Три варианта за уреждане на жилищния въпрос на пострадалите от наводнението в Цар Калоян посочи вчера вицепремиерът Емел Етем. Един от тях е да се дадат пари за сглобяеми къщи, тъй като това можело да стане най-бързо. Другият вариант е държавата да отпусне пари за строителни материали според нормативите, които определят за двучленно семейство построяване на жилищна площ до 40 кв.м, а за 3-4-членно - до 55 кв.м жилищна площ. Третият вариант е строеж на общинска кооперация, в която на символичен наем да бъдат настанени пострадалите.
До вчера пострадалите от Цар Калоян трябваше писмено да декларират кой вариант избират. Проблем може да има с хората, които искат да строят върху сегашните си имоти, но се установи, че те попадат в заливната зона. Комисията по възстановяване няма да дава пари за строеж на жилища в заливните зони, категорична е Емел Етем. Докладът от хидрогеоложкия анализ в Цар Калоян ще е готов следващата седмица.
Преди две години също дълго се водеха дискусии дали пострадалите от наводненията да се настанят в сглобяеми къщи, за които комисията към МС първоначално беше определила сумата от 13 000 лв., а после я намали на 10 000 лв. Заради дългите препирни обаче времето напредна и министерството на бедствията спешно реши да купи 300 фургона, в които настани бедстващите. За тях бяха платени между 6000 и 9000 лв. Оказа се обаче, че това не решава въпроса, защото социално слабите трайно се заселват в тях и не желаят да ги освободят.
|
|