Натрупаните пари в т.нар. сребърен пенсионен фонд да се инвестират в по-рискови операции, за да носят и по-голяма доходност, предлага социалното министерство. От няколко години управляващите се опитват да създадат новия фонд, в който да се трупат средства за възрастните. Целта е парите да се ползват минимум след 10 г., като с тях ще се плащат част от пенсиите. Много европейски страни изградиха фондове още през 80-те години, стреснати от застаряването на населението.
От 2006 г. и у нас отлежава законопроект за създаването на сребърен фонд, но той и досега не е приет. През октомври обаче МС ще разгледа обновения проект на социалното министерство. Новата концепция предвижда средствата във фонда да се инвестират в страната, но и на международните капиталови пазари. Ще се търсят варианти да се ползват утвърдени инвестиционни посредници с положителна репутация. По същия начин действат демографските фондове в Португалия, Ирландия, Белгия, Полша и други европейски страни, уточниха специалистите. Инвестицията е с дългосрочен характер, затова трябва да се постигне и по-висока доходност, смятат експертите. За целта ще се ползва моделът на инвестиционните портфейли на доброволните пенсионни фондове, които позволяват рискови инвестиции. За разлика от тях задължителните допълнителни пенсионни фондове залагат на по-сигурните инвестиции в държавни ценни книжа, които обаче са с ниска доходност.
Различни ще са източниците на финансиране, заложени в законопроекта. Предвижда се във фонда да постъпват 100% от парите по приватизационни сделки. "Средствата от приватизация намаляват, а и занапред ще са по-малко. Затова е редно всички да отиват във фонда", коментира Лазар Лазаров, съветник на социалния министър. Предвижда се във фонда да постъпват още 25% от излишъка в държавния бюджет, както и 10% от приходите в централния бюджет от концесии и лицензионни такси.
Надзорен съвет ще се заеме с управлението на средствата, предвижда проектът. В него ще участват представители на финансовото и социалното министерство, БНБ, Комисията за финансов надзор, синдикати и работодатели. Целта е да се осигури прозрачност при управлението на парите, които ще се трупат за старини. Вероятно ще се създаде и администрация, която да го обслужва.
... да постъпват 100% от парите по приватизационни сделки. "Средствата от приватизация намаляват, а и занапред ще са по-малко. Затова е редно всички да отиват във фонда", коментира Лазар Лазаров, ...
На това се казва:"След дъжд качулка"...
Още от началото на "приватизацията" се говореше, че е редно всички пари да отиват за пенсии, ама много имаше да се "усвоява" от "преходниците"...
Редактирано от - редник на 27/8/2007 г/ 10:18:17