Парламентът завиши двойно процента на партийните назначения при посланиците вчера. Това стана при окончателното приемане на закона за дипломатическата служба. Предложението на правителството бе за 10%, но депутатите вдигнаха летвата на 20 на сто. За тези хора няма да важат изискванията за най-малко два чужди езика и стаж в дипломатическата йерархия. Последният ярък пример за политическо назначение бе бившият главен прокурор Никола Филчев, който замина за Казахстан без никаква подготовка. Партийните назначения бяха масова практика по времето на Соломон Паси и преди него.
Вчера от ръководството на българското дипломатическо дружество приветстваха новия закон за дипломатическата служба, който е първият след 100 години, но веднага разкритикуваха завишаването на политическата квота.
"Считаме, че за бъдещите политически назначения трябва да се въведат допълнителни изисквания и критерии с оглед издигането на престижа и повишаването на ефективността на българската дипломатическа служба", отбелязаха от дружеството. Неговите членове са притеснени, че при така записания текст за процента на партийците трудно могат да се спазят принципите на компетентност, приемственост, стабилност и безпристрастност.
Въпреки споровете депутатите решиха, че най-висшата професионална длъжност във Външно остана постоянният секретар. Парламентаристи се опасяваха, че той ще обезсмисли част от работата на зам.-министрите. Шефът на МВнР Ивайло Калфин бе категоричен, че новият закон няма да промени броя на четиримата заместници на външните работи. Мандатът на постоянния секретар ще бъде пет години и той ще се разминава с тези на правителствата. Целта е да има приемственост в работата на МВнР. Депутати от опозицията обаче смятат, че той може да блокира работата на ведомството при идването на нов министър. В 3-годишен срок от влизането на закона в сила заварените държавни служители с дипломатически ранг трябва да покрият изискването за образователно-квалификационна степен "магистър", предвижда още законът.
|
|