:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,210
Активни 624
Страници 13,775
За един ден 1,302,066

Политиците си взеха 20 на сто от местата за дипломати

Новият закон няма да промени броя на заместник-министрите на външните работи
Ивайло Калфин
Парламентът завиши двойно процента на партийните назначения при посланиците вчера. Това стана при окончателното приемане на закона за дипломатическата служба. Предложението на правителството бе за 10%, но депутатите вдигнаха летвата на 20 на сто. За тези хора няма да важат изискванията за най-малко два чужди езика и стаж в дипломатическата йерархия. Последният ярък пример за политическо назначение бе бившият главен прокурор Никола Филчев, който замина за Казахстан без никаква подготовка. Партийните назначения бяха масова практика по времето на Соломон Паси и преди него.

Вчера от ръководството на българското дипломатическо дружество приветстваха новия закон за дипломатическата служба, който е първият след 100 години, но веднага разкритикуваха завишаването на политическата квота.

"Считаме, че за бъдещите политически назначения трябва да се въведат допълнителни изисквания и критерии с оглед издигането на престижа и повишаването на ефективността на българската дипломатическа служба", отбелязаха от дружеството. Неговите членове са притеснени, че при така записания текст за процента на партийците трудно могат да се спазят принципите на компетентност, приемственост, стабилност и безпристрастност.

Въпреки споровете депутатите решиха, че най-висшата професионална длъжност във Външно остана постоянният секретар. Парламентаристи се опасяваха, че той ще обезсмисли част от работата на зам.-министрите. Шефът на МВнР Ивайло Калфин бе категоричен, че новият закон няма да промени броя на четиримата заместници на външните работи. Мандатът на постоянния секретар ще бъде пет години и той ще се разминава с тези на правителствата. Целта е да има приемственост в работата на МВнР. Депутати от опозицията обаче смятат, че той може да блокира работата на ведомството при идването на нов министър. В 3-годишен срок от влизането на закона в сила заварените държавни служители с дипломатически ранг трябва да покрият изискването за образователно-квалификационна степен "магистър", предвижда още законът.
4
2139
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
14 Септември 2007 08:23
...е чак сега че я вапцаме хептен...
14 Септември 2007 09:44
Не мога да разбера защо непрекъснато се акцентира на т.нар. "политическа квота" при назначенията на посланиците и така съвсем се измества истинския проблем в нашата дипломация, може би умишлено. Защо е така? Ами защото България има около 60-70 действащи посланика, а 20% от тях са 10-15 човека. Съвсем нормално е да бъдат бивши политици да станат посланици, това дори в някои случаи е чест за страната, в която отиват.
Къде са истинските проблеми?
1. За нивата под посланик (шарже д'афер, съветник, генерален консул, секретари, аташета и пр.) няма никакви ограничения, т.е. "външните назначения" могат да бъдат и 100%. Местата по всички мисии заедно с техническия персонал са около 1200, а всички са се вторачили в тези 10-15 човека "законна квота";
2. Много от т. нар. "кариерни дипломати" в МВнР, които формално изпълняват изискванията за стаж, езици, образование и пр. де факто заминават като "външни назначения", след силен натиск "отвънка" било роднински, приятелски или политически. Има такива, които са от 10-ина години в чужбина и дори са забравили къде е България.
14 Септември 2007 10:58
де сте, привърженици на "дипломатите от кариерата" дето обикновено протестирате тука? това ако не е повод за протести ... ама нали тоя път ще назначават от техните и нещо тишина е настанала ... да не стегате багажите вече?

14 Септември 2007 11:11
ИЗВЕСТНО Е, ЧЕ МВнР е рай за комунисти-блюдолизци и измекяри. Там всички са хора-доносници-най-долна класа. Какво да правим- ами вземете и подскажете да им върнат в обратно положение заплатите. Само те си взимат европ. командировъчни в посолствата-от чистачката до посланика-1 500- 4 500 евро....а народа духа супата
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД