Така в близко бъдеще под контрола на руския газов концерн "Газпром" може да премине националната енергийна компания "Нафтна Индустрия Сърбие" (НИС). От пресслужбата на "Газпром" потвърдиха, че шефът на фирмата Алексей Милер преди дни е обсъждал възможността да приватизира НИС с президента на Сърбия Борис Тадич и премиера Воислав Кощуница. При това се подчертава, че една подобна приватизация на НИС трябва да се разглежда като "единен комплексен проект", който може да бъде част от планирания "Южен поток" и от системата за подземно съхраняване на газа. Според представители на "Газпром" решението по този въпрос ще се вземе през близките месеци и в момента се водят преговори.
В момента руският газов гигант има три големи проекта в Сърбия. Основният от тях е съвместното предприятие YugoRosGas, от което "Газпром" притежава 75%. То се занимава с транзита на руски газ през страната и строи газопровода Димитровград - Ниш - Пояте. Той ще съедини газотранспортните системи на Сърбия и България. Проектът е на стойност 1 млрд. долара и впоследствие ще стане част от газопровода "Южен поток", който ще минава по дъното на Черно море, след това през България, Сърбия, Унгария и към Австрия.
Друго начинание на "Газпром" е строителството на подземен склад за газ съвместно с националния газов гигант Srbijagas. Планира се съхранението там на 800 млн. куб. метра газ, което е 1/4 от годишното потребление в Сърбия. Руската страна ще поеме дълга на сърбите от 370 млн. долара към Кувейт.
Руската авиокомпания "Аерофлот" пък може да купи много изгодно сръбската национална авиокомпания JAT Airways за 400 млн. долара, което ще й позволи да лети в Европа. А металургичният гигант "Базов елемент" пък е заинтересуван да получи контролен пакет от акциите на най-голямата медна мина RTB Bor.
КОСОВО
Специалният представител на Европейския съюз за Косово Волфганг Ишингер разкритикува изявленията на САЩ за готовността им да признаят едностранно независимостта на сръбската провинция. "Всички изказвания, които създават впечатление, че резултатите от преговорите вече са предрешени, не са от полза", заяви той в интервю за германския в. "Ханделсблат". Командващият КФОР в Косово ген. Ксавие Бу де Марнак каза, че през декември няма да бъде взето окончателното решение за Косово. Той очаква решението за статута на областта да бъде взето в средата на януари догодина.