американския университет в Благоевград, в него членуват княгиня Мария Луиза и видни български бизнесмени, мотивира идеята си акад. Сендов. Според него фирмите, чиито представители са членове на такъв борд, трябва да се ползват с данъчни облекчения. Подобно предложение за отделяне на стопанската от учебната дейност на университетите чрез създаване на отделна структура направи и представителството на студентските съвети. Според студентите разхвърлянето на финансовата отговорност между академичния и съвет и факултетните съвети е неефективно.
919
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД