24 дни средно е годишната почивка на българите. Към годишния отпуск от 20 дни в колективните трудови договори се записват средно още 4 дни допълнителна почивка, сочи изследване на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Същото е положението и в съседна Румъния. У нас обаче има 10 празнични дни, докато в Румъния те са едва 6, показват сравнителни данни за 2006 г.
В 12-те нови членки на Европейския съюз годишният отпуск заедно с договорените добавки е средно 22.4 дни. В Норвегия и 15-те стари членки на съюза обаче средно се почива по 26.7 дни. Като цяло платената почивка в ЕС варира от 33 дни в Швеция до 23 дни в Гърция. Между новите и старите членки на ЕС има голяма разлика в броя на дните за платен и допълнителен отпуск, както и празниците, отчитат от фондацията.
Работещите в 15-те стари членки почиват повече в сравнение с новите европейци. На тях им се полагат средно 35.6 неработни дни в годината, докато в 12-те нови платената почивка е средно 31.3 дни. Работниците в Швеция например имат общо 42 дни платен отпуск и празнични дни. На другия полюс пък е Естония, където годишната почивка е само 26 дни. Дълга ваканция и повече празнични дни ползват още в Германия (40 дни), Италия (39 дни), Люксембург и Дания (38 дни). Най-малко се почива в Латвия (27 дни), Унгария (28 дни) и Ирландия (29 дни).
Фондацията отчита и голяма разлика между европейските държави в дължината на работната седмица и часове. Средно през 2006 г. работната седмица в Латвия е била около 42.1 часа, докато във Франция средно на работещ в седмицата се събират по 37.6 часа работа. У нас работната седмица е 40 часа по Кодекса на труда. Новите членки отново държат първенството по дълъг работен ден. Най-много се работи в Естония, Латвия, Унгария, Полша и Румъния. Най-кратката работна седмица е във Франция, Швеция, Дания и Германия. Естонците се трудят средно с 304 часа годишно повече от французите, което прави 7.6 техни работни седмици, отчита още изследването.
|
|