НАТО и ЕС започват да си пречат, защото взаимно си отнемат войници за своите сили за бързо реагиране, разкри говорителят на НАТО Джеймс Апатурай в интервю вчера за австрийския в. "Дер щандарт".
"Имаме проблеми с намирането на войници за всички мисии на НАТО, ЕС и ООН", казва той пред виенския всекидневник. Кризата се е задълбочила през последните години, защото и НАТО, и ЕС се стремят по едно и също време да си изградят модерни сили за бързо реагиране.
Натовските сили за реагиране би трябвало да поддържат състав от 25 000 души. Евросъюзът пък е планирал да разполага с 19 "бойни групи" от по 1500 войници, които да бъдат в постоянна готовност за бързо изпращане на "горещи места". Тъй като повечето страни от ЕС членуват и в НАТО, те предлагат едни и същи подразделения на двете организации.
"Можем да имаме недостатъчно силни части за бързо реагиране", отбелязва говорителят. В НАТО тече дебат какво да се прави с новите сили, които влязоха в оперативна готовност миналия ноември, но досега не са пращани на мисия. Проблемът за НАТО се задълбочи през последните години, защото САЩ концентрираха своите военни сили в Ирак, докато НАТО затъва в Афганистан, защото мисията там се очертава по-дълга и по-скъпа, отколкото се предполагаше.
В Афганистан сега има 40 000 натовски войници, а в Косово - 17 000 европейски войници. През последните десетилетия се усеща нарастващо напрежение между двете организации. НАТО се опитва да си намери нова роля след студената война. На свой ред ЕС се стреми към по-влиятелно присъствие на международната сцена и все повече е склонен да подкрепя с миротворчески сили своите хуманитарни и социалноикономически цели.
"Войниците, които служат за ЕС, ще ни липсват, и обратното", констатира говорителят на НАТО пред "Дер щандарт". "В случай на криза на кого ще принадлежат войниците? ЕС ще загуби", казва Апатурай.
|
|