Шефът на лявата ПГ Михаил Миков не одобри промените в закона за местните избори, предложени от колегата му Янаки Стоилов, но засега левите няма да внасят нови поправки. |
"Трябва да си зададем въпроса дали председателят на правната комисия си върши работата", заяви депутатът Ремзи Осман, който се закани да повдигне въпроса и от трибуната. "Всеки депутат може да прави предложения между първо и второ четене, но трябва да излезе с името си, а не да вкарва тихомълком неща в общия законопроект", възмути се Осман. Той определи поведението на Стоилов като жалко. "Няма нарушения на процедурата", коментира шефът на правната комисия.
Според Осман промените ще лишат от право на гласуване много хора извън изселниците в Турция. Приетият текст гласи, че избирателят ще може да гласува по постоянен адрес само ако той съвпада с настоящия. Може да се гласува и само по настоящ адрес, но той трябва да е придобит 10 месеца преди вота. Не става ясно обаче къде ще гласува човек, който има постоянен адрес в провинцията, а в столицата е регистриран по настоящ два месеца преди вота.
"Този спорен текст беше гласуван в комисията и беше одобрен", напомни Янаки Стоилов. "Ясно е, че хипотезата, според която не можеш да гласуваш никъде, не е дискусионният въпрос", добави той. И увери, че текстът ще се доуточнява и няма повод за притеснение. "Хората, които имат настоящ адрес извън страната, не трябва да могат да гласуват само заради наличието на постоянен адрес тук", категоричен бе Стоилов.
Лявата група обаче не е единна по промените. Възможно е при окончателното гласуване част от депутатите да подкрепят ДПС. По-наблюдателни соцдепутати отбелязаха, че и друг текст е добавен, без да е одобрен на първо четене. Става дума за разпоредбата, според която хората с настоящ адрес в чужбина трябва да се извадят от списъците. Тя не фигурира в нито един от приетите три проекта. Има я в тези на Надежда Михайлова (ОДС) и на независимия Лъчезар Иванов, но те бяха отхвърлени. Според леви депутати това е неприложимо за местния вот. "За Благоевград например са еднакво чужди избирателите с настоящ адрес в Пловдив и тези с настоящ адрес в Истанбул", аргументираха се те. Засега обаче нямало да внасят допълнителни промени.
Шефът на лявата ПГ Михаил Миков направо се обяви против проекта, одобрен от правната комисия. Той бе категоричен, че уседналостта ограничава хората да гласуват. "Между първо и второ четене ще трябва да направим една много сериозна дискусия, защото хем хората не гласуват, хем ние все повече ги ограничаваме", коментира той пред БНТ.
КАРЕ
АРИТМЕТИКА
НДСВ потвърди, че подкрепя принципа на уседналост за местните избори. Според царски юристи обаче текстът ще бъде доуточнен между първо и второ четене. Ако към НДСВ и опозицията се присъединят и част от червените депутати, гласовете на турските изселници и на сезонните работници по морето ще бъдат орязани.