Службите за сигурност са издали няколкостотин отказа за достъп до класифицирана информация за последните 5 години, като немалко от тях са потвърдени и от Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ). Това обяви председателят на комисията Цвета Маркова преди началото на международна конференция с участие на български, натовски и европейски специалисти в областта на сигурността.
Основните аргументи за отказите са били неподходящи контакти и ненадеждност при опазване на тайните. Така е отказан достъп до класифицирана информация на човек, засечен да говори преди години със застреляния през 2003 г. в Амстердам Константин Димитров-Самоковеца, сочен от МВР за топ контрабандист. Въпросният човек е обжалвал отказа на Национална служба "Сигурност" пред ДКСИ, но комисията го потвърдила, след като се запознала с материалите, съобщи Маркова. Когато го изслушвали, мъжът обявил, че разговорът от 20 минути всъщност бил грешка. Според БТА става дума за кандидата за член на комисията по досиетата Стилиян Станев. Достъп е отказан и на служител, който е влизал в компютри с чужди пароли и после обяснил, че е ровил да види рождени дати на известни, публични личности. Не били малко все пак и жалбите срещу откази на службите за сигурност, които ДКСИ е уважила.
Според Маркова новото предизвикателство, включително и пред комисията, е криптографската защита на информацията (защита на данни, пренасяни чрез специални способи и техники). Проблем в това отношение било, че наследената от миналото техника е съветска, а специалистите, които са я поддържали, са напуснали България. Новите изисквания са криптографската обмяна с НАТО и ЕС да става с техника от натовски държави или страни-членки на съюза, която тепърва трябва да закупим. Ще трябва и да се обучат кадри.