:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,362
Активни 511
Страници 14,236
За един ден 1,302,066

Ипотечните заеми поскъпват за 20% от клиентите

По-малко от 20% от домакинствата, които вече са изтеглили ипотечен заем за жилище, ще трябва да платят по-високи вноски за септември. Това изчисли директорът на консултантската фирма "Кредит център" Тихомир Тошев. Причината е, че само 4 банки вдигат лихвите за старите клиенти - Банка ДСК, Райфайзенбанк, ОББ и Булбанк.

Последните две банки са покачили лихвите само с около 0.5% и за клиентите, които сега теглят кредити. До края на годината още две банки ще покачат лихвите си, като едната от тях е Пощенска, смята Тошев. Покачването обаче нямало да е над 0.5%. Дори това да стане, обслужването на кредитите далеч няма да е непосилно. Изчисленията показват, че за заем от около 60 000 лв. и срок на изплащане 20 години месечната вноска ще се покачи с 15-16 лв.

Според експерта ръстът на ипотечните кредити ще надхвърли 50% към края на годината, като нова вълна от повишение на лихвите не се очаква.



Още - в "Икономика"
35
3660
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
17 Септември 2007 23:48
Не спира надуването на балона. А и как да спре - и банките, и кредитните инспектори, и брокерите на надвижими имоти, и адвокатите, и нотариусите, и. и .. имат интерес сега и утре да има още и още сделки. А когато хората не могат да плащат, щото цените са неадекватни е, тогава.. "Ами риск на пазара..", "Международното положение, такова.."
17 Септември 2007 23:50
А когато хората не могат да плащат, щото цените са неадекватни
Лошото става, когато не могат да мислят дали ще могат да плащат. Както е казал народът, трябва да се мисли преди да се ядат кИфтетата.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
18 Септември 2007 00:03
когато не могат да мислят дали ще могат да плащат
ще означава че нашия древен и мъдър народ вече е проникнат от светлината на ясните европейски правила и по начин на мислене застава рамо до рамо с нашите братя сащски и английски (засега) инвеститори.
18 Септември 2007 00:27
Първите вноски са почти изцяло покриване на лихвите. Така че банките не са на загуба дори и да спрат да плащат. А и ми се струва че покриват с кредити и строители и купувачи, все от някъде ще си избият главницата.
18 Септември 2007 01:06
Аре, братчеди от Америка, я кажете кво става там с вашите ипотечни кредити.
Споменете малко така да обеменим опита как прекарахте ваште банки, та чак у Европата и дори ингилизите се бръкнаха по джобовете издъно да ви покриват масрафа.
Чиче, обади се поне ти, бре. Ти по ги разбираш тия работи, чи аз съм изостанал в едно такова затъмнение как става тая работа.
18 Септември 2007 01:18
Good credit, bad credit - no matter! Секи гражданин с ипотека.


На тия дето вече имат собствени къщи, щедро че отпуснем по един Home equity loan. Напред, другари!
18 Септември 2007 01:29
Тъпото е, че в България всичко се повтаря, но никой не се учи от грешките си.
През 90-92 г бяха първите пирамиди.. Юрооош, ще изпшуснем печалбата - първите спечелиха, последните изгоряха. После дойде ИйстУест акцийки, ТБС хотели(акцийки), Демос (акцийки) и пр.. - първите спечелиха, последните изгоряха. След това дойдоха и Банкоите с ГООЛЕМИТЕ лихви - първите спечелиха, последните изгоряха. След това куцо и сакато направи Интернет клучета, гаражна търговия, дреху втора упортеба и пр.. - първите спечелиха, последните изгоряха. През 2001-02 дойдоха англичаните, а българите решиха , че ще строят като побъркани по Черноморието.. (тази година българите вече не почиват по Черноморитето) първите хотелиери спечелиха, последните почва да им пари под краката.. Много бетон, много нещо.. няма тревички, няма природа. Както избяхаха от Черноморските ни курорти, така българите ще избягат и от остаряващите панелки и грозните нови жилища тип 120м2 двиустаен с 60м2 общи части.

Ей, това е цикъла на Живота.. Първите печелят.. последните, ...
18 Септември 2007 04:28
"Има ли смисъл да ОБИРАМЕ банка, като можем да ОСНОВЕМ банка?!"
18 Септември 2007 06:03
Shako , инфо: Банките , брокерите , строителите и жадните за далавера граждани в Америка надуваха съзнателно цените на имотите до възбог. В един момент всичко изглеждаше " перпетуум мобиле " . Банката ти набутва насила необезпечен кредит като е напълно сигурна , че ако се издъниш ще ти вземе имота и ще го препродаде на друг още по-скъпо. Всички теглеха кредити без да ги е еня как ще ги покриват. Нали това което купуват днес утре ще е поскъпнало. Цените експлодираха първо в Америка , после в Англия , после в Европа , после по целио свят и накрая през 2003 вълната удари България. Добре , ама се оказа че небето имало таван. В момента в който известен процент кредитополучатели спряха да плащат ВЪПРЕКИ всяческите опити на банките да се предоговорят условията с цел "оставане жив " - и много къщи излязоха на пазара. Цените замряха , а после тръгнаха надолу. Банките вече се страхуват да дават кредити за нещо което се очаква да поевтинее. Което автоматично стесни кръга на потенциалните купувачи. Което натисна цените още по-надолу. Първо се срина Америка , после , както си му е редът - Англия , сега е наред Европа . Какво щве е в България - сам се сети.
18 Септември 2007 06:46
Загубата на тези , които са си надценили възможностите да плащат е очевидна - губят си имота. Обаче губят и тези , които са им дали кредит да го купят , защото къщата е платена , примерно за 300 бона , ама банката няма как да си върне парите щото сега на пазара таз къща струва наполовина . И така - правилото на доминото . Вчера в Америка и Англия , днес в Европа , утре мечката ще играе у българското дворче. На купилите имот в последнио момент на супер цена - честито.
18 Септември 2007 08:10
У нас не очаквам голям гърмеж. Българина си стиска имотчето и трудно продава. А банките са кредитирали и строителя и купувача, т.е. едни и същи пари се преливат насам натам. Просто зидарската мафия ще си намали огромния процент печалба за да продаде построеното. А лихвите ще си ги влачи на гърба крайния клиент.
Освен това не очаквам отлив на парична маса от индустрията тъй като за за момента няма друга привлекателна инвестиция която да засмуче доходите на нашенеца.
18 Септември 2007 10:11
Що за подвеждащо заглавие?! - значи лошите банки вдигат лихвите, а добрите - не...
Това, което е сигурно, е, че всички ще ги вдигнат...
Още преди месец Булбанк ми прати "блага" вест - вдигат ми месечната вноска с около 10 Е, което означава, че ако няма повече промени, ще платя около 2 000 Е повече...
Интересно, какво ще стане, ако лихвите започнат да намаляват - ще ми се, но не вярвам...
18 Септември 2007 10:32
Работата е дебела. Европейската банка наля в последните седмици към 350 милиарда в банковата система. Лихвите се покачиха там, така че ще се покачат и тук. Все пак тука има резерви защото лихвите са 2-3 (че и повече)пункта по високи от тези в Западна Европа.
За сега обаче банки, строители и брокери се бранят организирано и не дават лоша дума да се каже за имотите в България.
Англичаните се дръпнаха, може и да почнат да продават. Българите теглили кредит трябва да плащат освен по високи месечни вноски и по-високи месечни разходи (храна, ток, вода, парно) - разходите им ще нараст доста повече от средното покачване на приходите. Балонът може да се спука сега, може да стане и след година. Като знам обаче, че при комунистическите правителства винаги има по една кризичка бих казал до година и половина да се готвим за парти.
18 Септември 2007 10:57
значи според всички умници по горе някой който си е купил имот ще трябва да ти го продаде на 2-но по ниска цена ли? И що? Щото така си пише у форимите? Нещо не схванах връзката. Никой няма да ти го продаде на по малка цена от тази за коя го е купил. Ако щеш. Като не ти харесва не купуваш.
Не се ли усещаш че си малко като оня дето му говорил "надай се к*ре на пияни жени"
18 Септември 2007 11:16
Това дето го казват за цената, че било сумат която някой е склонен да плати, се отнася и за поскъпване и за поевтиняване и не е винаги по мерак .
При хилядарка на квадрат - колкото се иска сега за "нормално" жилище, за 70 квадрата се искат 70 000, ако връщаш 20 г стават поне 140 000 евро. Това грубо е 583 евро средно на месец. Това е положението.
18 Септември 2007 11:17
Да-а, "пиянството" на раздутите цени на имотите май свършва, а махмурлукът никой не обича...
18 Септември 2007 11:30
Ако се стигне до рецесия и ипотечна криза в ЕС, това неминуемо ще се отрази и в БГ. И тогава - БУМ...
18 Септември 2007 11:38
За сега обаче банки, строители и брокери се бранят организирано и не дават...
a какво правят НС-БОП в това време, да не хвърлят боб
18 Септември 2007 11:51
Наскоро прочетох една от книгите на Р. Кийосаки - ""богат татко, беден татко". Хубаво е и тези господа, които ни агитират от медиите за кредити и взаимни фондове да си поопреснят мозъците, ако пожелят, а да не си играят ролите на рекламни агенти на банки и финансови къщи.
18 Септември 2007 12:09
"Лихвите се покачиха там, така че ще се покачат и тук. Все пак тука има резерви защото лихвите са 2-3 (че и повече)пункта по високи от тези в Западна Европа."
.
Много е прав Mutant4o,
Причината за незначителното покачване на лихвите в България в сравнение с тези в Западна Европа е разликата в размера на лихвата по ипотеките.Дори не 2-3 пункта, а 5-6 е реалната.Тръгнали са от 2% през 2004 и сега през 2007 са на 5%, което средно е повишение с около 100 евро на една вноска.
18 Септември 2007 12:15
абе къв БУМ. АЛОООО живеете на Балканите. Някой вчера купил си апартамент утре ще ти го продава на 2-но по ниска цена... Абе вие това на глас си го кажете само като виц ще ви прозвучи
Ма разбира се Моментално даже за левче ще ви го продадът. естествено щом мечтите са ви понесли как пък не
Ех надай се ку*е на пияни жени...
Тия евтини апартаменти от някакви имагенерни продавачи ли ще си ги купувате? някакви имагенерни имоти с имагенерни пари. Как е из облацит.. ъъ пърдон балоните

Редактирано от - Netspider на 18/9/2007 г/ 12:22:25

18 Септември 2007 13:22
Нека да опишем как ще стане продаването на апартаментите. За определеност ще допуснем че апартамента сега струва 50'000 евро, изплатена е главница от 20'000 + лихвите до момента. Обаче парите се свършват и нищо не помага - нито разсрочване, нито предоговаряне. Затова банката праща съдия-изпълнител и продава апартамента. На нея й трябват за този апартамент не 50К, а само 30К, останалите ще се дадат на бившия собственик.

1-ви Месец - банката иска за апартамента 50К - няма желаещи
2-ри Месец - банката иска за апартамента 40К (тя нищо не губи, губи само бившия собственик) - няма желаещи
3-ти Месец - банката иска за апартамента 30К (тя нищо не губи, обаче собственика вече пие по една студена вода) - няма желаещи
4-ти, 5-ти и т.н. месец - който даде 30К за апартамента го взима. Е, намира се някой в края на краищата и си взима евтин апартамент. Банката си взима 30К, бившия собственик си взима носни кърпички и ридае безутешно.

Та така ...

Забравих - ако някой купи апартамента още на втория месец, банката си взима 30К и дава на бившия собственик 10К. А той за тези пари си купува бял картон и боички и написва с големи букви "За да спечелиш от банка, трябва да си по-тарикат от нея и да имаш пари за адвокати." След което си взима носни кърпички и ридае безутешно.

Редактирано от - Siol En на 18/9/2007 г/ 13:28:41

18 Септември 2007 14:33
Има кредит има проблем. Няма кредит няма проблем би казал чичко Сталин. Просто много хора решиха, че нещата ще се подобряват със всеки изминат ден. Това може и да е така но в средносрочен план. А кредити за по 15, 20, че и повече години са си направо стрелба в празното. Много хора гледат, че цените растат и си мислят, че като вземат на изплащане второ жилище, за да го дават под наем ще изкарат едва ли не цяло състояние. Проблемът е че 90% от хората в България имат собствен имот и в крайна сметка тези жилища няма смисъл да стоят празни. А какво ще стане, когато апартаментите станат повече от хората?
18 Септември 2007 14:33
Не ми се вярва да има спад в цените на жилищните имоти, по-скоро темпът на растеж на цените ще се забави. Също така интересът на купувачите ще се насочи към по-качествени имоти. Рано или късно ще се усетят хората че е тъпотия да дадеш 100 хиляди евро за да живееш в няк'ва килия, в която се чува как съседа пърди в банята всяка сутрин. Подозирам, че бума в строителството и инвестициите ще се пренесе в селцата около големите градове, интересът ще се пренасочи от апартаменти към малки семейни къщи. Около София вече се наблюдава такъв процес. Започналото подобряването на ифраструктурата (пътища, водопроводи, канализация) ще подпомогне този процес.

Освен това ще расте земята на земедалската земя, която в момента се продава на смешни цени. Възрастните хора дето си гледат нивите по селата стават все по-малко, наследниците им не знаят от коя страна да хванат мотиката и са склонни да продават, ще се появят инвестиционни фондове, които ще изкупуват и уедряват нивите (вече има поне 3 големи такива) и ще ги продават на неколкократно по-високи цени.

Така че, общо взето, от предстоящите промени ще загубят само баламурниците загробили се през последните година две в бетонен кафез на цената на вила в Халкидики.
18 Септември 2007 14:48
значи написал си го само до половината.
Проблемът не е когато това се случи веднъж или два пъти или сто пъти.
Проблемът ще стане когато някакъв значителен процент от жилищата се продава по горния начин, за цени под тези на които е купено. В този случай това ще подбие цената на останалите имоти и собствениците им или ще се принудят да свалят цените или ще се откажат да продават. И в двата случая цените на предлагане на пазара ще паднат (високите цени във втория случай ще се изтеглят от пазара).

За да се реализира обаче този сценарий са ниобходими следните стъпки :
1. Досега съществуващите кредити да бъдат неизгодни или остатъка за прехрана да стане недостатъчен (което е приблизително едно и също). Това би причинило множество лоши кредити.
2. Новите кредити да са неизгодни или трудни за вземане. Това ще отблъсне хората да копуват най скъпите имоти и ще принуди купувачите да чакат втория третия или т.н. месец от горната схема. Ако новите кредити са изгодни, нищо няма да се промени - просто ще с е изкупят жилищата на малко по ниска цена, но достатъчно близка до реалната, за да създаде някакви трусове на пазара.

До сега е изпълнена донякъде първа точка - високата инфлация изяжда остатъка на длъжниците, но все още явно могат да си плащат дълговете.
Очаква се евентуално поради нея за новите кредити да има по-големи изисквания за съотношение дълг-доход и това да ги направи по-трудно достъпни, но при тази агресивна политика в момента на банките, няма да е скоро.

Вдигането на лихвите по съществуващите кредити ще изяде допълнително от доходите на гражданите. Това ще се отрази най силно при хората които са с равни погасителни вноски, защото при тях вноската остава една и съща, а сега трябва да плащат повече. При тези с намаляващи вноски, за няколко месеца ще достигнат старите нива на вноски и това няма да е сериозен проблем.
18 Септември 2007 14:58
и все пак да не забравяме, че живеем в страната на чудесата някога, нещо, да е поевтинявало у нас?
18 Септември 2007 15:04
Siol En,
забравил си само едно. В договора банката отпуска заем при таван 60 % от стойността на апартамента. В твоя случай договорът тръгва от 30 000 юро.


18 Септември 2007 15:22
Интересно, ще се спука ли балона с кредитите. Банките имат дългогодишен опит в тази насока... Като на тв рекламата - тегли кредит, плащай само лихвите , а главницата - когато можеш - това май обяснява нещата!
18 Септември 2007 15:35
Приемам забележките, с уговорката че целта ми беше не да съм пунктуално точен, а да опиша механизма на "вземане" на апртамента и причините той да бъде продаден на по-ниска цена.
18 Септември 2007 17:15
Тва дето си го описал може да стане на място където всички луфтове са обрани. У нас е съвсем друга история. Сегашните кредити са взимани при 400-500евро доход. В следващите 15-20 България е обречена на успех и доходите неизменно ще се увеличават. В Европа сме все пак и пътя е само един - нагоре, докато се поизравнят нивата. Дори и да види зор нашенеца тука, да речем тока стане цяло евро за киловат, си взима чукалата и айде - там където има по-добра плата и по-евтин ток.
Може и сигурно ще има криза в Европа, ама тя би се отразила на борсите и пенсионните схеми. Наш Гуньо, обаче на борса не играе, колкото и да се опитват да го зарибят, а на пенсия пък не се нада хич. Така очевидно му е по-добре. По-малък е общия стрес в живота.
18 Септември 2007 18:02
телета
18 Септември 2007 18:12
Му-у-у-у...
18 Септември 2007 19:57
Shako ето един по оптимистен вариант мери и пади са двоика англиисли/или хамерикански/ пенсионери, на подобаваща възраст.след като банките им вдигат лихвите/които са непосилни за техните пенсии/, къщата, купена за 350000 лирички/или доларес/, се продава, за 200000/за да не са валад, милите/точка.с тези парички идват у нас и си купуват цял палат и имам още, да харчат до края на дните с Арнолд.пииване, хапване и едри гибеци по масите следва, масови тълпи Англииски, Хамерикански/може и Швеицарски или скандинавски/пенсии, захранват Българската икономика със свежи левунеци та за ква рецесия говорим бе другари
18 Септември 2007 20:25
Считам че г-н Siol En прави 2 големи принципни грешки:
1. Всеизвестно е, че имота е особен вид стока, на която цената никога не пада, но и всяка година се вдига с 20-есе %
2. В случая банката ти дава 50.000 еуро назаем с условие (земаме 10% лихва) за 20 години да й върнеш общо 150.000 еуро, като залогът е особения вид стока имот.
В момента в който имагинерният новодомец/инвеститор от сия случка е платил 20.000 еуро от заема и повече не може той остава да дължи на банката по договора за заем още 130.000 еуро
Така че даже не за 30, ами и за 50.000 еуро да бъде продаден апартамента, кредитополучателят остава да дължи на банката още 80.000 еуро , които удобно може да изплаща разсрочено в оставащите 17 години. Това за него няма да представлява никакъв проблем, защото сме вече в ЕС и всичко ще върви само напред и нагоре.
18 Септември 2007 21:48
Господа/дами Shako и Кракатау,
Възможно е да греша, аз не съм икономист. Но дори и тогава аз не съм съгласен с вашата теза че цените на имотите се качват непрекъснато единствено поради довода че всичко ще върви "напред и нагоре" само защото сме в Европейския съюз. Не отхвърлям тезата Ви. Но не приемам доводите.

Редактирано от - Siol En на 18/9/2007 г/ 21:50:25

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД