23 юни 2006 г. - на лекция в НДК Георги Първанов обявява, че има папка "Гоце" в архивите на разузнавателната служба. |
29 март 1989 г. - Поискана е спешна справка за Георги Първанов в системата ВЕГА-1 (базата данни на Първо главно управление). Отговорът е, че "за лицето няма данни". На същата дата е поискана информация и от картотеката на вражеските елементи.
30 март 1989 г. - Ст. л-т Цвятко Цветков пише докладна записка относно проведена среща с Георги Първанов. Той описва, че срещата е проведена в ЦК на ДКМС, че се е представил за служител на Министерството на външните работи и само с бащиното си име.
19 април 1989 г. - Заведен е картон на името на Георги Първанов. Записано е, че той протича по дело 15397, 14-и отдел.
2 юни 1989 г. - Написана е справка за Георги Първанов, в която се описва животът му. Заключението е, че притежава необходимите лични и професионални качества за изпълнение на задачи по линия на културно-историческото разузнаване.
6 септември 1989 г. - Цветков пише справка относно "среща с Георги Първанов от Института по история на БКП". На тази среща Първанов му предал съгласно предварителна уговорка подробна автобиография. Посочено е, че "същият има готовност и желание да работи с органите на ДС." Приложена е подробна, но неподписана автобиография на Георги Първанов.
26 септември 1989 г. - Предложение на Цветков да се открие дело за секретен сътрудник на Първанов под псевдоним "Гоце". В него пише, че "след провеждане на редовни срещи и допълнителното му изучаване същият е привлечен за по-нататъшна работа от името на органите на ДС." Проведена му е вербовъчна беседа, на която Първанов приел сътрудничеството с готовност и разбиране. Единствено името на Първанов е написано ръкописно, всичко останало е на машина. Предложението е утвърдено и регистрирано два дни по-късно - на 28 септември, от началника на отдел 14-и на ПГУ-ДС майор Вл. Кънчев.
4 октомври 1989 г. - Пуснат е регистрационен картон ДОР "Гоце" (дело за оперативна разработка).
7 декември 1989 г. - Написан е акт, че Цвятко Цветков е изразходвал на 1 декември 7 лева за почерпка за СС "Гоце".
5 август 1993 г. - Справка от Вл. Кънчев относно дело 19183 СС "Гоце". Следва разказ за това кога е привлечен сътрудникът и в какво качество, как оперативен контакт с него осъществявал ОР П. Атанасов, който през 1990 г. заминал на задгранична работа и тогава връзката била прекъсната. Затова се прави предложение "делото да бъде свалено в архив и при поискване да се дава отговор - "лицето свободно". Особеното е, че справката е относно СС "Гоце", а навсякъде по-надолу пише СС "Гоцев". Не е ясно и кога Цветков "предава" връзката с Първанов на П. Атанасов. Няма и отчети за срещи и разговори на Атанасов с Първанов.
26 март 1996 г. - Протокол, с който Цвятко Цветков сдава на полковник Росен Дерменджиев от НРС дело 19183. В протокола не пише от колко страници е то, въпреки че има изрично отделено място за това. Странно е и защо точно Цветков, който е напуснал НРС още през 1990 г., предава делото и къде е било то дотогава. Няма отговор и на въпроса защо, след като делото е свалено в архива през 1993 г., се предава пак там чак 1996 г.
30 юли 1997 г. - Приет е законът за достъп до документите на ДС. Създадена е комисия от всички шефове на специалните служби начело с тогавашния МВР-шеф Богомил Бонев. Депутати атакуват закона пред Конституционния съд, който забранява да се проверяват президентът и вицепрезидентът, както и самите конституционни съдии. От обсега на закона се вадят и т. нар. картотекирани сътрудници - хората, чиито имена и псевдоними фигурират в справочната картотека и в регистрационния дневник на бившата ДС, но за тях липсват разработките и собственоръчно написани материали.
22 октомври 1997 г. - Богомил Бонев изчита в парламента 23 имена и казва, че решението на КС е спасило от обявяване 68 души от властта. Тогава Първанов е депутат.
13 март 2001 г. - Приет е закон за достъп до документите на бившата ДС и бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб. Създава се комисията по досиетата, ръководена от Методи Андреев. И тя не обявява Първанов като сътрудник заради решението на КС.
2004 г. - Бившият депутат от СДС Едвин Сугарев за първи път публично намеква за наличието на агентурна папка "Гоце". Първанов отказва да коментира думите му.
Юни 2006 г. - Георги Първанов потвърждава наличието на папката. Методи Андреев и Евгени Димитров, също бивш член на комисията по досиетата, обявяват, че цялата комисия се е запознала със съдържанието на папката. "В личното дело на агент "Гоце", което ние изискахме от Първо главно управление на ДС, има доклад за вербуване, доклад за съгласие, доклад за получена сума и доклад за извършена работа", твърди Димитров. И разкрива, че сред разработките на "Гоце" има анализи за Македония, както и доклади за отделни македонски граждани.
По същото време се появява и оперативният работник Цветков, който повтаря тезата на Първанов. Той съобщава, че Първанов не е бил агент на ДС, а "секретен сътрудник (СС)", защото българите, работещи за ПГУ, се водели така, а чуждите граждани - "агенти". Псевдонимът "Гоце" бил избран, защото се работело по македонския въпрос, а и Първанов му приличал на Гоце Делчев. Цветков обяснява и че Първанов не си е знаел псевдонима, защото практика била такава, както и че се е срещал с него само 5-6 пъти.
Пак през 2006 г. бившият премиер Иван Костов признава, че още през 1997 г. е научил за "Гоце". Вчера той обяви, че папката е прочиствана.