Природозащитници обсадиха входа на екоминистерството, докато течеше заседанието на съвета. Засега те удържаха победа за "Натура". |
Няколко часа спориха неправителствени организации и експерти за границите на зоните, в които ще бъдат наложени серия от екоограничения. В края на заседанието съветът изненада приятно протестиращите пред екоминистерството младежи, одобрявайки зоните в първоначалния им вариант.
Спорът за горите се разгоря през миналата година, след като Националното управление по горите (сега агенция) настоя границите на 29 защитени зони да бъдат ревизирани и ги изтегли още преди проектът да стигне до Министерския съвет. Тогава еколозите коментираха, че целта е да се отхапе територия от защитените местности заради икономически интереси. Допълнителни съмнения предизвика и присъствието на царските гори в една от отложените зони - буфера на Национален парк "Рила".
Вчера експертите по горите оправдаха очакванията и поискаха три от зоните изцяло да отпаднат от екомрежата, а територията на други 19 да бъде намалена. Забележки нямаше само по 7 области. До редакционното приключване на броя "Сега" не успя да получи информация кои от зоните са били набелязани за отпадане и орязване.
За следващо обсъждане поради спорове остават буферните зони на Централен Балкан и Рила с площ от около 187 хиляди хектара, съобщиха от ведомството на Джевдет Чакъров. С увеличена територия пък е зона "Твърдишка планина" - вече с 950 хектара повече спрямо първоначално предложеното. Одобрените вчера 27 зони са с обща територия от 1.5 млн. хектара.
Битка за природата предстои и в началото на октомври. Тогава ще бъдат гледани отложените от кабинета 25 зони за птиците и 16 за местообитанията. Екоминистерството е възложило експертно становище за тях на БАН. В тази група влизат апетитни терени по Черноморието. Учените ще се произнесат и за двете спорни горски области. След няколкото решения за орязване на екомрежата от първоначално предложената площ от 34.5% от територията на България в нея безспорни останаха едва 18%. "Отхвърляйки исканията на агенцията по горите, днес МОСВ защити научните аргументи", коментира Христо Николов, представител на неправителствените организации в съвета.