:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,136
Активни 668
Страници 21,066
За един ден 1,302,066
Светият отец: Нека Дева Мария бди над християнския български народ

Още трима нашенци обявени за блажени

Според Йоан-Павел II това ще помогне за обединението на християните
Снимки: Велислав Николов
Папа Йоан-Павел II обяви вчера трима българи, католическите свещеници Йосафат Шишков, Камен Вичев и Павел Джиджов, за мъченици на вярата. И тримата са били осъдени на смърт през 1952 г. в печално известния "католически процес". Досега само монсеньор Евгений Босилков бе признат от Ватикана за блажен.

Обявяването на тримата за Божии слуги стана в началото на вчерашната тържествена литургия, отслужена от папата на централния площад в Пловдив. За българските католици това бе най-важната част от визитата му в България.

"Когато си спомням за тримата нови блажени, чувствам подтик да отдам почит и на паметта на другите изповедници на вярата, чеда на Православната църква, които преживяха мъченичеството по време на същия комунистически режим. Техният принос на вярност към Христос сближи двете църковни общности в България, достигнали до най-възвишеното свидетелстване на вярата", каза Светият отец по време на месата и добави, че в този факт не може да няма частица екуменическо измерение. "екуменизмът на светците и мъчениците е може би по-убедителен от всичко останало. Общението на светците говори с по-силен глас от причините, довели до това разделение. И така как е възможно да не съществува днес вече съвършеното единение, осъществяващо се в онова, което всички ние наричаме връх на благодатния живот, т. е. мъченичество до смърт", каза още папа Йоан-Павел II.

До този особено сакрален момент от месата изминаха



няколко часа в напрегнато очакване на площада



Още от 5,30 ч. сутринта богомолци започнаха да преминават през полицейските КПП-та и да заемат местата си на централния площад пред специално построената сцена срещу паметника на Гюро Михайлов. Не повече от 10 000 души присъствааха на месата. Очакванията бяха за 40 000.

Имаше големи групи богомолци от гр. Раковски, Свищов, с. Бърдарски геран и от цяла България, както и чужденци. Имаше и малка група мюсюлмани. Възрастни жени бяха насядали по земята, изпружили боси крака. Предприемчиви баби дори си бяха донесли огромно синьо надуваемо кресло, в което се редуваха да се излежават. Цели семейства седяха на вестници направо на плочките, дъвчейки баница и вафли. Някои решаваха кръстословици, докато между тях минаваше мургав продавач на американски хартиени знаменца.

Върху покривите на пощата, бившия партиен дом и няколко околни сгради се виждаха снайперисти, които с бинокли оглеждаха събраното множество.

В 10.05 ч. папамобилът със Светия отец влезе на площада, посрещнат от ръкопляскания, възгласи "Да живее папата" и развети флагчета. Папата облече тържествени одежди в отредената му стая за почивка във Военния клуб и излезе на подиума в специална количка, посрещнат отново с радостни викове. След това католическият епископ монсеньор Георги Йовчев поздрави Светия отец и кардиналите. Пловдивският митрополит Арсений от Св. синод също произнесе кратко приветствие към папата, в което напомни, че още през I в. град Пловдив е бил огласян от евангелска проповед, а през IV век тук са просияли някои от първите християнски мъченици. Папата поздрави богомолците с думите: "Призовавам вас, братя и сестри, да се молите с мен пред Господа нашего."

Литургията продължи над 2 часа. Почти половината от това време той стоя прав, а цялата меса отслужи на български език. Само при Апостолическия благослов към края на службата той поздрави вярващите на различни езици и от бурните възгласи на площада се разбираше, че там има италианци, французи, поляци, румънци, унгарци, сърби, гърци и вярващи от други националности. Мнозина бяха дошли от чисто любопитство - това се усещаше, защото на най-сакралните моменти от службата тяхното съвсем свободно поведение видимо контрастираше със смирението на истински вярващите. Няколко пъти един италианец с много силен и красив глас извика "Вива ил папа", което предизвика аплодисменти на площада.

В края на месата, докато тридесетината чужди и български духовници, които служиха заедно със Светия отец, получаваха свето причастие, на площада дойде ген. Бойко Борисов. Появата му предизвика оживление, девойки се снимаха с него и му подаваха различни книжа, сред които и снимки на папата, за автограф. Борисов на никого не отказа.

Трийсетина момичета от различни краища на страната, облечени в празнични бели рокли, получиха своето първо причастие вчера. В края на службата прозвуча "Върви, народе възродени", изпълнен от хор и с акомпанимент на орган.

Сред най-колоритните на площада бяха 40-ина баби от Казанлък, които бяха получили от своя католически свещеник



бели забрадки с лика на папата



и се кичеха с тях. "Ние сме от източноправославните католици - униати. Имаме чехи католически свещеници, учила съм в Чехия и приех тяхната вяра. Папата е духовен глава на всички. Надявам се, че тук ще даде идеята да се обединят източното и западното християнство, това трябва да стане", каза 79-годишната Виолета Петкова.

"Папата е свят човек, искам да му целуна ръка, ще го следвам цял ден, дано да успея", каза 27-годишният спортен журналист от Пловдив Румен Йовчев. Той станал доброволец при подготвянето на площада за литургията и така се сдобил с пропуск за катедралата, която Светият отец посети, с надеждата там да го докосне. На площада бяха дошли и източноправославни. "Просто съм вярваща, това е достатъчно. Чест е за нас, че папата е тук, затова исках да го видя", заяви млада жена.

Цялата меса беше излъчена от италианския канал РАИ 1 и полската ТВ "Полония". CNN предаде подробен репортаж от събитието.





КАРЕ

Пазят с БТР-и тока и водата в ромските гета



Военните в Пловдив изкараха бронетранспортьори в циганските гета в града. БТР-ите са ситуирани около трафопостовете в Шекер махала, "Столипиново", Аджисан махала и Арман махала. Войската охраняваше елсъоръженията, за да не позволи по време на визитата на Йоан-Павел II ромски размирици при евентуална авария и спиране на тока. Бронетранспортьори пазеха и помпите, захранващи града с питейна вода, за да се предотвратят евентуални прояви на екстремизъм - като отравяне на водоизточниците. От пресцентъра на РДВР-Пловдив съобщиха, че по време на папската меса обстановката в града е била спокойна и не са регистрирани инциденти. Спецполицаи провериха всички шахти и тунели с подземни кабели в центъра на Пловдив, за да гарантират, че в тях няма да се укрият евентуални атентатори срещу папата. Часове преди визитата металните капаци на шахтите в централната градска част с оглед мерките за сигурност бяха заварени.



КАРЕ

Папалингвистика



Ново словотворчество се роди в Пловдив покрай посещението на Йоан-Павел II в града. Всички събития, съпътстващи приготовленията за височайшата визита, бяха наречени "папамания". Ангажираните с подготовката определяха стреса и напрежението преди посещението на Светия отец като "папанерви". Във вестниците и радиата се публикуваха и излъчваха не информации за събитието, а "папаграфии". "Папафеновете" се приготвяха месеци наред за "папаекшъна" в Пловдив вчера. Отегчените противници на Светия отец получиха истинска "папафобия" преди неговата визита.

***

С 5 минути закъснение в 9.45 ч. папата пристигна с брониран мерцедес на НСО пред общината в Пловдив. 2 минути по-рано полицейски хеликоптер облетя района. Светият отец бе приветстван най-напред от монсиньор Георги Йовчев, епископ на Софийско-Пловдивската епархия, а после и от кмета Иван Чомаков. "Добре дошли в тоя малък град, модел на етническа и религиозна толерантност", рече кметът и целуна ръка на папата. Речи четоха още областният управител и външният министър. Извън протокола по свое желание папата влезе в сградата на общината за 5 мин.

Йоан-Павел II се разписа после на 39-а страница в почетната книга на Пловдив. На нея са и парафите на британския принц Чарлз, датската кралица Маргарете, йорданския крал Абдула и Вселенския патриарх Вартоломей.
 
Момиче седи в белия стол на папата на площада в Пловдив. Десетки деца получиха първо причастие от свещениците, дошли от Ватикана.
 
Най-големият транспарант в почит на Йоан-Павел II бяха направили католиците от Белене.
1213
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД