Военни скочиха срещу военния министър Веселин Близнаков заради временната забрана да се продават ведомствени жилища на ниски цени.
Стотици висши офицери се пенсионират всеки месец, но освен 20-те заплати не могат да вземат и ведомствено жилище. Те смятат, че това им се полага заради дългогодишната служба към държавата.
Преди няколко месеца Близнаков спря временно продажбата на жилища от ведомствения фонд, тъй като апартаментите драстично намаляха. В момента министерството на отбраната разполага с 3008 имота, от които 2848 са жилища, 22 - ателиета, и 138 гаража.
Над 35 хил. жилища е разпродала армията през последните 15 години. Цените са били символични - от 4000 до 7000 хил. лева - в зависимост от годината, разположението на жилището и решението на комисията по оценяване.
20 274 са военните и цивилните в системата на отбраната, които са заявили пред комисия, че са безимотни. Това означава, че две трети от армията и чиновниците в МО са на свободен наем, което е невъзможно, смятат чиновници. Въпреки това хората са картотекирани и чакат жилища.
Близнаков вече обеща ударно да започне масово строителство на цели военни комплекси, които след това отново да бъдат продадени на ниски цени на служители от МО и Генералния щаб. През следващата година ще бъде изграден голям модерен комплекс в района на комплекс "Вл. Варненчик" във Варна. Министерството на отбраната ще даде право на строеж и ще получи от инвеститорите жилища. Такъв затворен комплекс трябва да се строи и в столичния жк "Обеля".
По действащата наредба в МО право да закупят ведомствени жилища имат първо заварените наематели, след тях са кадровите военнослужещи и гражданските лица от МО, които са картотекирани, и накрая са военни и цивилни от МО, които не са картотекирани.
Ако останат жилища, за тях могат да кандидатстват съкратените военни и цивилни от МО и на последно място офицери и сержанти от други ведомства. Молбите се приемат в сектор "Недвижими имоти" във военното окръжие на областния град, където е апартаментът.
Преди няколко години в армията гръмна скандал, тъй като се оказа, че над 300 бивши и настоящи военнослужещи са успели да вземат по повече от едно жилище. Сред тях бяха бившият шеф на Генщаба и вицепрезидент Атанас Семерджиев, командващият II армейски корпус ген. Ганчо Денев, шефът на Ракетни войски Вълчо Фотев, контраадмирал Дичо Узунов и др. Повечето от тях ще бъдат пратени на съд.
Според военния закон офицери и сержанти могат да притежават само един апартамент, купен от МО. Ако те продават такова жилище, би трябвало да го отстъпят също на военен или да го върнат на жилищния фонд.
НАЕМЪТ
От началото на юли кабинетът беше принуден да намали наема на военните, тъй като офицерите масово негодуваха от повишаването на цените. Наемите на военните жилища бяха намалени наполовина - 50 ст. на квадратен метър. Само два месеца военните плащаха по 1 лв. за квадрат. Те обаче масово недоволстваха, че трябва да плащат по 70 лв. наем за двустайно жилище в София. Преди да се направи опит за актуализиране на цената, военните плащаха по 40 ст. на квадрат.
Наемната цена се изчислява от Изпълнителна агенция "Държавна собственост на МО" и се утвърждава от нейния изпълнителен директор. Заповед на министъра регламентира и че лицата, които заемат на отпаднало или без правно основание жилища, ателиета и гаражи от ведомствения жилищен фонд на МО до освобождаването му трябва да заплащат обезщетение в четирикратен размер - 2 лв.
даа преди време чух една старшинка да се хвали че си докарвал по 120 лв към заплатката като пускал фалшиви бележки че плаща наем на мама и тате
и на въпроса що прави фалшификации
одговора му беше прост и яесн - ми на мене ква ми е далаверата като съм в тази армия, нали всички така правят, ако знаете само кви апетитни имотчета се дадоха на разни обръчи-
а беше само един тъп старшина