:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,677
Активни 417
Страници 16,607
За един ден 1,302,066

Защо в България богатството произвежда мизерия?

И какво да направим, за да не става така?
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В архитектурата на София отдавна е изчезнало всякакво чувство за хармония.
"Богатството в България има едно уникално свойство - тук то произвежда мизерия. Веднага даваме най-актуалния за сезона пример, макар че примерите са много. За няколко години Българското Черноморие се превърна в мизерно и кално местенце заради налетите по брега огромни инвестиции. Това лято големите курорти събирали западни туристи, които по собствени признания идвали тук заради евтиното поркане и евтиното chukane s izvinenie. Това представлява българският туристически продукт, казано с езика на браншовиците. Едни мизерни хора създават условия за привличане на други мизерни хора. Вече дори собствениците на хотели в Слънчев бряг и Несебър го разбраха. Всъщност първо го видяха и после го разбраха. И понеже нещата у нас най-често първо се виждат, а после се разбират, затова и богатството произвежда мизерия."



Копипейстнах си този текст от съботния брой на "Сега", за да се опитам да доразвия зачекнатата тема.

Парадоксалната инверсия на богатството в нищета, ярко проявена по Черноморието и в Банско, вече има твърде много национални адреси.

Процесът настъпва на широк фронт и сигурно ще се задълбочава, защото предстои в България да влязат пари от еврофондове, а вероятността значителна част от тях да се превърнат в тягостни гледки е голяма. София вече е изпъстрена с подобни гледки. През последните десет години повечето по-стари квартали като "Лозенец", "Редута", "Изток", "Центъра" се уплътниха (на места до невъзможност за живеене) с един особен вид архитектура. Един ден тя сигурно (справедливо или не) ще носи името на кмета Софиянски и присъдружния му архитект Янев. Това са най-често жилищни кооперации, проектирани и получили строителни разрешения за четири или пет етажа, които обаче в хода на застрояването са станали шест, седем или повече. Последните етажи обикновено се преструват на покрив. Иска им се да са покрив, но не са. По тези триетажни покриви има нещо като балкони и тераси, френски прозорци, капандури и



всякаква архитектурна орнаментация на корупцията в общините



Още в гръцката античност художници и скулптори са се занимавали с връзката между красотата и пропорцията в човешкото тяло, търсели са идеалната пропорция между глава, торс и крайници, опитвали са да я изразят дори и с математически формули. Така през V в. пр. Хр. е създаден канонът на Поликлет, за който, сигурен съм, става дума в днешните архитектурните факултети. Хармонията на градската среда или на една сграда също като човешкото тяло е силно обвързана със спазването на пропорции. Еклектичните триетажни покриви приличат на човешки тела с малформации. Като стил и силует тези сгради създават впечатлението, че архитектите в България не страдат от излишно чувство за професионална чест, а държат повече на цената на извършваните услуги. В което може би не се отличават от други важни за едно гражданско общество професионални съсловия - полицаи, съдии, прокурори и на първо място политиците, защото те създават общия социален климат.

Архитектурата е уникално изкуство. Тя казва цялата истина за едно общество, онова, което то иска да се знае, и онова, което би искало да скрие. Архитектурата казва всичко, стига човек да може да го прочете. А стилът Софиянски-Янев не е труден за разчитане. Той говори за едно общество без осреднени естетически стойности, без ясна и общоприемлива идея за "добър вкус", общество, в което, изправени



пред избора между честта и ползата, хората най-често избират ползата



Това е общество с атрофирало чувство за общност. Атрофията на чувството за общност лесно превръща личното богатство в източник на обща мизерия. Ето още един урбанистичен пример.

На много места в обилно застроените с тузарски вили околности на София няма канализация (вж. "Сега", 14 август), поради което под бетонните зидове, ограждащи високия жизнен стандарт на техните обитатели, често протичат малки вадички с отходни води, които същите обитатели по силата на природните закони произвеждат. Лекотата, с която в България се нарушават гражданските закони, изглежда, вече изкушава все повече хора да нарушават и природни закони. Тяхното нарушаване обаче се наказва сурово и неизбежно. Пак ще дадем пример. Годините на прехода изкараха по българските пътища едно ново поколение шофьори, които нарушават не само правилника, но и законите на физиката, често с фатален резултат. Поради което едно тънко детско гласче по програма "Хоризонт" на всеки кръгъл час моли шофьорите да спазват правилата, "за да няма разплакани майки и тъжни татковци". Последното е пример за ПР с много лош вкус.

Минавайки през квартал "Лозенец" по ул. "Джеймс Баучер" (около хотел "Кемпински"), често съм се чудел на какво ми прилича това място. Какво точно наподобяват тези набутани една в друга като пенсионери в трамвай, но иначе луксозни на вид сгради. Най-после се сетих. Това е бидонвил, увеличен в мащаб и изпълнен със скъпи строителни материали. Същият силует, същите хазартни пространствени решения ги има в покрайнините на Рио де Жанейро, Мексико сити и други големи латиноамерикански градове, но там моделът е умален, а изпълнението е от картон, шперплат, тенекии и други леки материали. Изглежда, и хората, които строят и обитават този посттоталитарен лукс, са хора с бидонвилен манталитет. Лишени (не по своя вина) от чувство за естетическо пространство, те нямат и чувство за дистанция, за приличие, за допустимо и недопустимо. Този усет им липсва не само в бита, но и в бизнеса, поради което често се гърмят или се взривяват в асансьори, както впрочем стана в един от типичните бидонбилдинги на ул. "Джеймс Баучер" преди няколко години.

В навечерието на местните избори предстои ликвидирането на единствената детска площадка с малък парк и игрище в столичния квартал "Изгрев". Някакъв човек в суматохата на прехода се е представил за собственик на терена, снабдил се е с документи, събрал е подписи и печати по обичайния начин, продал го е и както се казва, процедурата е задвижена, очакват се резачките, багерите и бетоновозите. Хората, които са правили парка преди повече от тридесет години, помнят, че някогашните собственици са били обезщетени и са убедени, че детското игрище ще бъде застроено с измама. Само че в българската административна действителност



измамата е чевръста и повратлива,



тя знае как да изпипва документи, как да се промъква през процедурите, къде да похлопа, какво да предложи. Тя лесно гъделичка атрофиралото чувство за общност и приличие у българския чиновник, поради което лесно постига целите си и лесно сее мизерия. Истината е инертна, ленива и живее с усещане за самодостатъчност. Единственият съвет към хората от кв. "Изгрев" е официално чрез медиите да поканят столичния кмет и главния архитект да присъстват на екзекуцията на парка. Тя все пак ще бъде законна, минала е през необходимите административни процедури, получила е санкция от предишния кмет и предишния главен архитект. Техните приемници би трябвало да понесат гледката с мъжество. В миналото екзекуциите на хора са ставали публично, а в някои държави това още се практикува. В случая не става дума за хора, а за някакви си петдесетина дървета, брези, кестени, липи и разни други на по трийсетина години всяко плюс няколко люлки и едно игрище.

В знаменития роман "Клошмерл" от Габриел Шевалие (разказ за живота в малко градче в Бургундия) има няколко реда, които биха помогнали да видим как невъзможното у нас е постигано с естествена лекота другаде. "Църквата си е все същата, сбор от разновидни части, прибавяни последователно от всяко поколение с някакъв усет за пестеливост, който е запретявал да се възстановява повече от строго необходимото, и някакво смътно чувство за красота, което ги е карало да долавят прекрасното и ги е възпирало да го разрушат. Тази умереност е създала повече или по-малко навсякъде прелестта на френското село."

Този "усет за пестеливост", тази "умереност" и това "смътно чувство за красота", което да долавя прекрасното и да го пази от разрушаване, у нас го няма. Няма го в администрацията, няма го в бизнеса, българското общество това чувство не го е създало и не го е загнездило в града. Поради което богатството създава мизерия.

Какъв може да бъде



изходът от тази опасна гражданско-естетическа ситуация?



Изглежда, ще трябва да се почака петдесетина или стотина години, докато атрофиралото българско чувство за общност укрепне и оформи някаква обща естетическа норма. Дотогава може би ще трябва да си самоналожим нещо като строително-архитектурен борд. Вече имаше подобни хрумвания в други обществени сфери. Идеята немска фирма да изпитва български шофьори, наскоро лансирана в пресата, както и идеята да се викнат евроексперти, за да разследват скандала около Р. Овчаров, са ярък пример за професионална и морална непригодност на български институции.

Строително-архитектурният борд няма да е първият случай, в който чужди авторитети помагат за естетизирането на българска градска среда. През 1883 г. софийската община е поканила един швейцарец - Даниел Неф, да прави днешната Борисова градина. По-късно пак чужди архитекти са правили и други български паркове, проектирали са и много сгради. Би могло страната отново да потърси чуждестранна експертиза, която да склони местната строителна администрация към естетическо приличие. Един архитектурно-строителен борд би предпазил българското общество от лекомислено и дълготрайно увреждане на собствените си интереси.
91
6139
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
25 Август 2007 04:01

Ако може другата седмица СЕГА‌ развие идеята за МВР борд, и след това един по един данъчен борд, държавно- и общинско-административен борд, и т.н., и т.н....
25 Август 2007 06:11
Ясене,
25 Август 2007 06:13
Авторът! Като цялата ни действителност и твоята статия е сюр-реалистична. От къде тръгна - до къде стигна?! Абсолютна бъркотия от факти, аргументи и заключения... С други думи "една гаща плява".
25 Август 2007 07:44
Днеска весел брой:
Поради което богатството създава мизерия.
Какъв може да бъде изходът от тази опасна гражданско-естетическа ситуация


баси. верно нема изход и туйто. Честно. Дори и след сто години точно от тоя казус няма измъкване. Надявам се поне повече гражданско-естетически ситуации да не ни се натресат че не моем се докопаме до изхода и следващото хилядолетие.
25 Август 2007 07:52
На края автора не посмя да каже истината.България много бързо ще се оправи, ако, като начало върне Търновската конституция и веднага гласува закон за декомунизация и със закон да се върне на държавата откраснатото. Така комунистите да се лишат от икономическите си лостове, чрез които умишлено градят мизерия, за да има носталгия по миналото, а тази носталгия ги вкарва във властта.
25 Август 2007 08:32
И автора е прав , и БАБИТЕ е прав.Само дето е пълна утопия комунистите сами да лишат себе си от икономическите си постове.А Търновската конституция е неподходяща са сегашното време-какво-пак ли ще гръгнем по света да си търсим князе и царе??...Хайде холан.......Да стигнем пак до някакъв недомаслен Симеончо..........
25 Август 2007 09:10
Малко не точно с темата, но показателен за това какви хора се занимават с туризъм.
Гледах репортаж, на който показваха цигани как препречват пътя на туристите и им тикат под носа някакви боклуци(стоки). Някаква дама от туризма се хвалеше, че така намалявала безработицата, и подобрявала обслужването по морето. Грозна картина.
25 Август 2007 09:15
Що рИвете бе нали искахте капитализъм. Авторът много написал ама не стигнал до истината. А тя е, че така се строи при капитализмът. Всички европейски градове в центровете си са застроени по този начин, да не говорим за центровете на щатските - справка Манхатън. Земята е частна, продава се скъпо и трябва да се уплътни колкото се може повече.
Вървете на бул. Гоце Делчев (бившия Емил Марков) по пососка на бул. България отляво е строено по време на соца. Пред кооперациите има места за паркиране, между кооперациите градинки. Вижте след това района между ул. Кюстендил и Емил Марков. Кооперациите са набичкани една до друга.
Инак сградите сега са по-хубави от преди, направени от по-добри материали-тожа следствие ма пазарната икономика.
Не можеше ли, обаче да се вземе доброто и от едната система и от другата.
25 Август 2007 09:15
И ся ко!!!????
Национализацияяяяяяя!!!
25 Август 2007 09:18
Не можеше ли, обаче да се вземе доброто и от едната система и от другата.
Очевидно, когато (бивши) комунисти градят капитализма, не може.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
25 Август 2007 09:23
<Някакъв човек в суматохата на прехода се е представил за собственик на терена, снабдил се е с документи, събрал е подписи и печати по обичайния начин, > Същото се случва и в жк-тата и ще берем ядове обитателите им.
В Младост 2 се канят да изсекат над 100 дървета и да направят на мястото им подземен гараж и паркинг. Лицето "собственик" се казва Гунделов. Общината му продала още толкова терен, за колкото претендира, за да може да си построи блокче. И тъй като около блокчето трябва да има нужните паркоместа, в съседните две градинки ще бъдат унищожени. Подземния гараж пък ще бъде платен и си представете каква "радост" тресе собствениците на коли, които сега паркират на направените открити паркинги около двете градинки.
25 Август 2007 09:25
Бабите
На края автора не посмя да каже истината.България много бързо ще се оправи, ако, като начало върне Търновската конституция и веднага гласува закон за декомунизация и със закон да се върне на държавата откраснатото.
Тез баби и Хини му намериха бързо лека. Ега си заблудената паплач. В статията има две имена - на Софиянски и Янев -все комунисти. Почти всички общини на големите градове по времето на така наречения преход бяха начело със сини дИмУкрати и всички тези безобразия ставаха с техните подписи.
Въобще на тези двама песоглавци (бабите и хинин) съвсем не им е светнало в празните кратуни, че
1.вече комунисти няма- има капиталисти и
2. за да се вземат имотите в полза на държавата трябва да дойдат комунистите и
3. Търновсйката конституция нищо не може да оправи, защото и при нея е имало голямо грабене.
25 Август 2007 09:33
архитектурният облик на един град показва на чужденеца колко богати на ум и култура са обитателите му.впечатлението умножава парите.красивите градове привличат погледите и чуждоземеца повтаря.нащият случай е самопогубване
25 Август 2007 09:34
Съгласен съм с "ами сега".Автора откъде тръгна ...как завършва...Няма идея в материала, или е колкото да запълни колоните.Ами авторе, тръгни от генезиса на проблема, не го заобикаляй!Кой, защо и с какви пари се правят така наречените инвестиции по морето!От там и защо точно тези хора са назначени за гл.архитект на София
25 Август 2007 09:38
Е го и Манерко и нтой се е изпуснал дълбокомислено
Очевидно, когато (бивши) комунисти градят капитализма, не може.
Манерко вече вместо розови слонове почнаха да му се превиждат червени такива, там съдето те са сини. Особенна форма на далтонизъм или психично отклонени.
Единственият комунист, който знам, че е кмет е Причкапов на Благоевград. Вървете да видите Благоевград, скоро водих един чужденец и той беше смаян, такъв модерен и добре планиран град. Пък София през целия преход се управляваше от синият башибузук.
25 Август 2007 09:48
А пък онзи с двата гробарски кръста предпочита тук да се цели вместо да се познае в статията на първа страница за ченгетата под угрозата да не би пък него да нацелят и да го отнесе двоен както е навързал кръстовете.
25 Август 2007 09:51
Много добра статия:
"мизерниците привличат други мизерници",
"хора с бидонвилен манталитет. Лишени (не по своя вина) от чувство за естетическо пространство, те нямат и чувство за дистанция, за приличие, за допустимо и недопустимо.",
Само това с борда накрая е като, изси***не в каца с мед.
Нали в тоя борд ще влязат протежетата на същите тея мизерници.
25 Август 2007 10:14
Мили Авторе ,
Туй , дето те терзае , причината му е , че не мислим... Ако все пак ни се случи , сторваме го с престъпна корист и невежественост , че и без естетически свян ... Сетне и безсрамно се утешаваме , че "природните закони" са ни виновни ... Богати мизерници се оказваме , Братко ...

25 Август 2007 10:29
Хей, ама не така! Не сте прави! Не сте проверили нещата докрай ! Пишете: Собственика обезщетен... С какво е обезщетен? Дали са му двустайно апартаментче в покрайнините на София, а са му взели двуетажната къща, която са бутнали! Взеха ми и градината около къщата, изсякоха плодните дръвчета, които собственоръчно съм засаждал.И всичко това разположено на декар и половина площ !!! И кво ми дадоха в замяна? Апартамент от 62 квадрата! Когато ми взимаха имота, ми го платиха по 2 стотинки квадрата!!! Апартамента , който ми дадоха в замяна струваше 9700 лева.Дълги години го плащах !!! Къде е ПРАВДАТА ??? Вземат ти имот от хиляда и петстотин квадрата и ти го плащат по 2 стотинки, а ти дават в замяна апартамент и те карат да платиш 9 700 лева за 62 квадрата ! И като мен са стотици хора !!! Всичките ограбени по този начин !!! Сега аз какво правя? Връщам апартамента и си реституирам имота, който ми беше отнет тогава.Имам това право ! Закони си има в тази държава ! Закон за реституцията също !
25 Август 2007 10:31
Марксе,
Хайде недей да свързваш капитализма с презастрояването. Европейците от векове го градят, пък никъде (може би с изключение на Испания) не са допуснали такова презастрояване. За Великобритания и Ирландия поне знам, че разрешение за строеж се издава много трудно, дори и да си собственик на земята. Еколкогичните изисквания са жестоки, като собственикът поема всички разходи. Ако има съмнение за неправомерно издадени разрешения веднага следва проверка.
Капитализмът е добър където има закони и те се спазват. Инак алтернативата е мафиотският латиноамерикански модел, наложен ни от твоите другари.
25 Август 2007 10:43
Тука бъркаш, Круелке. Така се е строяло при капитализма - виж старите улици на Лондон, Амстердам, Мюнхен. Къща до къща, няма дървета, няма паркинги. Днес не се строи така, защото има изисквания. Тези изисквания не са се появили на сън в главите на англичаните, те са резултат от дълга борба на различни интереси, включително и в резултат на страха от разпространение на комунизма....
25 Август 2007 11:06
Ако говорим за т.нар. "работнически квартали", това е така. Тогава се е строяло евтино с цел да се приютят под наем работниците в промишлените предприятия. Такива обаче не се строят поне от 30-те години на миналия век.
Все пак България можеше да приеме модерния начина на архитектура и благоустрояване на околната среда без да прави това, което другите отдавна са отрекли. Защото не става дума за жилища за бедни, а за скъпи и прескъпи апартаменти в София и по курортите.
25 Август 2007 11:14
Ето го нотарялния акт : Платил съм 9 772 лева за апартамента.А в имота си бях засадил 2 череши, 1 бяла череша, 2 ореха, 2 дюли, 6 вишни, 6 круши, 5 ябълки, забравил съм вече колко беха сливовите дръвчета, малинак.Всичко това го отрязаха.Какво им пречеха дърветата? Оставиха само 2 тополи и 3 ели.
25 Август 2007 11:31
Само не съм сигурен дали става дума за един и същ имот като описания в статията? Моят е в Дианабат.
25 Август 2007 11:31
Марксе,
Благоевград е "такъв премерен и добре планиран", защото е планиран и построен (новите неща) по времето на социализма. Имаше и хубави попадения тогава. Не бива всичко да се ругае. Но, това е въпрос на култура! (Нямам предвид вас!).
25 Август 2007 11:34
много късно идва тая статия, поразиите вече са направени. иначе интересни разсъждения за архитектурата като огледало на обществото богатите в България допреди няколко години са били бедни. сега имат пари, но мисленето им си е останало ограничено. вижда се.
Архитектурата на един град действително е много показателна. Нищо не е случайно. София винаги е била грозен и мръсен град.[/b]
25 Август 2007 12:03
Не ти говоря просто за работническите квартали, а за 90 процента от градовете. Пазарът се ръководи от пазарни правила, не от естетически, нито от хуманни. Пазарните правила са прости - гони се печалба. Всичко друго е обстоятелства. Естетическите и хуманни правила са функция на обществото, която се противопоставя на пазара. Доколко държавата се намесва в действието на пазара е точният въпрос. В периодите на установяване на пазарни правила и първоначално натрупване пазарът всячески се бори с ограниченията и правилата. В някои случаи, (например семейните фирми) той се регулира от неформални родови, кланови и семейни правила, които смекчеват ефектите на пазарната логика, в други от религиозни такива, често от правни принципи, но само най-важните - не кради, не убивай и т.н. но като цяло той не приема ограничения от абстракцията общество и от държавата. Примери - Англия от началото на развитието на индустрията и зараждането на буржуазната класа, американските големи градове от 17 - 18 век, днешен Китай и т.н. и т.н. Ако искаш вземи и стария Пловдив - колкото и да са красиви къщите, всъщност те са построени по същият архитектурен принцип - без паркове, без зеленина, без достатъчно свободно пространство между тях, защото са били регулирани от зараждащата се сила на пазара и само донякъде от градската общност, която е запазвала своята регулативна функция, доколкото е могла. Днес в София няма такава, нито по морето, нито в Банско. Където я има, тя няма ефективни механизми и ресурси, за да се противопостави на силата на пазара.

Редактирано от - popangelov на 25/8/2007 г/ 12:07:07

25 Август 2007 12:04
Mrx+, как тъй нямало комунисте бре, нали 50 години рИвахте , че строите комунизЪма . Кошерите ви все с верни чеда на партията бяха пълни. Та как тъй успяхте да се стопите до един комунист
25 Август 2007 12:05
Г-н Бориславов,
според мен стстията ви е чудесна, написана е умерено, с болка и професионализъм. Бих казал, дори, и че има общообразователна стойност. Наистина, архитектурата е особено изкуство. Това безумие, което се твори пред очите ни, е отражение на културата на обществото ни като цяло, а също така и на способността му да се саморегулира така, че да се спази хармонията. За София е спазена само хармонията на постъпленията в личните сметки на господата Софиянски (образец на съвременния Бай Ганю) и нищожеството, наричащо себе си "архитект", и именуващо се Стоян Янев. Поразиите, направени от тия двама херои, дълги години ще легитимират София като една от най-грозните европейски столици. Страх ме е, обаче, че това може да продължи. Имам пред вид персоната на настоящия главен архитект на София, г-н Петър Диков. Той се изразява много добре, показва компетентност и загриженост. Но този човек, преди да заеме сегашния си пост е бил главен архитект на "Златните пясъци". А "Златните пясъци" са превърнати в нещо ужасно и отблъскващо. И това е ставало чрез него и никакво извинение не може да ни накара да мислим, че Петър Диков е почтен човек и добър професионалист. А това което си мислим, е че това е верният продължител на делото на нищожеството Стоян Янев.
25 Август 2007 12:30
Има някои основополагащи причини и сега ще изброя две:
1. Парите (респективно богатството) се разпределят неправилно: така че интелигенцията в широк смисъл, е лишена от тях. А на простака колкото и пари да му дадеш си остава простак и не може да прогресира нито той, нито страната му, която и да е тя. За сравнение това не се случва в НИТО ЕДНА ОТ СЪСЕДНИТЕ НИ СТРАНИ.
2. Липса на морал (религиозен или светски, или социален) в имашите пари. Но това отново е свързано с предишната при/ина, може би.
25 Август 2007 12:34
`qwert комунизма явно е замислен от идеалисти, Сталин е разбрал че с добро няма да стане щото повечето хора не са добри и пробал и с лошо. С лошо може би би могло да се получи, но пак няма да е бързо, трябват поколения за да се промени мисленето на човека. Защото сега е ясно, и аз да имам голям имот в центъра няма да направя градинка а ще го уплътня докрай, защото с повечето пари който ще взема ще мога да си купя повече луксозни автомобили /примерно/. Та комунизъм може би е възможен, но хората трябва наистина да бъдат идеални като кандидати за рая от Библията. Не мога само да разбера какво толкоз лошо има в идеята и защо толкоз народ се дразни? Пък после викат и че били религиозни тичат в църква да се кръстят и т.н. А и бих добавил че мнозинството от бившите комунисти днес демократи, капиталисти и бандити са просто хора, еднаки са, т.е. ше уплъняват докрай, градинки не чакайте. Няма защо да се обиждате на демократи и комунисти щото сега разлика няма, има само ПАЗАР
25 Август 2007 12:40
За хубава статия никога не е късно. Само че нека сме честни докрай. Парите в Б-я са в ръцете на престъпници в по-голямата си част. Най- напред съзнанието се асоциализира. После ставаш престъпник , после строиш и после автора се пита що нашите богаташи са асоциални. Ами щото в Б-я се позволи на престъпниците да станат богаташи. Всичко е резултат на политиката на СДС и БСП. Пропорциите са различни в зависимост от полит . ориентация. Само резултата е 100%
25 Август 2007 12:47
Попангелов,
Доколкото знам в центровете на големите европейски градове са разположени предимно офиси на различни фирми и корпорации. Там застрояването наистина е гъсто и сградите - многоетажни. После и центровете им със старите постройки датират даже и от Средновековието без изменение в планировката. Всичко старо, което може да се запази е запазено.
Става дума за жилищните квартали - никой в Европа вече отдавна не строи по този начин. Предвиждат се места за паркове и градини, детски площадки, търговски центрове и други удобства за живеещите.
25 Август 2007 12:58
Е вярно, че статийката е доста хаотична, но има и доста истини в нея. Много е лошо човек да има някакви пари и да не знае как точно да ги инвестира....количество без абсолютно никакво качество и естетика. За съжаление градоустройствените планове не само в София
, но и на доста други български градове се оказват една леснопроменлива величина...има няма някоя хилядарка и всичко е възможно...и после как да не го е срам човек , че живее тук........
25 Август 2007 13:09
Много ми е интересно колко от ругаещите тук съвременния бизнес, ще направят градинка ако имат имот в центъра. Или ако имота е градинка кой ще го запази във вида на градинка а няма да го продаде или застрои. Хайде моля пишете, недейте да скромничите
25 Август 2007 13:10
Нещата изобщо не опират до архитектурна некадърност, а до административна алчност позволяваща голяма гъстота на застрояване след плащане на искания рушвет. Нещата са толкова прости , но пък неприемливи за силните на деня.
25 Август 2007 13:14
Румене , този въпрос не ни интересува. Проблема е , че общинските градинки станаха частни имоти. Прави си в твоя имот що щеш
25 Август 2007 13:21
Точно това е ключовия въпрос. Те градинките не се самоунищожават, хора го правят за пари.
25 Август 2007 13:31
ясно, че всичко зелено се унищожава и се строи като за световно. Корупцията е едната тема. Другата е, че нищо красиво не е построено, само грозотии. Тая грозотия е огледало на нашето общество.
25 Август 2007 13:39
Леле какви невежи има тук! Комунизмът е създаден от йодеина Кашел Мордехай (Карл Маркс), който в ни най-малка степен не е бил идеалист, ами чист сатанист. Комунизмът като практика е реализиран в СССР все от отбор йодеи-ционисти, затова тази човекоомразна практика напълно основателно се нарича юдокомунизъм.
По статията. Доста верни неща са казани, примесени обаче и с някои нелепи твърдения. От четивето не се е получило цялостно произведение, липсват натрапващи се важни изводи, но въпреки недостатъците статията не е излишна. Защото поставя много важен проблем в нашето общество и част от отговорите поне са загатнати.
Ключови момент в изграждането на здрав морал в едно общество е то да се управлява от продължително време (поне 80-100 години) от своите естествени елити в различните области на материалното и духовното. В противен случай се получава това, което авторът е предпочел да нарече "опасна гражданско-естетическа ситуация". Българсикет елити по времето на османското "присъствие" са били асимилирани или физически унищожавани. След Освобождението редица вътрешни и осдобено външни фактори системно или взривно действат в посока на елиминирането на естествените национални елити и изтласкването към освобедените обществени и политически пространства на некачествен материал, често направо на продажни отрепки и обикновени престъпници. същото се прави и през последните 17 години. Естествен е и постигнатият крайно отрицателен за държавата и нацията междинен резултат, заплашващ да стане и краен. Да се вгледаме само в президентите и премиерите през тези години и всичко става безпощадно ясно.
25 Август 2007 13:42
Изобщо не съм съгласен , че нищо красиво не е застроено. Вярнор че е гъсто и хаотично строителство но има много на брой красиви сгради , поне в моя град
25 Август 2007 13:45
Божкеее, божке, къде отидоха мечтите ми да се преместя от шумен център в тих и озеленен район? Каква горчива подигравка, пред балкона на племенницата ми в Лагера, багери изкопават градинките, а аз се цупих гнусливо на нейните паралелно строени блокове, с градините под прозореца, и виках - това градина ли е бе, едни джунгли, ни симетрия, ни подредба. А сега - изкоп, детето побесняло, първо организираше подписи, тичаше по инстанции, видя, че не може да се пребори, вика - продавам го и отивам в малък провинциален град да живея в къща, повече не се трае. По интернет всичко може да се работи.
И като гледам тия ужасии и луксозните бидонвили по Бъкстон, и срещу Борово, си викам - тццц, какви огромни дървета шумят под прозорците ми, нищо, че отдолу минава цялото движение от Фритьоф Нансен към Раковски. А отсреща, все пак на прилично разстояние, отделени от две редици големи дървета, се виждат прозорците на старите пететажни кооперации. И тротоарите са си широки толкоз, колкото трябва да бъдат, е, някой и друг връзкар дигнал малко по-високо една капандура, та си направил мансарда - тия с мед да ги храниш.
Като ходя по бившата ми мечта - Хиподрума, ми омръзна да се спъвам в натрупана пръст с многогодишна давност, по разбити плочници и ями пред входовете. А пред новите бидонвили, плочките още читави, ама тротоарчето - метър и половина - и след този метър хвърчат колите и автобусите по Ив.Ев. Гешев. Малко по-надолу, обаче, срещу Центъра по хигиена, старите оплювани панели и ЕПК-та, където тревна площ и дървета отделят сградите от булеварда. Верно, фасадите ожулени, парцаливи кръпки на остъклени балкони и индивидуална външна топлоизолация, ама за човеци строено, а другото - не знам ЗА кого, но ОТ човеци със сигурност - не.
Как ни се промениха критериите за - шумно, застроено, нагъчкано, а???
Я си натискай парцалите, душата, в шумния център, най-добре...
25 Август 2007 14:12
Ясене, статията ти е разкошна но в нея иносказателното идва в повече, което затруднява някои от четящите я тук, не йм се сърди, че в капана за мишки съзират първо сиренцето а не смъртта, която дебне
25 Август 2007 14:23
Саси е прав, само дето иносказателното не е признак на интелигентност в нашите времена , а признак на нежелание да се ангажираш с позиция
25 Август 2007 14:33
Аман от новаторски идеи!
В тази злополучна статия - отново опит да се доизобретява топлата вода.....
Авторът очевидно не знае, че на институционално равнище България си има всичко необходимо за ефективен контрол по строителството!
Необходимо е затварянето на няколко "вратички" за заобикаляне на закона+обикновено спазване на вменените задължения и отговорности на оторизираните институции.
Една силна, компетентна и решителна централна власт може да се справи с проблема за най-много две години!
25 Август 2007 15:20
И двете toly, и двете, само дето често вървят в съчетание и катализаторът на по-стойностната от тях се нарича мъжество - инкриминирано от нашите политически " мъже" качество. Справка: статията за пияния авджия, който си плаща за комфорта с всеобщо омерзение.
25 Август 2007 15:33
Още 6 месеца му трябват на НАРОДА и всичко, което пишете ще започне да става!Поздравявам ви!!!

25 Август 2007 15:38
Отлично казано от Ясен Бориславов. Браво!

Но на строителните безобразия може да се противодейства. С гражданска сила. Да, трудно и бавно се ражда гражданското общество. Но вече има признаци за появата му: справка протестите на природозащитниците. Скоро ще се разбере, че освен природозащитници са необходими и кварталозащитници
25 Август 2007 15:51
Кварталозащитници, молим?
Като тичаше племенницата ми да събира подписи, не й давали, щото били с ЕГН-та, не искали да си дават личните данни щото.
А за повече, не мога и да си представя.
25 Август 2007 16:47
Kruelke
С твоята Ирландия и Великобритания ми пораснаха на пъпа. Върви виж Атина, най-паче новите квартали как са нажипкани, ни дърво ни градинка. Същото е и в Солун. Същото е в старата част на Будапеща (Пеща най-вече). Същото е в централната част на Париж, да не говорим за Манхатън, където не само заемат пространството по ширина и дължина, ами и по височина. Това е капитализмът, ако някъде има изключения това вече е държавно регулиране т.е., социализъм. Вземи ги осмисли тези неща. Либерализмът, дето ти е пораснал на пъпа, предполага минимум или никаква държавна намеса. Есичко да е оставено на стихията на пазара.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД