Генералният секретар на ООН Бан Ги-Мун (на втория ред) слуша председателя на междуправителствената комисия по промените в климата Раджендра Пачури, който представи доклада за глобалното затопляне. |
"Времето на съмненията отмина и е нужен пробив в глобалните преговори за рязко ограничаване на вредните емисии, водещи до глобално затопляне", заяви той.
В Ню Йорк бе представен и доклад, изготвен от 40 експерти, които са взели под внимание множество изследвания на климата, направени в последните години. Човешката дейност е основната причина за повишаването на температурите. Учените предупреждават, че има сериозен риск от изчезването на много биологични видове, както и от образуването на горещи вълни и падането на обилни валежи.
Светът спешно трябва да предприеме мерки за забавянето на бързо покачващите се температури на въздуха. "Затоплянето на климата е необратимо", се казва в доклада. Учените дават пример, че 11 от последните 12 години са били сред най-топлите, откакто се води такава статистика от 50-те години на ХIХ век. Според доклада температурите ще се повишат с между 1,1 и 6,4 градуса по Целзий до края на ХХI век. Учените очакват също нивото на моретата да се покачи с 18-59 сантиметра. Ако ледената покривка в Гренландия се топи пропорционално на повишаването на температурите, морските нива ще се покачат с над 79 см до края на този век. Ако покривката напълно се стопи, то покачването ще е със 7 метра.
Според доклада ледовете, които покриват Арктика, ще изчезнат "почти напълно до втората половина на ХХI век". Още през април т. г. американски специалисти предупредиха, че ледовете се топят много по-бързо от очакваното и ледената покрива може да изчезне до средата на века.
В доклада се обръща внимание и на отделяните в атмосферата вредни газове като въглеродния диоксид. Неговите нива са рекордно високи за последните 650 000 години.
Американският президент Джордж Буш не участва във форума в Ню Йорк. Той трябваше да присъства на официалната вечеря, давана от генералния секретар на ООН Бан Ги-Мун. Буш организира друга среща, посветена на климата. Тя ще се състои в четвъртък и петък във Вашингтон. Участниците ще бъдат редуцирани само до 16-те страни най-големи "производители" на парникови газове.