Висшите политици в България единодушно признаха вчера, че са очаквали Върховният касационен съд в Либия да потвърди смъртните присъди на медиците.
Президентът Георги Първанов заяви, че за съжаление решението на съда не е изненада за нас. "Ние очаквахме потвърждаването на смъртните присъди на този етап", каза той вчера. И допълни, че страната ни очаква и настоява за бързо свикване и бързи решения на Висшия съдебен съвет (ВСС) на Либия, за да може окончателно да приключи случаят.
"Решението на съда за нас бе очаквано след целия ход на процеса досега. Това не е изненада", коментира и премиерът Сергей Станишев. И допълни, че на всички е добре известна позицията на България за невинността на българските медицински сестри и доктор Ашраф, потвърдена със сериозни доказателства. Позитивното според Станишев е, че още в понеделник е насрочено заседание на ВСС и това ще даде възможност "да се изчерпят всички съдебни процедури и в действителност да свърши тази агония в съда". По думите му след решението на съвета ще се премине по същество към политическо решение на въпроса. Той припомни, че България работи изключително интензивно с ЕК за постигане на споразумение по казуса, така че българките да се завърнат в родината си.
Говорителят на външно министерство Димитър Цанчев свика медиите в МВнР три часа след произнасянето на съда, за да съобщи, че няма да коментира, но страната ни имала готовност да реагира в близките дни в зависимост от развитието на ситуацията. И Цанчев обяви, че решението на съда било очаквано. "Очакваме свикването на Висшия съдебен съвет на Либия и окончателно приключване на случая", каза Цанчев.
Главният прокурор Борис Велчев изрази надежда, че политиците ще постигнат това, което либийският съд не успя - помилване на българските сестри в Либия и завръщането им в България. "Сега случаят е изцяло в ръцете на политиците", каза той.
Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу определи като тревожна новината от Либия в изказването си пред Европейския парламент. "Надявам се, че скоро ще се намери решение на този случай. Искам да уверя медиците и техните семейства, че Европейската комисия ще направи всичко по силите си, за да бъде реализирано правото на живот и на свобода на тези хора", каза Барозу.
Шефът на Европарламента Ханс-Герт Пьотеринг обяви, че е дълбоко потресен от решението на съда в Либия. "Вярваме, че либийските власти ще предприемат необходимите мерки да преразгледат и отменят смъртните присъди и това ще доведе до бързото решение на случая", каза Пьотеринг.
Моята първа реакция е абсолютно отрицателна, коментира и зам.-шефът на ЕК и еврокомисар по правосъдието и вътрешния ред Франко Фратини. "В този конкретен случай имахме известни надежди, че може да бъде взето по-различно решение", каза той. Фратини съобщи, че точно преди обявяването на присъдата е имал среща в кабинета си с либийския министър по въпросите на миграцията. След срещата той призна, че не вижда положителен изход. Председателят на ПАСЕ Рене ван дер Линден също изказа възмущение от решението на съда.
"Либия трябва незабавно да позволи на шестимата медици да се завърнат вкъщи", заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Шон Маккормик, цитиран от Ройтерс.
"Либия рискува нов леден период в отношенията си със Запада", написа в коментара си електронното издание на германския вестник "Ханделсблат".
Акакво очакват наще, Бушчо да спаси медиците ли?Глупости!!!
"Либия рискува нов леден период в отношенията си със Запада", написа в коментара си електронното издание на германския вестник "Ханделсблат
това е най голямата глупост!!!