Всички защитени територии, обявявани от 1933 г., когато е създаден първият резерват у нас - "Силкосия" в Странджа, до ден днешен, да не могат да бъдат съдебно атакувани. Това предвиждат промени в закона за защитените територии, които вчера минаха първо четене в парламентарната екокомисия.
Поводът за поправките е делото за парк "Странджа" във Върховния административен съд. На 29 юни съдът реши, че заповедта за обявяване на парка от 1995 г. е невалидна. Така той удовлетвори жалбата на община Царево, която е опекун на незаконния строеж на фирма "Краш 2000" в парка до с. Варвара. Година по-рано последна инстанция на ВАС заличи и защитената местност "Камчийски пясъци" до с. Шкорпиловци по искане на фирма "Рийс интернешънъл", която възнамерява да строи там. Вчера министерството на околната среда обжалва решението за "Странджа".
Шефът на екокомисията Георги Божинов обяви, че парламентът има готовност да гласува поправките преди август, когато депутатите излизат във ваканция. Ако това стане и те бъдат приети, делото за "Странджа" може да бъде автоматично прекратено.
Поправките вероятно ще срещнат доста възражения, тъй като според някои ще дадат твърде много власт на екоминистерството, което издава заповедите за обявяване на защитените територии. Евдокия Манева от ДСБ предложи нещо различно - всичките стотици заповеди, издадени досега, да бъдат щателно ревизирани в кратък срок от екоминистерството, за да бъдат отстранени пропуските в тях, за които се хваща съдът.
През 2005 г. аналогични поправки бяха записани в закона за биологичното разнообразие. Заповедите, с които екоминистърът ще обявява защитените зони от екомрежата "Натура 2000", са необжалваеми. Това бе направено с цел да не се забавят заради съдебни спорове зоните, които България трябва да внесе в европейската екомрежа "Натура 2000". Въпреки това екоминистерството още ги бави.
УВОЛНЕНИЕ
Шефът на национален парк Рила Васил Петров е бил освободен преди дни. Според екоорганизации причината е, че Петров се е противопоставял на инвестиционния апетит в курорта Паничище в Рила. Там има идеи за нови ски писти и съоръжения. От МОСВ обясниха решението с нецелесъобразни разходи на директора, засечени в няколко проверки.