Има трайна тенденция за нарастване броя на присъдите за пране на пари, съобщи вчера пред БНР председателят на Агенцията за финансово разузнаване Васил Киров.
"Това е нормално, защото има значителни по брой досъдебни производства за пране на пари, които вече са 12", поясни той. Сравнение с присъдите при кражби, убийства, причиняване на телесни повреди не би следвало да се прави, защото то би било некоректно. "Прането на пари е едно изключително престъпление, особено в съдебната фаза, когато по изключително безспорен начин трябва да бъдат установени всички факти и обстоятелства, но има значителен напредък, особено ако сравняваме ситуацията в нашата страна с някои други страни", категоричен беше Васил Киров.
Преди няколко дни Васил Киров изрази резерви към изваждането на ръководената от него агенция от Министерството на финансите и вкарването й в новата агенция по сигурност към Министерски съвет. Проектозаконът, иницииран от премиера Сергей Станишев, предвижда тези звена заедно с военното контраразузнаване да станат част от новата агенция, която ще работи срещу организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта.
Според Киров при преструктуриране трябва да се запази принципът на автономност, да има независимост на вземане на решенията и да се съхрани финансовата и банкова информация, която постъпва във финансоворазузнавателната служба. Той специално отбеляза, че е недопустимо тази информация "да бъде достъпна на други структури".
".... защото има значителни по брой досъдебни производства за пране на пари, които вече са 12..."
При наличие на цяла индустрия "пране на пари" .....