Вътрешният министър Румен Петков изненадващо се обяви против легализирането на проституцията, месеци след като в подопечното му ведомство обявиха, че ще се пише проектозакон за узаконяване на платената любов. След среща на Петков и шефа на Националния борд по туризъм Георги Гергов в края на м.г. бе сформирана работна група, която трябваше да напише проекта. В експертната група участваше и заместникът на Петков Камен Пенков, а също представители на туристическия бранш и прокурори. Идеята бе така жриците да бъдат прибирани от улицата и да им бъде наложен здравен контрол. В проекта бе заложено и плащане на данъци.
Вчера обаче и Петков, и главният прокурор Борис Велчев, които участваха в конференция за трафика на жени, не подкрепиха идеята за легализиране на най-стария занаят.
"Мисля, че държавата може да мине и без тези пари", коментира Велчев. Според него мерките за легализиране биха насърчили трафика на хора. Това би означавало също държавата да се примири с него. По думите му, ако публичните домове станат законни, хора със съмнителна репутация ще могат да легализират бизнеса си.
Според Велчев българското общество проявява двоен стандарт, когато се говори за трафик на хора. Той обясни, че всички съчувстват на проституиращите в чужбина, но малко хора се замислят, че ако едно момиче от провинцията бъде доведено насила в София и принудено да проституира, това също е трафик.
По данни на МВР за последните две години през граница са били "изнесени" около 10 хил. души. По-голямата част от тях са жени и момичета. "Ние имаме две възможности - да кажем, че продажбата на плът е бизнес, или да кажем, че е престъпление. Трябва съвършено ясно да кажем, че продажбата на плът е престъпление", заяви Румен Петков.
Идеята за легализиране на проституцията бе разкритикувана и от американския посланик Джон Байърли. Той заяви, че е притеснен от последствията, които евентуалното узаконяване може да донесе.
"Всички сме наясно, че проституцията съществува независимо дали се правим, че не я забелязваме. Този тип социални взаимоотношения се нуждаят от ясна регламентация и контрол.", каза през февруари зам.-министърът на вътрешните работи Камен Пенков. И обясни, че има два благоприятни за стартирането на проекта момента - "обществената нагласа и очаквания за законодателно уреждане на тези взаимоотношения и политическата воля от страна на държавата за въвеждане на ясен и точен регламент".
РЕГИСТЪР
Единен регистър на жертвите на трафик и гарантиране на сигурността и повторната им социализация поиска вчера президентът Георги Първанов. Той посочи, че трафикът на хора с цел сексуална експлоатация е третият престъпен бизнес след незаконната търговия с оръжие и наркотици и годишно печалбата на престъпните групи в света възлиза на 8-12 млрд. евро.