Заради сушата и високите температури големи пожари вилняха вчера в Южна България. За 24 часа бяха подадени 230 сигнала до огнеборците. Огънят обхвана над 15 000 декара гори, ниви, овощни градини и дори вилни зони. Жегите допълнително усложняват ситуацията, оплакват се от спасителните екипи.
Бедствено положение беше обявено в селища в 2 области - Хасковска и Старозагорска. В първата положението вчера беше овладяно и се очакваше отмяна на бедственото положение. До старозагорското село Дълбоки обаче огнена стихия вдигна на крак всички налични екипи на пожарната в Стара Загора и Казанлък. До редакционното приключване на броя пожарът не беше овладян. По спешност бяха привикани и спасителите в отпуск, повече от 100 военнослужещи от Втора тунджанска лекопехотна бригада, служители на "Гражданска защита", лесничеи и доброволци, съобщи БТА. В помощ за гасенето е изпратена тежка верижна техника от "Мини Марица-изток" ЕАД. Огнеборците овладяха стихията от изток и север, но тя тръгна стремително на запад. Според тях пожарът се разраствал заради силния вятър.
Към 14 часа възникна още един пожар в северния край на Стара Загора, в подстъпите на парка "Аязмото". От екоцентъра в града призоваха гражданите да се включат в гасенето с всички подръчни средства. В същото време пламна и къща в града.
В Хасковска област положението беше овладяно и всички пожари на територията й бяха са локализирани. "В четвъртък след 16 часа едновременно тръгнаха 35 пожара и се наложи да търсим помощ от съседни области", обясни вчера областният управител на Хасково Райна Йовчева. Изгорели са вили, селскостопански сгради, между 6000 и 8000 декара тревисти площи. Пожарите са унищожили 121 декара борова гора, лозя, овощни градини. В Тополовград пламъците са засегнали цяла вилна зона, унищожени са 800 хектара ниви и вилни места. Няма умишлен палеж на гори, но тревните площи са нарочно подпалени, твърдят специалисти.
Областният управител на Благоевград Владимир Димитров съобщи, че е вдигнал на крак всички държавни органи в областта, включително граничните пунктове, стриктно да следят за палежи и да не подценяват нито един сигнал. По 15-20 пъти на ден излизат служителите за гасене на пожари, съобщи Никола Орозански от РСПБЗН-Благоевград.
Голям пожар се развихри и във вилната зона "Козлуджа" край Велико Търново вчера следобед. Около 15 огнеборци с 5 противопожарни автомобила бяха изпратени в района.
Решението е :
1. Създаване на противопожарни просеки в горските масиви
2. Ограничаване и забрана на места на дърводобива
3. Масови залесителни акции създаване на нови горски масиви
4. Забрана за източвонето на водата от язовирите и
5. Създаване на нови водохранилища и язовири !
Ако част от парите за бедствия и аварии се пранасочат в тези направления в следващите години и наводненията няма да са така страшни , и жегата , и пожарите , и недостига на вода !