Германската канцлерка Ангела Меркел ще запази ядрените реактори въпреки плановете за тяхното спиране, писа вчера британският в. "Телеграф". Това е тотален обрат в позицията, която досега Берлин отстояваше. Според графика, определен още от правителството на Герхард Шрьодер и подкрепян до момента от Меркел, последната германска атомна централа трябваше да бъде затворена към 2020 г. 17-те атомни централи, които все още са в експлоатация, произвеждат една трета от електричеството в Германия.
Промяната в позицията на канцлерката стана ясна по време на енергиен форум, който се състоя миналата седмица в Берлин. Тогава бе съобщено, че плановете на правителството да започне поетапното затваряне на АЕЦ ще затрудни усилията на страната за намаляването на емисиите от въглероден двуокис. По време на германското председателство на ЕС бе решено до 2020 г. страните-членки да намалят с 20% емисиите на въглероден двуокис спрямо 1990 г. Тогава Германия заяви, че е готова да намали вредните газове до 40%.
Проучване, направено по поръчка на германското правителство и представено на форума в Берлин, обаче показва, че плановете на Ангела Меркел са неизпълними без атомна енергия. Канцлерката е много загрижена за климатичните промени и решението й да изостави досегашните планове за затваряне на АЕЦ е в резултат на желанието й да защити околната среда.
Острият завой, който тя предприе, ще я въвлече в директен конфликт с влиятелното зелено лоби в ЕС. Ангела Меркел ще влезе в спор и с коалиционните си партньори от Социалдемократическата партия. Те настояват да бъде спазен изготвеният вече график за спиране на ядрените централи в страната. Германският министър на околната среда социалдемократът Зигмар Габриел продължава да отстоява позицията на партията си, че страната трябва да се откаже от ядрената енергетика. Противници на АЕЦ има и сред съпартийците на Меркел в Християндемократическия съюз.
"Необходимо ни е бъдеще без ядрена енергетика. Трябва да направим всичко възможно, за да бъдат разработени възобновяеми енергийни източници", заяви консерваторът и изпълнителен директор на Програмата на ООН за околната среда Клаус Топфер.
Му-ха-ха ха
ама това си беше ясно от самото начало, при това съвсем не зависи от Шмиргел или Щрудел... да видим сега дали ще се намери и някой от наще да извърти нещата.