Радикална промяна на Наказателно-процесуалния кодекс, с която съдиите да бъдат лишени от правото да връщат обвинителни актове, предлага зам. главният прокурор Камен Ситнилски. Повод за това искане стана гафът с първото дело срещу бившия шеф на столичната топлофикация Валентин Димитров. Във вторник младият районен съдия Станчо Димов върна обвинителния акт не заради тежки процесуални нарушения, а заради технически пропуски и неточности на суми и дати. Така не бе даден ход на сравнително най-лесното дело - за валутно престъпление. "Това не е законово основание за връщане. Законовото основание е съществено отстранимо процесуално нарушение. Този път това връщане беше пресилено", заяви Ситнилски пред БНР.
Той отбеляза, че има и други случаи на неоснователно връщане на обвинителни актове и предложи, ако има съществени процесуални нарушения, които са отстраними, те да се отстраняват в залата. "Ако нещо е добито като доказателство чрез процесуално нарушение, то тогава няма да бъде считано за такова и няма да се вземе предвид при постановяване на присъдата. То е ясно", категоричен е Ситнилски.
В отговор на въпрос не е ли това нежелание на прокурорите да бъдат критикувани за недобре свършена работа, Ситнилски заяви: "Приемаме критиката, ще се съобразим с решението на съда, защото сме дисциплинирани, но имаме един апел - да няма изкуствено и пресилено вторачване във всеки обвинителен акт с цел да се намерят грешки, които, макар и да не са съществени процесуални нарушения, да бъдат повод за връщане на дела."
"Аз не мога да подкрепя такава идея. По принцип това би означавало в съда да влизат обречени дела и прокурорът да не се съобразява с изискванията в обвинителния акт да са посочени ясно времето, мястото и начинът на извършване на деянието", коментира пред "Сега" зам.- председателят на Върховния касационен съд Румен Ненков. Според него в конкретния случай с делото срещу Валентин Димитров вината трябва да се търси в съдията.
В НПК има текст, който задължава съдия-докладчика да провери дали при предварителното производство е допуснато съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на правата на обвиняемия или на неговия защитник.
Ненков допълни още, че ако се приеме изменение в НПК, което да забрани връщането на дела на прокуратурата, то това решение трябва да бъде подменено с друга алтернативна процедура. "Такава процедура може да бъде предварителното изслушване на страните по едно дело", смята зам.-председателят на ВКС.
Все им пречи нещо. Просто е безобразие да се обвинява съдът от страна в процеса и изложеното в статията е пряк натиск срещу съда. Имам чувството, че това дело е върнато по сценарий , за да може да има възможност другите по-нескопосони и не доказуеми дела да минат по-лесно през Съда. Защитата не била очаквала такова развитие на делото, също подкрепя съмненията за нагласена работа на прокуратурата и съда.
Проблема е , че в България Прокурорите много успешно прилагат тактиката за натиск върху съда при не доказаните си обвинения.