Службата за борба с измамите на Европейския съюз (ОЛАФ) отправи вчера предупреждение към България да й сътрудничи при разкриването на злоупотреби с фондовете на ЕС. Заедно с това тя похвали Румъния, че се старае повече.
"Румъния има много активни следствени органи и установихме с тях отлично сътрудничество. Имаме нужда обаче от напредък в сътрудничеството с България", каза вчера на пресконференция в Брюксел шефът на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер. Той представи заедно с комисаря по одита и борбата с финансовите измами Сийм Калас годишния доклад на службата, който същия ден бе публикуван в нейния сайт http://ec.europa.eu/anti_fraud/.
Предполагаемите злоупотреби с фондовете на ЕС през 2006 г. са останали на равнището на 2005 г., пише в отчета. Броят на засечените нередности, които не могат автоматично да се квалифицират като престъпления, е възлязъл на 12 092, или на 1,16 млрд. евро. Има подозрение, че 323 млн. евро са отклонени не по предназначение. Сийм Калас обясни, че държавите членки са сътрудничели за отстраняване на много от нередностите и затова не може да се говори за масови злоупотреби. Има и много неволни грешки. "Високият брой засечени нередности е показател за внимателен и ефективен контрол", каза той.
Сред нередностите са посочени отпуснати средства за земеделски субсидии на хора, на които те не се полагат. Давани са пари за транспортна инфраструктура по проекти, които не отговарят на критериите на ЕС. Основната част от бюджета на съюза, възлизащ на 115 млрд. евро, отива за общата земеделска политика и за регионално развитие.
Посочени са и други примери: образователни центрове в Боливия, които са били фактурирани, но не са били построени; счетоводител, източил фиктивни плащания на наем в делегация на комисията; фермери, искащи субсидии за цитрусови плодове, които не са произвели; вносители, които не са платили милиони евро под формата на антидъмпингови мита при внасянето на китайски велосипеди в ЕС.
"Не можем да се справим сами: от изключителна важност за успеха на ОЛАФ срещу измами, корупция, контрабанда и други криминални деяния е тясното сътрудничество с нашите партньори в държавите членки и навсякъде другаде", каза Франц-Херман Брюнер и направи сравнението между България и Румъния.