:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,353
Активни 768
Страници 21,918
За един ден 1,302,066

Само 2% ръст на заплатите през 2006 г.

Въпреки хвалбите на управляващите доходите на българите почти не са мръднали миналата година. Средната работна заплата е възлязла на 355 лева и бележи 9.5% номинално повишение спрямо предната година, но реално тя е пораснала само с 2% , сочи отчетът на изпълнението на бюджет 2006. Голямата разлика в процентите се дължи на високата инфлация, която почти е изяла увеличението. М.г. животът е поскъпнал с 6.5%, а средногодишната инфлация е била 7.3%.

Числата в отчета показват, че правителството не е постигнало много в областта на доходите, макар че то само се нарече "на социалната отговорност", коментира депутатът Мартин Димитров (СДС). При годишен ръст на икономиката около 6% не е нормално заплатите в най-бедната страна от ЕС да растат едва с 2%, отбеляза пък Евгени Чачев от ДСБ.

Покачването на заплатите изостава не само от икономическия ръст, но и от производителността на труда, която през 2006 г. се е подобрила с 3%, откриха депутати, прегледали внимателно бюджетния отчет на правителството. Този факт разбива още един мит, често употребяван от управляващите като оправдание за слабия ръст на доходите - че заплатите растат по-бързо от производителността. Преди месец министърът на финансите Пламен Орешарски дори обяви, че у нас цената на труда е прекалено висока и че "по стойност заплатите в Румъния са с 60-70 евро по-високи от нашите, но ако се измерят с нивото на производителност, то в България възнагражденията са с 1.5 пъти по-високи."

"През 2006 г. реалното изменение на СРЗ следваше развитието на производителността на труда в българската икономика. Последната отчете растеж от 3% в реално изражение на годишна база и сравнението между двата показателя показва, че няма предпоставки за влошаване конкурентните позиции на българските производители," посочва самият Орешарски в доклада за изпълнението на миналогодишния бюджет.
10
2025
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
23 Юли 2007 02:03
""През 2006 г. реалното изменение на СРЗ следваше развитието на производителността на труда в българската икономика. Последната отчете растеж от 3% в реално изражение на годишна база и сравнението между двата показателя показва, че няма предпоставки за влошаване конкурентните позиции на българските производители," посочва самият Орешарски в доклада за изпълнението на миналогодишния бюджет.""
Тук ли е заровено кучето? В желанието на крупните български "бизнесмени" да не намалят конкурентноспособността си в ЕС?
На фона на "социалноотговорните " правителствени действия в сферата на заплащането на труда и повишаването на доходите на електората?
Не съм икономически спец, но не ми и трябва за да усетя , че не живея по-добре и доходоносно. А и повечето хора около мен.
Каква все пак е истината с производителността на труда в БГ и растежа на заплатите? Хвърляните напосока и с широка ръка цифри( статистика), коментари и противоречащи си мнения ( освен почти единодушното сред сега властващите , че няма да се увеличат прекомерно заплатите, за да не застрашат макроикономическата стабилност) направо ме изумяват.
23 Юли 2007 09:33
Не мога да разбера тъпотата на нашите пишман политици и тези дето се самонаричат икономисти. След като за 17-18 години се видя, че ниското заллащане не води до развитие на икономиката в България, а даже напротив, води до бягство на работната сила към други държави и спиране на възпроизводството на работната сила, какво чакат още? Да падне тавана ли, т.е. България да остане съвсем без работна сила ли?
Каквото и да ни лъжат за ръста на заплати и т.н., ние много добре си го усещаме този ръст по джоба си и за съжаление той вече 17-18 години е все надолу, т.е. все още обедняваме. Заради силното разслоение по доходи може и да има някакъв среден ръст, но той е за сметка на сравнително високи доходи за една малка част от населението, а останалите 70-80-90 процента продължават да обедняват.
23 Юли 2007 11:42
Не съм съгласен, че заплатите намаляват. Може би в реално изражение бюджетния сектор е обеднял, но частните фирми си дигат заплатите поне с ръста на инфлацията. По-скоро бих се съгласил, че квалифицираните хора бяг в по-добре уредено общество, а не само заради по-високата заплата. Защото ако в София квалифициран човек взима 2000 лева да речем, то същият в Лондон може би ще получава 5000 евро, но като стандарт на живот в София може би ще е по-добре. Е да тези с по 2000 лева заплата в България не са, кой знае колко на останалия фон, но все пак не може да дигнем заплатите на всички само, защото им били ниски проходите
23 Юли 2007 11:49
XYZxyz - Управляващите маймуни, толкова години НАРОЧНО държат народа беден.Докато "офцете" са заети изцяло с мислене как ще оцелеят, ТЕ си крадът всичко което може да се открадне и няма кой да им потърси сметка . Виж че стадото го тъпчат вече колко години незнам и реакциите са никакви.Само псуване на масата с чашката в ръка.


23 Юли 2007 11:56
bvdsoi

Ти прочел ли си каква идиотщина си написал ???
Кои са тези частни фирми, който вдигат реално заплатите с ръста на инфлацията ? И защо, един специалист, взимащ 2000 лв. ще бяга в Европа за 5000 евро , като тук с 2000 лв. ще живее по добре ???.
Обесни ми го това- моля те , че нещо не мога да си го обесня сам !
23 Юли 2007 12:04
Алчността човешка няма край. Аз лично не познавам хора със заплата от 2000 лева, за да мога да кажа дали някой от познатите ми би отишъл в чужбина, срещу 5000 евро. Може би съм попрекалил с цифрата, но определено на пазара има глад за квалифицирана работна ръка, което значи, че тези хора са някъде по-света, но не и у нас. Колкото до индексирането на заплатите мога да кажа, че повечето ми познати всяка година получават увеличение на заплатите си и аз не съм изключение от това правило. Да статистически погледнато аз и обкръжението ми не представляват представителна извадка на обществото, но се опитвам да кажа, че определени обществени групи са компенсирани за инфлацията. Виж колко %та са тези дето се компенсират е другата страна на монетата. Затова в известен смисъл приемам критиката.
23 Юли 2007 12:22
bvdsoi

Увеличение на заплатите има-съгласен съм но...то далеч не е съобразено с инфлацията и поскъпването на живота.Какво имам предвид ? В фирмата която работя, за тази година ми увеличи заплатата с "цели" 30 реални лева... Бах това увеличение. А с колко поскъпна живота за посочения период ???

п.п. държа отбележа само, че фирмата далеч не е някоя неизвестна, напротив-ползва се с доста добро име.А как е при "неизвестните" не мога да кажа.
23 Юли 2007 16:23

В сайта на НСИ има данни за работната заплат от 2000 година насам. Взимаме март 2000 и сравняваме с март 2006-та, т.е. период от 6 години с 42.83% инфлация за тези 6 години. Реален ръст на средната заплата около 10%. 10% за 6 години!!! Та това е "ръст" от 1.47% годишно средно за периода. Нахалството на мафията няма граници. БВП преизчислен по същия начин дава ръст от над 35% за 6-те години, при 10% ръст на заплатите. После през последната година/март 2006-март 2007/ има доста по-висок номинален ръст на заплатите при по-малка инфлация и за седем години - март 2000 до март 2007-ма инфлацията е 48.73%, а реалния ръст на средната заплата около 23%.
В крайна сметка - така е при демокрацията. Производителност и там подобни няма нищо общо с размера на заплатите ни.
23 Юли 2007 17:00
Не мога да си представя как с 10 пъти по-малка заплата ще живея по-добре ...
Всеки човек си има нужди, които трябва да удоблетворява. Ако получава 10 пъти повече, а удоблетворяването на нуждите му е 3 пъти по-скъпо (максимул, защото някои неща са и доста по-евтини, но да кажем 3 - че е хубаво число), то се получава че живее 3.3333 пъти по-добре, нали ? Поне материално е така ...
Но носталгията е страшно нещо. "Какво да се прави, сине - рекъл стария глист - Родина.".

Редактирано от - Siol En на 23/7/2007 г/ 17:03:47

23 Юли 2007 17:29
Това с колко е подскъпнал живота може всеки да каже сам за себе си, но определено това дето го дава НСИ не е валидно за всеки и мисля, че е далеч от истината. Инфлацията всяка година е поне 10%. За съжаление не съм правил сметка всяка година колко неща и на какви цени пазарувам, но определено цените на повечето неща са европейски, а много малко хора взимат европейски заплати. Съответно същите тези заплати са по-скоро резултат от това до колко може да се пазари човек. Имам познати които работят така, че в момента са почти незаменими от фирмите. И затова реалните им доходи растат по-бързо от инфлацията. Това далеч не са всички хора, а една малка част от тях, но низвода е един учи и работи качествено за да имаш право да искаш...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД