На шестия ден от ефективната учителска стачка трите синдиката и МОН продължиха преговорите, но само чрез писма и в разгара на все по-шумни улични протести. Първо профсъюзите написаха писмо на министър Даниел Вълчев, в което го канят на незабавни преговори днес в 10 часа в 142-ро ОУ в столичния кв. "Борово". Няма промяна в нашите искания - три пъти по 25% от октомври, януари и юли, или общо 95%, обяви лидерът на СБУ Янка Такева. Срещу това кабинетът предлага два пъти за всички по 10% от януари и юли и от същите дати по 5% за добрите учители, или над 50% за година и половина.
Заради учителските протести премиерът Сергей Станишев свика на среща министрите Даниел Вълчев и Пламен Орешарски. За нея официална информация не бе оповестена. Според източници от финансовото министерство няма изгледи за по-щедра оферта към учителите. Докато течаха разговорите, срещу МС започнаха да се събират протестиращи. Само за няколко часа в палатковия лагер на синдикатите бяха събрани около 1500 подписа в подкрепа на учителите. Към 16 часа на площада пред МОН вече се бяха събрали около 4000-5000 души с плакати "Политици, и вие не сте за шестици" и др. Ученици от музикалното училище свириха в подкрепа на стачката.
Просветният министър не слезе при протестиращите, но им написа писмо. "Правителството е готово за продължаване на преговорите без ултиматуми и предварителни условия. Ако желание за диалог без ултиматуми и предварителни условия има и от страна на синдикатите, моля да ни уведомите, за да може заедно да уточним дата и час за провеждане на следващия кръг преговори", пише в него Вълчев. В него той опровергава обвиненията на синдикатите, че е безразличен към протеста, с думите: "Загрижеността личи по-добре по делата, отколкото по думите".
Този път протестиращите бяха опасани от плътен кордон полицаи, който препречваше достъпа на граждани до Ротондата, където са входовете към президентството и МОН. Полицаи имаше и пред бившия Партиен дом, където предния път бе протестният митинг. Към края се наложи те да си играят на котка и мишка с учителите из центъра на града. Учителите се опитаха да блокират платното пред МС, но не успяха и тръгнаха по страничните улички. Униформените притичваха след тях в опит да предотвратят блокиране на кръстовището. Педагозите все пак успяха да се доберат до Народното събрание и първото нещо, което направиха, бе да изпеят химна. После скандираха под прозорците "Всички депутати с учителски заплати" и накрая се пръснаха по множество улици.
Още преди да приключи протестът, общината официално издаде заповед за прекратяване на митинга, а и.д. кметът Минко Герджиков забрани на палатковия лагер да се разполага пред президентството. Заради това палатките вероятно ще се преместят в градинката зад бившия мавзолей, а протестният митинг - пред МС.
ИНИЦИАТИВИ
Учителите пристъпиха към блокиране на улици, включително и с прийомите на природозащитниците като безкрайно пресичане на пешеходна пътека. В Дупница се опитаха да блокират международния път от София за Кулата, но полиция спря прескачането на мантинелата. Вдъхновени от скорошния успех на румънските учителски синдикати, силистренски педагози пресякоха границата с транспарант "Следващия път няма да се върнем". В Кълъраш ги посрещнаха румънски профсъюзни дейци. В Бургас учители от 27 училища подадоха декларации за колективно напускане, ако не бъдат удовлетворени исканията им. Там вече 15 учители са в гладна стачка. В града провеждат и открити уроци - на учители от учители със собствени творби. Гладна стачка започна и преподавателка от Плевен. В София пък учители от 41-во ОУ отново четоха стихове пред паметника на Патриарх Евтимий. Днес те вече ще имат и музикален съпровод от музикалното училище "Любомир Пипков". 8 учители в хасковското с. Николово даряват част от заплатите си за фонд в подкрепа на стачкуващите. Както "Сега" писа, такъв в синдикатите няма. Над 200 учители от Враца, Мездра и Криводол пък поискаха удържаните им надници да влязат във фонда за лечение на тежко болни деца.
|
|