Ставката на плоския данък може да не е 10%, а 11%, 12% или 13%, заяви пред Дарик радио вчера депутатът от БСП Петър Кънев. В момента Министерството на финансите прави разчетите. Яснота за размера на налога щяло да има в края на септември. Още преди заседанието на върха в "Евксиноград" са правени сметки и за ставка между 11 и 13%.
Министърът на икономиката Петър Димитров обаче отсече, че ставката на данъка ще е 10%. "Не си спомням Съветът на коалицията да е вземал решения и те да са отменяни", каза той. Минималната заплата ще се вдигне от 180 на 220 лв., а хората със заплати между 220 и 375 лв. на месец щели да бъдат компенсирани заради данъка от работодателите.
Според Петър Кънев не би било проблем бюджетът да издържи и ставка от 10%. "Колкото по-нисък е размерът му, толкова по-добре и за българския бизнес, и за българските граждани", каза депутатът. Според председателя на бюджетната комисия в парламента Румен Овчаров дори при 10% данък приходите в бюджета няма да намалеят. В същото време изсветляването на доходите означава автоматично плащане на повече осигуровки от гражданите и фирмите.
"Нормативно признатите разходи може да се намалят, но трябва да останат. Другият вариант е свободните професии да доказват какви разходи са направили и да им се облага само доходът от трудовата дейност", смята зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян. Последният вариант бе за 25% признати разходи за всички професии, които досега ги ползваха, но властта още не е излязла с решение по въпроса. 450 000 българи са посочили нормативно признати разходи в декларациите си. Ако се обложат с 10%, хазната ще събере 40 млн. лв., които според Овчаров не са фатални нито за бюджета, нито за хората, които досега не са плащали данък върху тях.
За да се запазят стимулите за родителите, данъчните облекчения за семейства с деца може да се заменят с вдигане на детските надбавки с 8.40 лв. на месец, смята Тебеян. Толкова е най-високото досегашно облекчение. Сега детските са 18 лв. на месец за първо дете и 20 лв. за второ. Надбавките трябва да се получават от всички, а не само от хората с по-ниски доходи, смята Тебеян.
ПАТЕНТ
По логиката на плоския данък трябва да отпадне и патентният, но още никой нищо не е казал по въпроса, заяви още зам.-председателят на БСК. Сега такъв налог плащат физическите лица и едноличните търговци с оборот под 50 000 лв., които си докарват доходи от заведения за хранене и развлечения, платени паркинги, дърводелски, шивашки, обущарски, фризьорски услуги и т.н.
Съзирам опипване на почвата, дали пък (особено след като минат изборите) идеята да не може да бъде забатачена. На лобитата да угодим и преференцийките (разбирай -дупките за източване) да запазим...На застрахователните компании - за полиците, на френските мошеници - за ваучерите за храна, на крякащите "интелектуалци" - за % на недоказаните разходи, на таксиджиите - все така нищо да не внасят в хазната, на майките - за семейното облагане, на селските стопани...А накрая, ако сметката не излиза, ставката да стане 30%.
И затова бих казал отсега - всичките нагли просяци трябва да бъдат наритани в ъгъла, защото един да пуснеш под миндера, другите ще ти се качат отгоре.