:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,078
Активни 504
Страници 8,981
За един ден 1,302,066
Анализ

Вредите и ползите от колониализма

Индия дръпва нагоре, Пакистан стои на едно място. Островните държави са с най-видима полза от владичеството на метрополиите
Снимки: РОЙТЕРС
Сингапур е пример как една държава може да извлезе ползи от колонизацията си.
Преди 60 години, на 15 август 1947 г., с обявяването на независимостта на Индия започна разпадът на колониалната система. Първият опит за деколонизация обаче не бе особено сполучлив. Подялбата на тази част от Британската империя между независимите Индия и Пакистан предизвика гигантско разместване на населението, съпроводено с гибелта на стотици хиляди хора от глад, изтощения и верски фанатизъм. Териториалните спорове между отломките не са решени и днес. Хаосът в Индия след независимостта бе спрян едва след като индуски фанатик за малко не уби бащата на нацията Махатма Ганди. След кръвопролитна гражданска война от Пакистан се отцепи източната му част - днешният Бангладеш.

От днешна гледна точка обаче колониалното владичество на британците в Индия не е толкова еднозначно. Именно от тях Индия наследи парламентарната система, която я прави "най-многолюдната демокрация в света". И днес тя е световен център на офшорното програмиране - не на последно място защото тя масово използва езика на колонизаторите - английския. Съседен Пакистан обаче не може да се похвали нито с устойчива демокрация, нито с икономически постижения. Различна е съдбата и на останалите бивши колонии: сред тях е успешният Сингапур и преживяващото икономическа катастрофа Зимбабве.

Така че въпросът дали колониализмът е бил от полза, или е нанесъл вреда на колонизираните едва ли има прост отговор. И затова стимулира учените за сравнителни изследвания на колониалните и постколониалните икономики.



Потисничество и нищета



Дарън Асемоглу и Саймън Джонсън от Масачузетския технологичен институт и Джеймс Робинсън от Калифорнийския университет в Бъркли направиха опит да оценяват влиянието на колониализма според съвременните данни за 64 бивши колонии. Икономистите смятат, че днешното развитие на тези държави е предопределено от стратегията, избрана по онова време от бившите метрополии. В райони с благоприятни климатични и епидемиологични условия европейците са създавали както селища, така и стабилни политически институти - в Австралия и Нова Зеландия например. Но никога не са се заселвали в места с висока смъртност. Тези региони са ги интересували само като източник на полезни изкопаеми. Съответно там се е създавала репресивна система на управление, а политическите институти не са се развивали. Освен това икономиките, ориентирани към износ на суровини, са ставали идеална основа за корумпирани режими. Един от най-ярките примери е белгийско Конго. Създадената от колонизаторите там система директно е заложила основите на диктатурата на Мобуту Сесе Секо, управлявал до 90-те години на миналия век.

Джеймс Фейрър и Брюс Сейкердът от Дартмутския колеж пък дават данни за демографските аспекти на колонизацията. Туземното население на Пуерто Рико в началото на испанската колонизация през 1505 г. е наброявало 60 000. Към 1515 г. то е спаднало до 14 400, а към 1530 г. - до 1500 души. Същото е станало и на остров Ямайка. Там живеели стотици хиляди хора преди появата на испанците. Но към 1655 г., когато островът минава под британското владичество, не е останал нито един туземец. Шокиращо равнище на шарка и други смъртоносни болести е било регистрирано и през следващите столетия.

Тези данни сякаш потвърждават извода, направен още от основоположниците на марксизма-ленинизма - империалистите безпощадно ограбват колониите, те носят безправие и нищета на угнетените народи. Други изследвания обаче показват по-различна картина.



Плюсовете на островите



Същите Джеймс Фейрър и Брюс Сейкердът от Дартмутския колеж изясняват как продължителността на колонизацията се отразява върху съвременните икономики на бившите колонии. Те вземат 80 неголеми острова, които в един или друг момент от историята си са били колонии на европейските държави. Тъй като островите са изолирани, някои фактори като войни със съседни държави не оказват на текущото им състояние такова влияние, както при континенталните държави. Затова точно те могат да дадат най-точна картина какво се случва с икономиката вследствие на колонизацията. Оказва се, че средно всеки 100 години колониален живот добавят днес 40% към брутния вътрешен продукт (БВП) на острова. Същото е и с други важни показатели за развитието на икономиката и обществото - примерно детската смъртност. Колкото по-дълго островът е бил европейска колония, толкова по-ниска сега е детската смъртност там. Така че продължителната колонизация се отразява положително на островните икономики. Но дори и този извод изисква сериозни уточнения.



Владения близнаци с различни съдби



В свое изследване на Майкъл Дакоста от Международния валутен фонд твърди, че продължителността на колонизацията далеч не е единственият фактор за благополучието на бившите колонии. Ученият сравнява Гвиана и Барбадос. И двете страни са в Карибския басейн, били са британски колонии и двете са извоювали независимостта си през 1966 г. при сходно равнище от развитието си. И в двете държави захарната промишленост представлявала около 20% от БВП. Инфлацията била едва 2% годишно. Равнището на смъртност в Барбадос било 7.8 на 1000 души, в Гвиана - 8.2 души. Нивото на грамотност било около 80%.

Въпреки сходството в стартовите позиции двете страни стигат различни нива на развитие. В Барбадос през 2004 г. БВП на глава от населението достигнал 10 000 долара, в Гвиана - десет пъти по-малко. През 2003 г. Барбадос е заемал 30-о място от 177 държави в рейтинга на Програмата на ООН за развитие. Гвиана - чак 107-о място.

Дакоста обяснява различията с два фактора. Първо, Барбадос става британска колония в началото на XVII в. Още през 1639 г. там е било създадено първото законодателно събрание. Съответно там постоянно е действала традицията на представителната демокрация, а преходът към независимост е протекъл сравнително гладко.

В Гвиана самоуправлението се е формирало доста по-късно. Непосредствено преди независимостта тя била разтърсена от междуетнически сблъсък, дори британските власти преустановили действието на конституцията. След това в страната се налага системата на т.нар. изпълнително президентство, при която държавният глава не е бил контролиран от никого и можел да разпуска парламента, когато си поиска.

Второ, в Гвиана заради климатичните особености памукът се отглеждал в големи плантации. Съответно тук се формира пролетариат и се разпространяват левите възгледи. Самите пък плантации изкушавали новата власт да ги национализира. Докато независимият Барбадос успешно развива и диверсифицира икономиката си, Гвиана преживя период на "кооперативен социализъм", съпроводен с национализация на захарната промишленост, а после и с икономически спад.

Наследството на колонизаторите може да бъде разнопосочно дори в рамките на една държава. Абхиджит Банерджи и Лакшми Айер от Масачузетския технологичен институт анализират различията в икономическото развитие на отделни региони от Индия. В някои случаи колонизаторите са запазвали старата феодална система, когато селяните са били закрепостени към местния земевладелец, който отговарял за събирането на данъците в дадения район. На други места обаче властта на земевладелците е премахната, а данъците са събирани от британски администратори. Този подход е прилаган от средата на XVIII до средата на XIX век. Изборът на формата на управление е зависел от икономическите и идеологическите разбирания, които са господствали в Англия при присъединяването на дадена индийска територия към британските владения.

Последиците обаче от този избор се чувстват и днес. Банерджи и Айер посочват, че 150-200 години по-късно в районите, където е била премахната феодалната система, икономическите показатели са доста по-високи. Грамотността е по-висока с 18%, а детската смъртност е по-ниска с 40%.

Така че развитието на бившите колонии е зависело не толкова от продължителността на колонизацията, колкото от нейните методи и подходи.

Съвсем различни са изводите в изследването на Бранко Миланович от Световната банка. Той е анализирал как са повлияли наличието на демокрация, колониализъм и войни на икономическия ръст на отделните държави от 1800 г. досега. Резултатите напълно логично показват, че наличието на демокрация способства за просперитет, а войните оказват негативно влияние. Но най-интересното е, че не се забелязва значително влияние на колониализма върху икономическия ръст. Оказва се, че ако европейците са експлоатирали други държави, то те са правили това по същия начин, както местните управници преди тяхното идване. Това, разбира се, не пречи на днешните ръководители на бившите колонии да обясняват всички проблеми на своите страни - бедност, политическа нестабилност, корупция и т.н., с наследството от проклетото колониално минало.
 След своята независимост Пакистан не може да се похвали нито с устойчива демокрация, нито с икономически постижения.
 Масовото използване на езика на колонизаторите - английския, помогна на Индия да стане световен център на офшорното програмиране.
45
5982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
15 Август 2007 00:28
За мен има само ползи.
За другите не знам как е.
15 Август 2007 00:29
положителните страни на колониализма????!!! сега очаква да чуя и за положителните страни на изнасилването. разбрах също, че пролетариатът е виновен за всичко.
15 Август 2007 00:37
cymen:
15 Август 2007 01:22
Исторически принос към темата:
1.Хаити е първата страна в историята самостоятелно освободила се от колониализъм страна(1801).
2.Хаити е най бедната страна в западната хемисфера.
3."Папа Док" и неговите "Тонтон Макут" по жестокост не отстъпват на СС и на КГБ.
15 Август 2007 01:36
FL,
Да беше споменал И, че Хаити никога НЕ е била социалистическа/"комунистическа"/ държава и ВИНАГИ е била КАПИТАЛИСТИЧЕСКА държава, бе!
15 Август 2007 01:44
Масовото използване на езика на колонизаторите - английския
Помогна не само да се развие като страна на програмисти, а изобщо да я има Индия като страна. Някои индийци и днес си говорят по между си само на английски и не уважават хинди-то. Това е езика на севера и на юг направо има хора, които го мразят. Така че Делийците си празнуват 15-август, даже утре съм канен да играя крикет с една тумба индийчета. Дано само времето да е хубаво, че инак, язък за празника и манджата, а те готвят и хубаво и мръсно.
15 Август 2007 04:55
Авторите на тези изследвания имат известна правота в заключенията си.
За съжаление един отговор на този въпрос няма.
Често местното население на колонизираните територии е получавало значителен положителен импулс от съприкосновението си със запада. В много от случаите Европейците донасят култура и законност в колонийте. За ползотворната симбиоза говори не само примерът с Хаити, но ако вземеме например Зимбабве, житницата на Африка, ще видим същият резеултат. До момента в който бялият човек беше там и обработваше земята държавата беше една от най-богатите на Афр. континент, обществото вървеше напред. След като африканците, поддтиквани от соц. учението за взимане на управлението и икономиката в "ръцете на народа", убиха и изгониха всички бели фермери сега страната преживява най-голямата си икономическа и социална катастрофа. Местното население е неспособно не само екстензивно да обработва земята, но даже да се изхранва самостоятелно. В резултат купонна система, празни рафтиве, глад и мизерия, и огромна изселническа вълна към Ю. Африка.
Разбира се на другият полюс са робовладелческите практики и инквизицията практикувани дълги години от Испания и Португалия (които наистина са нечовешки по своята жестокост). Примери може да се дадът и в по-ново време. В Конго например, жестокостта на белгийците през 19-20 век напомня за тази на Испанците през 16в. Също така не трябва да се забравят милионите загинали от болести пренесени от бялият човек в Новият свят.
А на трето място е въпросът е дали туземците изобщо са искали такава промяна.
Това е една много дълга тема. Надявам се колегите да ме допълнят...

Редактирано от - garamel на 15/8/2007 г/ 06:54:17

15 Август 2007 05:24

Благодаря на колегата FL за историческата информация по отношение на Хаити. Предлагам ви още малко информация.
Източник (http://www.democracynow.org/article.pl?s id=07/07/23/141241)
RANDALL ROBINSON е автор на книгата
(http://www.amazon.com/Unbroken-Agony-Rev olution-Kidnapping-President/dp/046507050 7/ref=sr_1_1/104-1407130-7959961?ie=UTF8& s=books&qid=1187139786&sr=1-1)
„Една безкрайна агония: Хаити: от революцията до отвличането на президент”
На 29ти Февруари 2004 демократично избраният президент на Хаити Жан Бертранд Аристид беше премахнат от своя офис от САЩ и закаран до Централната Африканска Република де факто френска колония.
Ето какво казва Колин Пауъл за това: „Той не беше отвлечен. Ние не го вкарахме насила в самолета. Той се качи доброволно. И това е истината.”. Колин Пауъл лъжеше като дърт циганин и за ОМП на Ирак пред съвета за сигурност на ООН: “Yellow cake”, подвижните лаборатории за биологично оръжие, напредналата програма за производство на атомно оръжие, иракските танкове на границата със Саудитска Арабия. Всичко това излезе долна лъжа, но за някои хора няма значение дали е лъжа или не, важното е кой го казва. Щом е „демократична америка” значи е ОК!
Жан Бертранд Аристид спечели 2 пъти изборите и втория път имаше 90%. Явно това не е достатъчно за по-демократичните САЩ и Франция.
Ето какво казва RANDALL ROBINSON за историята на Хаити:
Хаити беше най-голямото парче от френската империя, най-печалившата колония с 465, 000 африкански роби работещи, мого от които са били воиници в африкански армии преди да бъдат закарани в Хаити. През 1789 год започва гражданска война, 40, 000 роби въстават и започва война продължила 12.5 години под ръководството на Toussaint L’Ouverture и Jean-Jacques Dessalines. Тази армия разгроми 2 френски армии и след това армиите на Испания и Англия. 150, 000 черни са загинали през тези войни. На 19 Януари 1804 Хаити беше обявена първата свободна република в америките, докато по това време САЩ използваше роби. Великият Томас Джеферсън казал, че иска да умори Toussaint от глад. Джордж Вашингтон охулил революцията. САЩ налагат ембарго продължило до Emancipation Proclamation на 1 Януари 1863, когато Линколн освобождава робите в САЩ. Франция налага репарации на Хаити през 1825 които включват и лихви по заемите с които се изплащат репарациите. Американските и френските заеми консумират 80% от дохода на Хаити до 1915 год.
Заемите са изплатени напълно чак през 1947 год.
Мисля си, че репарациите са за пропусти ползи от робите и за билетите за корабите дето са ги закарали от африка.
Какъв е извода?
1. Капитализма без империализма не струва нищо.
2. Важното е да си намериш богат господар апък и да плаща добре.
3. Покорна глава сабя не я сече.
4. С пълзене се стига по-надалеч.
5. Нищо не се е променило на този свят от Римската Империя насам: Демокрация без роби не става.

15 Август 2007 06:15
cymen
[Напреднал][195]
15.8.2007 г. 00:29:50
положителните страни на колониализма????!!! сега очаква да чуя и за положителните страни на изнасилването. разбрах също, че пролетариатът е виновен за всичко.


cymen-чо,

Има едно старо правило: Всяко нещо се оценява най-добре след като го загубим. Точно това се случи и в Африка...

След като Африка се "освободи" от "Европейските изнасилвачи" - цъфна и върза с помощта на социалистическите революции внесени от СССР и проведени с Руски и Кубински специалисти. Американците, пък и доста Европейски страни, и те не останаха назад - снабдяваха обилно с оръжие.

Европейският колониализъм донесе на Африка много положителни неща, но човек трябва да има очи да вижда и критическо мислене, а не да повтаря като папагал Масонско-Социалистическите мантри.

Благодарение на успешното им прилагане Африка днес е само едно гробище И САМО МОЖЕ ДА СИ СПОМНЯ С НОСТАЛГИЯ ЗА ДОБРИТЕ СТАРИ ВРЕМЕНА КОГАТО СТРАНИТЕ И' БЯХА ЕВРОПЕЙСКИ КОЛОНИИ, ПРОИЗВЕЖДАХА И ТЪРГУВАХА С ЦЯЛ СВЯТИ И ИМАХА ПОМОЩТА И ПОДКРЕПАТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ МЕТРОПОЛИИ.






15 Август 2007 08:30
Валериана, за това точно става дума, само дето никой не спомена за влиянието на исляма, и как точно е повлиял!
15 Август 2007 08:46
По долината на река Амазонка има още племена, които не са виждали жив колонизатор и още ходят с листо отпред и отзад.
Защо никой не се сеща за английската колония Хон Конг? Тя е един добър пример за колониализъм.
15 Август 2007 09:08
Не мисля, че тази тема вече е актуална. Сега е времето на китайския неоколониализъм.
15 Август 2007 10:09
Статията, както и заниманието на некакви си Дарън Асемоглу (малко странно име, напомня ми за Истанбул), Саймън Джонсън от Масачузетския технологичен институт и Джеймс Робинсън от Калифорнийския университет в Бъркли, е пълна глупост. Надявам се, че не е нещо повече………
Какво ги грее днес малобройните потомци на австралийските аборигени, че бившата колония Австралия е просперираща държава с висок БВП на глава от населението. Абсолютно нищо!!! Този просперитет не за тях и тази страна вече отдавна не е тяхна.
Статията звучи като брътвеж на пиян ставрополски комбайнер, нещо от рода на: “Ех, ако немците бяха победили какво лошо – сега щяхме да си пием в Ставропол баварска биричка.”
Ако немците бяха победили в ВВ2, в Ставропол сигурно щеше да се пие баварска бира и да се ядат германски вурстчета на поразия, но не и от гореспоменатия комбайнер. Други щяха да си я пийват и да си хапват.
15 Август 2007 10:29
gramove, при първа възможност те съветвам да се поразходиш до Сингапур и иди да видиш на ов- Сентоса до него музея, за да разбереш, че ако британците не са били там колонизатори, този остров щеше да си е още блатясало място с малария, а не е динот азиатските тигри на икономиката и банковото дело. После иди в съседна Малайзия, за да видиш как тази пък бивша португалска колония е била управлявана от португалците и после от англичаните- няма нужда да ходиш до столицата Куала Лумпур, достатъчно е да видиш град Малака и веднага ще разбереш защо някои колонизатори са цивилизовали, а пък други- не толкова. Да не говоря какво японците са правили в Сингапур преди и по време на Втората световна война- баташките кланета са точно сравнение на зверствата от снимките и филмите, които също се намират в музея на о-в Сентоса.
15 Август 2007 10:33
Някои от умниците да напише за ползата на българската нация от турския "колониализъм" през 500-тях години от историята ни....Бай Хасан къде е ??
За СЕГАШНИЯ турски КОЛОНИАЛИЗЪМ Данчо Ментата, Росен Владимиров, Бисеров и Людмил Георгиев сигурно ще напишат страхотни тиради.....И за еничарите, естествено....
15 Август 2007 11:23
Valeriana...

Благодарение на успешното им прилагане Африка днес е само едно гробище И САМО МОЖЕ ДА СИ СПОМНЯ С НОСТАЛГИЯ ЗА ДОБРИТЕ СТАРИ ВРЕМЕНА КОГАТО СТРАНИТЕ И' БЯХА ЕВРОПЕЙСКИ КОЛОНИИ, ПРОИЗВЕЖДАХА И ТЪРГУВАХА С ЦЯЛ СВЯТИ И ИМАХА ПОМОЩТА И ПОДКРЕПАТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ МЕТРОПОЛИИ....

Вие сериозно ли го мислите това? В колко африкански колонии имаше просъветски правителства? И в колко не бяха и помирисвали за марксизъм?
Кой е търгувал с целия свят? Държавите, или западните (британски, белгийски, португалски, холандски) компании? За каква "подкрепа" пишете? Подкрепа по ликвидирането на политическите противници на компрадорите - такава подкрепа имаше навсякъде. "Добрите стари времена" - полуголи африканци и добрите, загрижените за добруването им колонизатори? Това, което пишете си е чист фашизъм.

Редактирано от - hamel на 15/8/2007 г/ 11:27:33

15 Август 2007 11:31
FL ...
2.Хаити е най бедната страна в западната хемисфера.
...
КГБ.


Поради что се срамиш да напишеш "западното полукълбо"?
15 Август 2007 11:36
е, ирландия като усвои езика на поробителите си какво да не би да процъфтя поради тази причина.чак до 90-те години на миналия век тя беше по бедна дори от българия.ами за прочутия картофен глад от средата на 19 век отнесъл около 1, 5милиона ирландци какво да кажем? пак ли да го впишем в ползите от колониализма.

Редактирано от - pecheneg на 17/8/2007 г/ 17:23:51

15 Август 2007 11:50
Тази статия е един долнопробен боклук.
15 Август 2007 12:10
Ми то изводът е прост - където колонизаторите са цивилизовали колонизираните, а те пък са прихващали от цивилизацията, резултатите са хубави. На другите места не са.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
15 Август 2007 12:24
Manrico Ми то изводът е прост - където колонизаторите са цивилизовали колонизираните, а те пък са прихващали от цивилизацията, резултатите са хубави. На другите места не са.

Аха. Например Судан, Чад, Уганда. Наистина, много прост извод.
15 Август 2007 12:36
Cymen
15 Август 2007 13:49
Майкъл Дакоста само дето е ял парите на МВФ да прави тъпите си заключения. Ако беше вярна нескопосаната му дедукция, то всеки път при дадени условия на средата ще се получава едно и също развитие на дадена държава. Той напълно игнорира човешкия фактор и факта, че хората все пак могат да променят историята си, а не са просто някакви пасивни участници в нещо, което и без тях ще стане. Без хората нямаше да има нито технически изобретения, нито изкуство нито каквито и да било други постижения, защото те всички са си плод на дейността на хората, а с тази си дейност те ПРОМЕНЯТ "средата". Така че колкото и да е вярно, че колонизирането на една страна оказва някакво влияние, толкова е вярно, че не можем НИКОГА да предскажем, какво ще се случи след това с нея, независимо дали колонизаторите са насадили там цвекло, ряпа или оперно пеене. Изобщо всякакви подобни студии служат предимно на професорчета по хюмън резорсис да си пълнят джобчетата и да се фукат, че са професори.
15 Август 2007 14:03
То и демокрацията у нас трябваше да даде хубави плодове, ама засега са си направо червиви . Така че правилото е , че няма правила и закономерности. Човешкият фактор може да засрами и най-светлите нучни теории
15 Август 2007 14:41
Проблемът на африканските държави не е колониализмът, а корумпираните местни диктаторски режими, на които въобще не им пука за населението. След оттеглянето на колонизаторите, африканските държави се върнаха на изходната си точка - родовообщинен строй с непрекъснати войни между отделните племена. Идват едните на власт, избиват поголовно другите ( тутси и хуту в Руанда, например). Или пък се редуват различни диктаторски режими, дошли на власт след военни преврати и граждански войни. По време на тези граждански войни първата работа на воюващите е да се унищожи реколтата на противника и да се извърши етническо прочистване. След това милиони умират от глад и болести.
Развитият свят дава милиарди за ликвидирането на глада и развитието на африканските държави, до нуждаещите се стигат има-няма към половината до една трета. Останалото се присвоява от политическите елити. Както се изрази един западен журналист: "това са парите, които бедните от богатите страни дават за богатите от бедните страни". За борбата срещу спин се отделят 4 милиарда годишно, като резултат епидемията се разраства поради изключително ниската сексуална култура на населението. Управляващите не правят нищо в това отношение.
То насила хубост никъде не става. Всяка нация трябва да си изруча определената й от историята порция жабета...

15 Август 2007 15:55
Ирландия е била изостанала държава не поради Великобритания, а поради консервативната политика на поколения управляващи след придобиването на независимостта. Ирландската икономика е била затворена, а държавата предимно селскостопанска, с голям дял държавна собственост. Католическата църква е играела огромна роля в обществото, която е била затвърдена от Конституцията (Спомнете си член 1, съвсем подобно!). Поради беднотията страната е напусната от милиони икономически емигранти, тенеденция, която се преобърна едва в последните 10 години.
Ирландия влиза в ЕС през 1973, а сериозните либерални икономически реформи започват в края на 70-те и началото на 80-те. За 20 години страната настигна развитите държави и продължава да поддържа стабилен ръст.
Т.е. развитието на Ирландия не е поради или въпреки англичаните, а в резултат на разумна икономическа политика.
15 Август 2007 16:44

Противоречията м/у либералната и социалната система са очевидни и не трябва да се допуска това да доведе до катаклизми.Този модел, който от години някои се мъчат да натрапят на световната общност, е вече остарял и е стигнал своя лимит.Дори сред неолибералните среди съществуват опасения, че либералния модел и глобализацията са отишли твърде далече и трябва да се намери баланс, за да се избегне световен хаос.Вероятно това е една от причините напоследък все по-често да се говори за премине към една нова система, която се нарича “социална икономика”.

Ясно е за всички, че унищожаването на пазара е безсмислено и повечето м/у нас не вярват и не желаят това.Но едно е пазарът да играе своята естествена роля, а друго е, когато той иска да бъде единствен господар.С/у него са изправени нации, държави и истинският въпрос, който възниква, е тяхната способност да поддържат правила, които да възпрепятстват важните решения в икономическата сфера да бъдат вземани и налагани единствено от”пазара”.

Много често за успех на пазарната икономика ни се дава за пример Ирландия. Вярно е, че Ирландия изпълзя от едно незавидно икономическо ниво и се разви много добре, но всичко това на принципа на социалния дъмпинг, привличайки дейности, които се намираха другаде в Европа.Нека не се забравят и над 130 те милд.евро отпускани години наред от ЕС , без които Ирландия едва ли щеше да има подобни резултати.Една малка страна, каквато е Ирландия може да си позволи да развива икономиката си по този начин, но държави с размерите на Германия и Франция-не.
15 Август 2007 17:04
Г-жо Cruella de Vil, не искам да съм груб, но Вие очевидно нямате ни най-малка представа нито от ирландската икономика, нито от проблемите на африканските страни. Съжалявам, че реагирам така, но повърхностното мислене и нескопосаните идеологеми от типа: Догоним и перегоним… винаги са ме дразнили. Та за Африка на юг от Сахара – не Ви ли е хрумвало госпожо, че нито един режим в тази част на света не би могъл да се задържи на власт и три дни без подкрепа отвън (и то не откъде да е отвън!). За какви племена ни бръщолевите? Та нали именно колониалните граници, 80% от които са прокарани по паралели и меридиани (т. е. напълно измислени) разкъсаха цели народи и на практика са в основата на повечето (не на всички, разбира се) междуетнически конфликти в Африка.
15 Август 2007 17:05
На умниците дето дават за пример Судан и пр. Николай Скаличански го е написал. Човешкият фактор е също много важен. Когато някои хора вървят напред и взаимнстват добрите неще, други за нищо не стават.
Защо България е на т'ва дередже сега? "Защото държавата е скапана!" Не! Хората правят държавата. Защото хората дето населяват тази страна са неспособни да въведът ред и законност, където законът да е равен за всички, бизнесът да върви и обществото да просперира. Но това ли е случаят?
Защо Ирландците в страна където няма абсолютно нищо, само население, те успяха да изградят модерна държава от нищото? Защото взимстват добрите практики и решават проблемите. Факт е че през последните 20 години повече емигранти се връщат да работят там отколкото напускат страната.
15 Август 2007 17:11
Кометарите с малки изключения са напълно адекватни на статията. Лято, жега ... мъка, мъка!
15 Август 2007 17:49
garamel На умниците дето дават за пример Судан и пр. Николай Скаличански го е написал. Човешкият фактор е също много важен. Когато някои хора вървят напред и взаимнстват добрите неще, други за нищо не стават....

Какво значи за нищо не стават? За какво трябва да стават? Какво трябва да правят? Ами не се вписват в западната цивилизационна схема. Не я харесват. Имат си свои възприятия за нещата от живота. Какво правят колонизаторите там? Сеят доброто и вечното? А преди една седмица оревахте орталъка, че руснаците забили един байряк под полюса. И още нещо. Когато се говори за "човешки фактор" в контекста на Скаличански, това е фашизъм.
15 Август 2007 17:54
hamel,
BTW, от Африка до Африка си е цял тропик. На Козирога. Някои африкански държави в момента са рай в сравнение с България.


Редактирано от - bgtopidiot на 15/8/2007 г/ 17:58:27

15 Август 2007 18:19
hamel,
Виждам че много от хората в Бг не се вписват в западната цивилизационна схема, че не я харесват и имат свои възприятия за нещата от живота. То си личи отдалече, още от 200м над летището.
Но на който така си му хартесва да не рИве като неоправени курва като от полицията му кажат да не се впечатлява от това че са му разбили колата, щото ако не е днес то утре. Или нещо от сорта: "Ми за к'во да правим раследване след като като хванем крадеца съдията ще го пусне"? Оти да се абиме? Така че вмсто да мигат с очи, от утре с усмивка на лицето. Като му откраднат телевизора ше си купи нов. Като го набият на улицата ше си купи нова глава. Ктао го измамят в бизнеса ще ги прокълне и т.н.
Така хамел. Прости хора е имало и винаги ще има. Както и разумни. Благодаря на господ, че повечето хора в Бг не мислят като теб!
15 Август 2007 18:41
Грамове,
Все пак смятам, че представите ми за ирландската икономика са по-добри от Вашите. Аз не видях от Вас нищо по въпроса, само отрицания. Ирландия беше на едно ниво с Гърция и Португалия, получаваше еднакви с тях суми на глава от населението, а сега може да сравните икономическите показатели на тези държави. Ирландия е на второ място по БВП на глава от населението в Европа (след Норвегия и като изключим държавите-джуджета Лихтенщайн и Люксембург). Ирландците казват, че са започнали да се оправят когато са спрели да обвиняват англичаните за злощастната си съдба, а са взели съдбата си в свои ръце. Звучи познато, нали?
Какви "догоним и перегоним" Ви тресат? Някъде да съм говорила за догонване? Това са изрази от Вашата лексика.
Режимът на Мугабе си се държи не от три дена, а от много повече. Па вземете и сравнете показателите на Зимбабве от преди Мугабе със сегашните, пък тогава говорете за "империализъма". Южна Африка (като изключим някои залитания) води горе-долу по-приемлива политика, макар че привилегиите на черните накараха доста специалисти да се изнесат. Оттам пък имам сведения от първа ръка. Кения също в последните 20 години има проблеми поради лошо ръководство на държавата.
Естествено е африкански ръководители да се оправдават с империализма. Защото така е най-лесно. Прочетете и други източници освен тези, които са Ви набивани в главата от другарите.
15 Август 2007 18:41
Я почакайте малко бре, къф фашизъм ви подгони?! Аз не съм казвал никъде, нито пък намеквал дори или имал предвид, че дадена нация или раса не става за никакъв чеп. Като говоря за човешки фактор, имам предвид, че моментното грамотно/културно състояние на дадена нация обитаваща дадена държавна структура избира и моделира какво и как ще стане то на сетне с тази държавна единица, (било то колония, държава, съюзи и прочие). Защо някои хора толкова късогледо бързат да наричат това фашизъм ... си е само техен интелектуален проблем, но както винаги и сега ще изисквам аргументирани отговори и коментари на постингите ми, а не да слушам първосигнално хрумнали емоционални излияния. Няма капка фашизъм в понятието "човешки фактор" в контекста на дадения ми постинг. Никъде не съм се опитвал да доказвам, че дадена нация е малоценна!!! Имах предвид, че дадения тарикат, дето си цоца пари от МВФ за да си прави спекулациите, просто не е включил в изследването си моментното състояние на дадените общества, а всичко много елементарно е свързал единствено и изцяло с икономическите дадености на дадената държава. Аз никога не съм ги оспорвал като важен фактор, който катализира дадени промени, но те не са били единствените решаващи фактори, кое и как да става. Човешкият интелект и мечти са също фактори, които са определяли, как ще се развие една държава и нейната икономика. Дядо ми строял Димитровград само за едната супа и рециталите на Пеньо Пенев. Не защото икономически му е било изгодно, въпрос на убеждения е било. Ама как да обясниш на продажници които и майка си биха продали за едните пари, па камоли да се замислят когато си правят псевдопроучванията. Така че да си имаме малко уважение поне и ако не разбира някой нещо в писанията ми първо да пита доуточняващи въпроси, а после да ме обвинява в фашизъм!!! Последното е крайно некоректно!

Редактирано от - Николай Скаличански на 15/8/2007 г/ 18:54:03

15 Август 2007 19:00
Уважаеми Скаличански,
Извинете ме за несправедливата квалификация на Вашия пост.
15 Август 2007 19:11
приема се
15 Август 2007 19:17
Благодаря.
15 Август 2007 22:27
Айде бе garamel
Гаче в Западната цивилизация не разбиват коли и не крадат коли. Айде холам.
Една вечер тръгвайки от паркинга на компанията във Филаделфия чувам вой на полицейски сирени. Изведнъж на тротоара срещу мен изкача черна кола, без малко да ме забърше. След него две полицейски коли. Сгащиха го, оказа се, че откраднал кола. Абе нали тези мурафети у нас ги научиха след 10 ноември от Запада.
А точно между Филаделфия и Улмингтън за пръв път видях нещо което съм виждал само на кино- две коли се гонеха и се стреляха. При нас и престъпността си е нашенска махленска, не е с този размах каквато е в САЩ или Лондон.
15 Август 2007 22:29
По долината на река Амазонка има още племена, които не са виждали жив колонизатор и още ходят с листо отпред и отзад.
А има ли в долината на Амазонка от защитения вид Gozambo.
15 Август 2007 22:37
Kruelka na Wilka
Ирландия е била изостанала държава не поради Великобритания, а поради консервативната политика на поколения управляващи след придобиването на независимостта.
Едно си Круелка знае, Ирландия пак Ирландия, оно си Круелка бае.
Нейната Ирландия ми порасна на пъпа. Аз и обясних, че Ирландия има някои специфични обстоятелства, които са и помогнали. В САЩ голяма част от населението е с ирландски корени. Когато дадена американска фирма реши да инвестира някъде си първо се сещат или за Израел (ако шефовете са евреи) или за Ирландия.
Сега, обаче се оказва, че най-богатите хора в САЩ не са евреите, а индийци. Това обяснява и подобряването на икономическото положение на Индия донякъде. Ама Индия е огромна не е като Ирландия, затова не може да покаже такъв стандарт.
15 Август 2007 22:39
Е, какво разбрах от тази дискусия .африканците били прости и не искали да приемат културата и законите на колонизатора , ами не искат , какво да правим Ама , ако питам някой колонизатор , чиф го крепи в Африка -ще ти каже -поканиха ме на барбекю, ама аз не им харесах моравата , а и печенето та реших да ги цивилизовамЩо си мислите , че някой ги е викал отидоха да краднат -нели Круела Ми , ако доди един канибал от от Ю.Африка и ти въведе неговата здравословна диета и правна система със сигурност първо ще просперираш, после ще вържеш , а накрая ще цъфнеш.През това време група шамани край казана ще обсъждат текущите проблеми на англииските вегетарианци
15 Август 2007 22:49
Николай Скаличански,

явно не си подходящата Вещица за гонене .Подгониха те, ама сега се извиняват. Да не си го ударил с метлата по главата този заклет антифашист hamel?

Hamele,

Първо.Аз съм с консервативни разбирания, а това няма нищо обшо с фашизма.

Второ. В постинга си по горе правя бегло сравнение (без да се задълбочавам в анализ по страни и региони) между положението в Африка по време на Колониализма (преди ВСВ) и сега. Верно си е, че то днес не е в полза на "прогресивните" - социалистически, комунистически, та дори и либернно-демократически вмешателства там.

Трето. Според мен Африка ще бъде поднесена дар на Китай, за да могат, евентуално САЩ ‌ и Русия да поотложат Китайската инвазия срещу самите тях. Което, обаче едва ли ще им помогне. Това означава, че и в очертаващото се Китайско бъдеще Африканците ще продължават да си спомнят с носталгия за Европейската колонизация, ако разбира се останат живи Африканци до тогава.

Четвърто. Hamel, dear, ти наистина си ловец на Вещици, но чукаш на грешен адрес. За това не ти искам извиненията. Просто ме остави на мира с твоите глупави квалификации.
15 Август 2007 22:49
Mrx++,
не съм казал че на запад не стават кражби и прочее. Но обикновенно когато стане нещо такова можеш да разчиташ на полицията да залови, а съдебната система да накаже закононарушителя. Нещо което в Бг не се случва.
15 Август 2007 23:28
Марксе, Марксе!
Повтарям го до втръсване, ама няма кой да чуе! Ирландската диаспора си я имаше и преди 70 години, но въпреки това Ирландия беше бедна държава, бедна и на полезни изкопаеми. Значи не е диаспората, а УСЛОВИЯТА, които страната предлага за инвестиции. Променят се условията, инвестициите идват. Запиши си го някъде, ако не можеш да го запомниш. Инвестициите се подчиняват на пазарните закони, а не на голия патриотизъм.
Разбира се, че всяка страна има специфични условия. Въпросът е да ги използва в нейна изгода. Япония навремето нямаше и грам полезни изкопаеми и беше гъсто населена до дупка. Е, обаче сътвори японското чудо. За твоя пример Япония дали е достатъчно голяма? И Хонг Конг и Сингапур са го направили. Дали България няма подходящ климат, пророда или местоположение? Да, обаче нашенецът какво прави - запълва всичко с тухли и бетон. Страхотни инвестиции, няма що! Някой спомена за човешкия фактор. Сигурно има право.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД