:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,211
Активни 554
Страници 12,114
За един ден 1,302,066

Русия преговаря със Сърбия за холдинги от "Южен поток"

Руската политическата подкрепа за Сърбия по въпроса за Косово ще донесе големи икономически дивиденти за Москва, съобщи електронното издание Газета ру. Тя ще струва на Белград няколко стратегически държавни холдинга.

Така в близко бъдеще под контрола на руския газов концерн "Газпром" може да премине националната енергийна компания "Нафтна Индустрия Сърбие" (НИС). От пресслужбата на "Газпром" потвърдиха, че шефът на фирмата Алексей Милер преди дни е обсъждал възможността да приватизира НИС с президента на Сърбия Борис Тадич и премиера Воислав Кощуница. При това се подчертава, че една подобна приватизация на НИС трябва да се разглежда като "единен комплексен проект", който може да бъде част от планирания "Южен поток" и от системата за подземно съхраняване на газа. Според представители на "Газпром" решението по този въпрос ще се вземе през близките месеци и в момента се водят преговори.

В момента руският газов гигант има три големи проекта в Сърбия. Основният от тях е съвместното предприятие YugoRosGas, от което "Газпром" притежава 75%. То се занимава с транзита на руски газ през страната и строи газопровода Димитровград - Ниш - Пояте. Той ще съедини газотранспортните системи на Сърбия и България. Проектът е на стойност 1 млрд. долара и впоследствие ще стане част от газопровода "Южен поток", който ще минава по дъното на Черно море, след това през България, Сърбия, Унгария и към Австрия.

Друго начинание на "Газпром" е строителството на подземен склад за газ съвместно с националния газов гигант Srbijagas. Планира се съхранението там на 800 млн. куб. метра газ, което е 1/4 от годишното потребление в Сърбия. Руската страна ще поеме дълга на сърбите от 370 млн. долара към Кувейт.

Руската авиокомпания "Аерофлот" пък може да купи много изгодно сръбската национална авиокомпания JAT Airways за 400 млн. долара, което ще й позволи да лети в Европа. А металургичният гигант "Базов елемент" пък е заинтересуван да получи контролен пакет от акциите на най-голямата медна мина RTB Bor.

КОСОВО

Специалният представител на Европейския съюз за Косово Волфганг Ишингер разкритикува изявленията на САЩ за готовността им да признаят едностранно независимостта на сръбската провинция. "Всички изказвания, които създават впечатление, че резултатите от преговорите вече са предрешени, не са от полза", заяви той в интервю за германския в. "Ханделсблат". Командващият КФОР в Косово ген. Ксавие Бу де Марнак каза, че през декември няма да бъде взето окончателното решение за Косово. Той очаква решението за статута на областта да бъде взето в средата на януари догодина.
9
1812
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
12 Октомври 2007 03:41
Южен поток (северното трасе) се предвижда да минава от България през Румъния, Унгария и Словения до Италия - и отклонение до Австрия.

Сега се чува, че щял да минава от България през Сърбия до Унгария. Има икономическа логика, понеже така ще върви по съществуващото транзитно трасе на газопровода Дружба - от Провадия (Брестак) до Ихтиман и оттам до Цариброд.

Остава само да се види какво ще каже Румъния?! За нас няма лошо Румъния да издуха. Но Италия и ЕС няма да се съгласят - Южен поток е проект на ЕС и трябва да минава през ЕС територия. Затова южното трасе не е през БЮРМ и Албания, отдето е по-пряко. А по сегашния транзитен газопровод до Гърция и оттам под Йонийско море - до Италия. Италия няма да е съгласна енергийната й сигурност да е в ръцете на Белград.

За нас няма лошо и Сърбия да упорства за Косово с подкрепата на Русия - така завинаги ще си остане извън НАТО и ЕС. Русия нищо не може да даде на Сърбия, двете страни не се познават и нямат нищо общо освен шепа хартиени митове.

Това е и начинът Сърбия да остане един ден и без граница с Унгария
12 Октомври 2007 04:17
Смяташ, че и тази паничка удари? Въобразяваш се на стрелбище? Пак ще си говорим.
12 Октомври 2007 05:32
BG няма полза от бързо приемане на Сърбия в ЕС. Първо ние трябва да се посъвземем и да "оправим" взаимоотношенията с Македония.
А от тва дека са го намислеле Сърболята с Русия ще излезе така, че ем ще изберат неправилната страна което ще ги забави с влизането в ЕС , което пък ще доведе до още повече икономически проблеми и емиграция навън, ем ще загубят Косово (а може и нещо друго), ем ще се разделят с държавните си монополи. Въпроса може ли да са толкова тъпи или просто са отчаяни? Не ми се вярва, според мен това поредната шумотевица за сплашване на гаргите.
12 Октомври 2007 06:22
Щом мужиците заговориха за мащабни икономически проекти в Сърбия, това е сигурен признак, че шайката чекисти е на фаза "изуй гащи" по въпроса за независимо Косово. Сбогом таварисчи! Язък за барута.
12 Октомври 2007 06:56
А дали с ЕС или с Русия?
На мене поне не ми е ясно как ще е след десетина години.






12 Октомври 2007 08:12
Откога разправях в този форум, че Сърбия за да се отблагодари на Русия за подкрепата за Косово ще се наложи да продаде цялата си индустрия на руски корпорации. Но това не е лошо за сърбите. Ще се налеят милиарди в икономиката им. Черна Гора вече де факто е руска собственост, пък не виждам ЕС да се е притеснил чак толкоз.
Всичко е бизнес.
А независимо Косово няма да мине през СС на ООН. Русия с голямо удоволствие ще сложи стоманена тръба в дървените спици на ЕС.
Пък те да се оправят после. Да си го признават извън ООН ако им стиска
Явно за тях ООН е нещо адски важно, иначе за какво се натискат толкоз да го прокарат оттам
12 Октомври 2007 10:03
Всички във форума се афиширате като супер прагматични а мен и още една шепа наивни идеалисти ни усмивате. Сега защо пак сте против правилното според мен решение на Сърбия? Завист? Русия изкупува под различни форми предприятия в САЩ, Европа и по целия свят. Съвсем скоро ако не всички то поне Европа ще е изцяло зависима от Русия. И какво ще стане? Ние, т.е. Правитеството, ако имахме малко повече разум в главите си и мислехме за бъдещето на България както и по-малко алчност, щяхме да сме едни от най-облагодетелстванитеи можеше да станем Швейцария на Балканите. Както впрочем по времето на бай Тошо донякъде бяхма. Защото наистина руснаците ни обичат и найстина се отнасяха към нас като с по-малкия обичан брат.
Но руснаците са също и чувствителни и раними хора и мисля, че никога няма да забравят курвенските действия ат наша страна. Единствената ми надежда е, ако припишат тези действия на управниците а не на народа. Което си е и самата истина. Знам, че ще има много плюнки но това е истината.
12 Октомври 2007 21:59
По времето на Бай Тошо ТАПА-та била швейцарче ! Ама поради кретенските и действия вече станала руска капачка.
А сърбетата направо са се осрали като биволици и са в цугцванг. Каквото и да направят - по-зле ще става.
Хем американците ще им цепнат Косово , хем руснаците ще им прилапат монополите. За србетата остана да си лижат сополите.
12 Октомври 2007 22:41
...ТАПА по принцип съм съгласен с теб-относно интересите на България, ама чак пък "Швейцария...по бай-Тошовото време" не беше.Вярно е, че и аз изпитвам изветна носталгия по това време, което в спомените ми ще остане винаги хубаво!!Но това е може би поради факта, че сме били деца, без грижи, а на децата всичко им се струва розово.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД