Въпреки хвалбите на управляващите доходите на българите почти не са мръднали миналата година. Средната работна заплата е възлязла на 355 лева и бележи 9.5% номинално повишение спрямо предната година, но реално тя е пораснала само с 2% , сочи отчетът на изпълнението на бюджет 2006. Голямата разлика в процентите се дължи на високата инфлация, която почти е изяла увеличението. М.г. животът е поскъпнал с 6.5%, а средногодишната инфлация е била 7.3%.
Числата в отчета показват, че правителството не е постигнало много в областта на доходите, макар че то само се нарече "на социалната отговорност", коментира депутатът Мартин Димитров (СДС). При годишен ръст на икономиката около 6% не е нормално заплатите в най-бедната страна от ЕС да растат едва с 2%, отбеляза пък Евгени Чачев от ДСБ.
Покачването на заплатите изостава не само от икономическия ръст, но и от производителността на труда, която през 2006 г. се е подобрила с 3%, откриха депутати, прегледали внимателно бюджетния отчет на правителството. Този факт разбива още един мит, често употребяван от управляващите като оправдание за слабия ръст на доходите - че заплатите растат по-бързо от производителността. Преди месец министърът на финансите Пламен Орешарски дори обяви, че у нас цената на труда е прекалено висока и че "по стойност заплатите в Румъния са с 60-70 евро по-високи от нашите, но ако се измерят с нивото на производителност, то в България възнагражденията са с 1.5 пъти по-високи."
"През 2006 г. реалното изменение на СРЗ следваше развитието на производителността на труда в българската икономика. Последната отчете растеж от 3% в реално изражение на годишна база и сравнението между двата показателя показва, че няма предпоставки за влошаване конкурентните позиции на българските производители," посочва самият Орешарски в доклада за изпълнението на миналогодишния бюджет.
""През 2006 г. реалното изменение на СРЗ следваше развитието на производителността на труда в българската икономика. Последната отчете растеж от 3% в реално изражение на годишна база и сравнението между двата показателя показва, че няма предпоставки за влошаване конкурентните позиции на българските производители," посочва самият Орешарски в доклада за изпълнението на миналогодишния бюджет.""
Тук ли е заровено кучето? В желанието на крупните български "бизнесмени" да не намалят конкурентноспособността си в ЕС?
На фона на "социалноотговорните " правителствени действия в сферата на заплащането на труда и повишаването на доходите на електората?
Не съм икономически спец, но не ми и трябва за да усетя , че не живея по-добре и доходоносно. А и повечето хора около мен.
Каква все пак е истината с производителността на труда в БГ и растежа на заплатите? Хвърляните напосока и с широка ръка цифри( статистика), коментари и противоречащи си мнения ( освен почти единодушното сред сега властващите , че няма да се увеличат прекомерно заплатите, за да не застрашат макроикономическата стабилност) направо ме изумяват.