Парламентът започна дебат за заплатата на шефа на комисията за отнемане на престъпно имущество проф. Стоян Кушлев. Депутатите опряха до този въпрос по предложение на председателя Георги Пирински - той подложи на гласуване няколко нови точки в програмата, за да не се налага НС да прекратява заседанието си по-рано поради липса на работа, както стана миналата седмица.
Заплатата на Стоян Кушлев да бъде намалена, предложиха депутати. Преди няколко месеца избухна грандиозен скандал, когато се разбра, че Кушлев си е самоопределил 7000 лв. месечно, което е в пъти над заплатата на президента и премиера. След това възнаграждението му падна, но парламентаристите се заеха да пишат специален закон по въпроса. "Получавам точно 1790 лв.", декларира вчера Кушлев.
Според промените, внесени от Петя Гегова от НДСВ в закона, по който работи комисията, Кушлев ще получава 90% от месечната заплата на шефа на НС. Това прави 1960 лв. Измененията, внесени от Даут Осман (ДПС), предвиждат членовете на комисията да получават основно месечно възнаграждение, равно на 2.5 средномесечни работни заплати в обществения сектор. Това прави 1210 лв. Предлага се Кушлев да взема 30% повече, което е 1573 лв. Гласуването ще бъде другата седмица.
Дебатът даде повод на представители на опозицията да призоват комисията "Кушлев" да се закрие, защото от нея няма никаква полза. Какво е свършила досега, какво е отнела, чувства ли се застрашен престъпният свят и колко струва комисията на данъкоплатеца - тези въпроси зададе лидерът на ДСБ Иван Костов. Той обвини управляващите, че няма да закрият органа, защото са си назначили партийни функционери в териториалните подразделения. "С тази администрация нищо не може да се постигне, още повече че комисията създава обществено настроение срещу себе си, защото работи за заплатата на своя председател", отсече Костов. "Кушлев не може да убие една муха, камо ли да лови престъпници", допълни Христо Кирчев от ОДС. Според него комисията "Кушлев" е била създадена, за да убедим ЕС, че нещо се прави срещу престъпността. "Защо след като се чуват гласове и от управляващото мнозинство, че комисията не върши нищо, тя не се закрие", запита и Атанас Атанасов (ДСБ).
Четин Казак от ДПС напомни, че преди да е изтекъл мандатът на комисията, не могат да се правят изводи за ефективността на нейната дейност. "Трябва да се пристъпи към радикална и безпощадна от гледна точка на партийни и дребни кадрови интереси реорганизация на устройството на държавното функциониране и управление", заяви обаче Георги Божинов (БСП), който поясни, че споделя разсъжденията на Костов. Колегата му Янаки Стоилов пък бе категоричен, че на комисията трябва да се дадат повече правомощия.
------
СМЕТКИ
До този момент комисията е образувала 330 производства, запорирала е имоти над 66 млн. лв. и е предявила искове за отнемане в полза на държавата на имоти за 20 млн. лв., отчете самият Кушлев в кулоарите на НС. Той напомни, че имотите се отнемат от съда след много дълга процедура. Кушлев прогнозира, че в началото на следващата година ще има решение за отнемане на имот на първа инстанция, а до края на годината може да се стигне и до окончателна присъда.
"Упрекът, че не съм решителен, няма основание", заяви Кушлев. "Вярно, че от времето в парламента ме познават като кротък и хрисим човек, но натискът на организираната престъпност, на който устояхме, говори за нещо друго", увери той. Кушлев заяви, че никоя политическа сила не се е месила в същностната работа на комисията, но различни партии ходатайствали техни хора да бъдат назначени в нея. "Това е и една от причините да не идвам в НС", призна Кушлев.
|
|