:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,960
Активни 454
Страници 20,427
За един ден 1,302,066

Прокуратурата вече се ядоса на съда

Зам.главният прокурор Камен Ситнилски иска съдиите да бъдат лишени от право да връщат обвинителни актове
Снимка: Юлиян Савчев
Камен Ситнилски
Радикална промяна на Наказателно-процесуалния кодекс, с която съдиите да бъдат лишени от правото да връщат обвинителни актове, предлага зам. главният прокурор Камен Ситнилски. Повод за това искане стана гафът с първото дело срещу бившия шеф на столичната топлофикация Валентин Димитров. Във вторник младият районен съдия Станчо Димов върна обвинителния акт не заради тежки процесуални нарушения, а заради технически пропуски и неточности на суми и дати. Така не бе даден ход на сравнително най-лесното дело - за валутно престъпление. "Това не е законово основание за връщане. Законовото основание е съществено отстранимо процесуално нарушение. Този път това връщане беше пресилено", заяви Ситнилски пред БНР.

Той отбеляза, че има и други случаи на неоснователно връщане на обвинителни актове и предложи, ако има съществени процесуални нарушения, които са отстраними, те да се отстраняват в залата. "Ако нещо е добито като доказателство чрез процесуално нарушение, то тогава няма да бъде считано за такова и няма да се вземе предвид при постановяване на присъдата. То е ясно", категоричен е Ситнилски.

В отговор на въпрос не е ли това нежелание на прокурорите да бъдат критикувани за недобре свършена работа, Ситнилски заяви: "Приемаме критиката, ще се съобразим с решението на съда, защото сме дисциплинирани, но имаме един апел - да няма изкуствено и пресилено вторачване във всеки обвинителен акт с цел да се намерят грешки, които, макар и да не са съществени процесуални нарушения, да бъдат повод за връщане на дела."

"Аз не мога да подкрепя такава идея. По принцип това би означавало в съда да влизат обречени дела и прокурорът да не се съобразява с изискванията в обвинителния акт да са посочени ясно времето, мястото и начинът на извършване на деянието", коментира пред "Сега" зам.- председателят на Върховния касационен съд Румен Ненков. Според него в конкретния случай с делото срещу Валентин Димитров вината трябва да се търси в съдията.

В НПК има текст, който задължава съдия-докладчика да провери дали при предварителното производство е допуснато съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на правата на обвиняемия или на неговия защитник.

Ненков допълни още, че ако се приеме изменение в НПК, което да забрани връщането на дела на прокуратурата, то това решение трябва да бъде подменено с друга алтернативна процедура. "Такава процедура може да бъде предварителното изслушване на страните по едно дело", смята зам.-председателят на ВКС.
6
2524
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
31 Август 2007 08:55
Все им пречи нещо. Просто е безобразие да се обвинява съдът от страна в процеса и изложеното в статията е пряк натиск срещу съда. Имам чувството, че това дело е върнато по сценарий , за да може да има възможност другите по-нескопосони и не доказуеми дела да минат по-лесно през Съда. Защитата не била очаквала такова развитие на делото, също подкрепя съмненията за нагласена работа на прокуратурата и съда.
Проблема е , че в България Прокурорите много успешно прилагат тактиката за натиск върху съда при не доказаните си обвинения.
31 Август 2007 11:15
Тя работата е ясна-"младият районен съдия" Станчо Димов, вероятно син на Димо Станчев и внук на Станчо Димов, се е нагушил здраво. НПК наистина трябва да се оромени в посоката, за която говори К.Ситнилски, но тябва да се промени и нещо друго-да отпадне и т.н. дункционален имунитет на съдиите. Защото точно това е пречката те евентуално да бъдат разследвани за тенденциозните и абсурдни решения, които толкова често вземат.
31 Август 2007 12:58
абе аз тия не мога да ги разбера.прокурори и съдии не бяха ли от един отбор? или едните си получават заплатата от едно място, а другите-и от друго?
31 Август 2007 13:04
komabri
Просто е безобразие да се обвинява съдът от страна в процеса и изложеното в статията е пряк натиск срещу съда.
komambri говориш глупости. Че съдът ни не е читав всички го знаят. Откъде накъде такова знаково дело ще се дава на начинаещ съдия (те обикновено са тройка съдии). Въобще има борба между съдии и прокурори. И понеже магистратите са безотчетни си правят всякакви мръсотии.
31 Август 2007 14:37
Че са го дали на млад, сиреч неопитен, съдия това дело - както отдавна се обяснява, делата се дават на този, комуто се паднат... А не на определен съдия - това гарантирало до някаква степен, че процесът щял да бъде справедлив...
И не мислите ли, че е крайно време и следствието, и прокуратурата да почнат да работят истински, а не само да си мият ръчиците с туй-онуй?
Не казвам, че няма корумпирани съдии...
Казвам, че на мен ми е странно защо срещу Валяо Топлото са повдигнати две взаимноизключващи се обвинения и то за едни и същи пари... Ако тея пари са от престъпления - те би трябвало да подлежат на конфискация, а не да се облагат...
Ако подлежат на облагане и деклариране пред БНБ - не би следвало да са от далавери...
И въобще защо срещу Топлото повдигат обвинения, които не могат и няма да докажат, а не го обвинят в онова, в което реално е виновен лично той и тези, над него?
Май-май, пича ще си остане само с това, дето го излежа в следствения арест... А че даже може и да съди България за обезщетение, ако тъпото обвинение не докаже онова, за което го бе пъхнало зад решетките...

31 Август 2007 17:28
Прокурорите да се ядосват в къщи. В съда трябва да са си свършили грамотно работата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД