:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,964
Активни 744
Страници 18,529
За един ден 1,302,066

Депутат разкри бум на столевките

Станишев забрави, че НАП предлага забрана за плащане кеш над 10 000 лева
БНБ печата все повече 100-левови банкноти, което е признак, че сивата икономика цъфти. Този извод направи депутатът Евгени Чачев в парламента вчера. За периода март-юни например броят на столевките в обращение е скочил с близо 14%, при положение че общо банкнотите в оборот са се увеличили средно с 8.68%, сочат данните на БНБ. Знаете, че в магазина, таксито, ресторанта ви се мръщят, ако се появите със 100 или дори с 50 лв., големите купюри са удобни и предпочитани главно от сенчести бизнесмени, които избягват банките и се разплащат в брой, поясни пред "Сега" депутатът.

Той посочи и друг симптом, че делът на сивия сектор расте - данните на Агенцията за финансово разузнаване показват необяснимо голям ръст на плащанията кеш. По закон банки, застрахователи, пенсионни фондове, нотариуси, брокери на имоти и др. са длъжни да докладват в АФР, когато техен клиент внася или взима на ръка сума над 30 000 лв. През 2004 г. агенцията е регистрирала 98 хил. трансакции в брой, а към 1 септември т.г. плащанията на ръка вече са над 300 хил., изтъкна Чачев. Той поиска премиерът Сергей Станишев да обясни защо при ръст на икономиката с 6% годишно кешовите сделки бележат бум със 76%, и то на фона на никнещи през ден нови банкови клонове и нови възможности за електронни разплащания.

Станишев обяви, че АФР регистрира все повече сделки в брой, защото е затегнала контрола, а не защото се разраства сенчестият бизнес. Според него обаче няма европравила, които задължават България да въвежда ограничения за плащанията на ръка. Чачев му припомни, че парламентарната комисия срещу корупцията е одобрила предложение да се забрани плащането в брой на суми над 10 000 лв. Не съм против да се въведе някакъв праг, но решение трябва да се вземе след открити дебати, каза Станишев. Такива дебати обаче вървят от години. В началото на лятото премиерът поиска от НАП мерки за по-добро пълнене на бюджета. Една от идеите на агенцията е точно да се сложи лимит на плащанията в брой.
7
2530
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
22 Септември 2007 01:56
На времето имах един приятел, от когото купувах компютри, консумативи, мрежови платки и др. Та като го питах веднъж какви плащания приема, той каза:
"Всички видове. Кеш, в брой и на ръка".
22 Септември 2007 07:10
Не иде ли реч за инлация......Като какво ще определите инак печатането пари?
22 Септември 2007 10:13
10 000 лева отново са прекалено много. Суми над 50 лева да минават задължително по банков път и ако те хванат с пари в брой над 50 лева да се лежи директно в затвор!
Технологиите са вече доста напреднали, а БГ е прекалено малка държава, което означава, че може да се осъществи връзка до всяка точка. Т.е. няма проблем да се инсталират ПОС устройства във всяко магазинче (търговски обект).
22 Септември 2007 16:53
И всеки път като си купувам хляб примерно давам 1 лв за хляб и 2 лв за плащане с карта на банката. Няма банка която да не взима по 2лв ако на неин банкомат ползваш карта на друга банка. А някъде директно не може да ползваш карти защото банкомата е само за съответната банка. При условие че отпаднат плащанията за транзакция може да се замисли човек да плаща и с банкомат. Другото номерче е банката въвежда примерно 1-5 % отстъпка от цената ако плащаш с нейни карти но тази отбивка я прави за сметка на търговеца. Т.е. казва 2% отстъпка ако платиш с карта в този и този магазин. Отиваш плащаш от картата ти са удържа цената - 2 % и на продавача се превежда цената минус 2%, които е отстъпила банката!!! Е обикновенно в тези магазини ако поискаш да платиш с карта ти казват че апарата е повреден и не се знае кога ще го оправят ( подразбираи банката ни принуди да приемем техните условия но ние пасивно отказваме да ги ползваме). Принудата обикновено е чрез отказ за превод на суми, чрез по-високи лихви на кредити и още един куп подобни.


Е, аз предпочитам да не ползвам също карти. Това че примерно някой собственик на магазим спечелил повечко не ме дразни, нито завиждам. Ако някой не му харесва да си направи и той магазин, заведение или каквото иска и да печели също. По-добре някой българин да е по-богат, та дори и с не съвсем законни средства, отколкото да правя по-богати банките!!!
23 Септември 2007 01:25
А по време на социализма имаше и разплащания с чекове и за всеки приет чек при покука на стоки касиерите получаваха някаква премия (макар и нищожна или символична). Да не би финансовата ни система тогава да е била по-печена? Има страни, където като плащаш в брой се замислят дали да не се обадят на полицията....
23 Септември 2007 03:06
Нямам нищо против електронните разплащания. При едно условие - те трябва да не са по-скъпи от тези в кеш. Логиката е елементарна. Когато А даде на Б 100000 лева кеш, нито единия, нито другия плаща нещо на банки. Същото трябва да бъде и при електронните разплащания, в противен случай те просто няма да бъдат популярни.
23 Септември 2007 15:31

Повече от ясно е, че в България пропорцията на парите в обръщение е много неуместна за икономическото ниво, на което се намира. Не е нормално, в магазините постоянно да нямат дребни за рестото. Това значи, че има прекалено много големи банкноти в обръщение и няма дребни пари. Нещо, което в нормалните страни го няма. А това значи, че България не е нормална страна
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД