С три дисциплинарни наказания се разминаха шефове и служители в Столичната дирекция на полицията (СДП) за безпрецедентния обир на дела и веществени доказателства от сградата на 21 август. Въпреки лютите закани на вътрешния министър Румен Петков да наложи възможно най-строгите дисциплинарни мерки, се оказа, че те са най-леките.
С "порицание" за срок от 1 г. е наказан главен инспектор Митко Митев, който е началник-група в Охранителна полиция. "Той не е предприел необходимите организационни мерки за гарантиране сигурността на помещенията в сградата и за евентуалното предотвратяване на нерегламентирано проникване в нея", съобщиха от МВР. Проверката показала още, че не е била създадена организация за наблюдение на коридорите след края на работното време. Заради този пропуск пък с "предупреждение за срок от 6 месеца" е наказан главен инспектор Димитър Воденичаров.
По време на обира директорът на столичната полиция Румен Стоянов беше в отпуск. В резултат на това с дисциплинарно наказание е заместникът му Стоян Велчев, който е ръководил дирекцията. От пресцентъра на МВР отказаха да уточнят какво е наказанието му - преценено било да не се съобщава. Самият Велчев заяви, че също не знае как точно е наказан, но не се и чувствал обиден от решението на вътрешния министър.
За инцидента съобщи прокуратурата седмица след проникването в сградата. Оттам обясниха, че забавянето било с цел да не се пречи на разследването. Впоследствие Румен Петков отговори уклончиво за евентуално наказание на шефа на столичната полиция. По думите му излизането в отпуск не било оправдание, но и не значело, че наказанието е задължително. Въпреки това Петков обеща наказания на най-високо ниво.
Проверката по случая се забави почти месец, при положение че Румен Петков обеща тя да е готова до 5 септември. Освен наказанията резултатите от нея сочат, че са възстановени всички откраднати дознания. Липсващите веществени доказателства пък нямало да попречат на по-нататъшната работа на разследващите. Все още досъдебното производство за обира е срещу неизвестен извършител, обясниха вчера от прокуратурата.
ВЕРСИИ
След обира неофициално бе тиражирана версията, че ключовото липсващо дознание е за обира на инкасо автомобил пред "Техномаркет" в Божурище на 28 февруари т. г. Тогава от бронираната кола бяха задигнати на 500 000 лева. Заподозрени за обира бяха Валентин Димитров-Пуйката и съучастниците му Николай Мирчев и Велизар Янакиев. Издирването на тримата обаче е безрезултатно. От леките наказания пък става ясно, че няма доказателства за съучастничество на полицаи в обира. Такава версия се появи заради механизма на кражбата - в дирекцията е било проникнато, без да са разбивани врати и без да са чупени прозорци, като извършителят е знаел точно къде се намират търсените документи.
|
|