:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,996
Активни 546
Страници 18,463
За един ден 1,302,066

Шофьорите с над 1.2 промила вече няма да се разминават само с глоба

Върховният касационен съд премахва двойния стандарт срещу пияните водачи
Шофьорите, които управляват автомобил с над 1.2 промила алкохол в кръвта, скоро ще получават присъди, а няма да се разминават само с административна глоба. Повечето наказания със сигурност обаче ще са условни или пробация.

До началото на декември противоречивата практика на различните съдилища по делата срещу пияните шофьори ще бъде уеднаквена с тълкувателно решение на Върховния касационен съд, научи "Сега". Наказателната колегия на ВКС ще се събере на 1 ноември, за да тълкува дали шофирането след употреба на алкохол е в "пияно състояние" и дали хванатите с 1.2 могат да се освобождават от наказателна отговорност. Според източници на "Сега" ВКС ще обяви, че това не е възможно. Това решение ще стане задължително за всички органи на съдебната власт и ще сложи край на противоречивата практика и вратичката за корупция. То ще засегне и всички висящи в момента дела.

Тълкуването е по искане на прокуратурата и правосъдното министерство. НК казва, че който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1.2 на хиляда, се наказва с лишаване от свобода до 1 г. Някои съдии се позовават на чл. 78а от НК и освобождават провинилите се водачи от наказателна отговорност и им налагат глоба между 500 и 5000 лв. Такава е практиката на районните съдилища в Бургас, Русе, Благоевград, София. Други пък не го правят и ги осъждат обикновено условно или на пробация. Сред тях са Стара Загора, Пазарджик, Велико Търново, Сливен.

До 13 октомври м.г. НК позволяваше освобождаване от наказателна отговорност и налагане на глоба от 500 до 1000 лв., ако за престъплението се предвиждат до 3 г., ако е умишлено, и до 5 г., ако е по непредпазливост. Условието е обвиняемият да не е осъждан и да не се е възползвал друг път от чл. 78а. След това режимът бе затегнат, а размерът на глобата скочи до 5000 лв. В НК бе записано, че 78а не се прилага, ако е причинена тежка телесна повреда или смърт или ако шофьорът е бил в пияно състояние. Но в текста, който се отнася за шофиране след употреба на алкохол, изразът "в пияно състояние" не присъства. Там пише, че "който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1.2 на хиляда, се наказва с лишаване от свобода до една година". Съдиите, които прилагат 78а, в случая са на мнение, че терминът трябва изрично да е използван в текста. Други обаче приемат, че на практика "пияно състояние" си присъства в текста от НК. При това трайната практика на Върховния съд е, че човек е в "пияно състояние", когато е с над 0.5 промила. Терминът обаче не е законово определен.

Преди няколко месеца до районните прокуратури, които са компетентни по тези дела, са спуснати устни указания от Върховната касационна прокуратура да се внасят в съда като обвинителни актове, а не като предложения за освобождаване от наказателна отговорност по чл. 78а.
11
7511
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
23 Октомври 2007 08:32
Както беше казано на някакъв дебат:

"... поредния закон, който никой няма да спазва..."
23 Октомври 2007 08:44
Само да отбележа, че в САЩ ако караш пиян, дори и да НЕ причиниш ПТП може да те пратят в затвора.
23 Октомври 2007 09:49

ДЕКА ще строят толкоЗ много затвори !!!!
23 Октомври 2007 11:28
Голям проблем в България е липсата на контрол по изправността на автомобилите, както и при даването на свидетелства за правоуправление. И както изглежда той ще става още по-голям. Защото страната се пълни главоломно със стари коли. Това не би било така лошо, ако съществуваше безкомпромисен технически контрол, който да не допуска да се движат коли в лошо техническо, че дори и естетическо състояние по пътищата, както е в ЕС. Държавата е абдикирала от това свое задължение, раздавайки лицензи наляво и надясно на всякакви гаражни "сервизи", които са готови да ти дадат удостоверение дори за несъществуващ автомобил. При това спират да носят отговорност за издадения документ с невярно съдържание в момента , в който автомобилът е изминал 500 метра от вратата на КТП-сервиза.
Няма да се спирам на това как ДАИ и КАТ раздават свидетелства за правоуправление, след като поне 100 000 абсолютно неграмотни роми и турци се вихрят по пътищата. И когато се постави въпросът за минимум образователен ценз - 8-ми клас, скачат вкупом депутати, ДПС и защитниците от дискриминация, да ни обясняват колко сме неправи и въпросът става политически!
23 Октомври 2007 12:08
От това нищо няма да излезе.
Хванат ли пиян н над 1.2 промила, трябва директно да се затваря поне за 10 г. като му се конфискува колата. Късме е, че не е направил ПТП. Дори промилите трябва да са много под 1.
23 Октомври 2007 13:16
СТИГА‌ С ТЕЗИ ПРОБАЦИИ И УСЛОВНИ ПРИСЪДИ! ЗАТВОР И‌ УМОПОМРАЧИТЕЛНИ ГЛОБИ МУ Е МАЙКАТА! Който се е качил пиян, да му е мислил!!! Единствено пътниците в колата на пиян шофьор евентуално могат да се разминават с условни присъди, самия шофьор - НИКОГА !!!
23 Октомври 2007 14:59
АЙДЕЕЕЕЕЕЕЕЕ БОНУС ОТ МЕНЕ
Натиснете тук
23 Октомври 2007 15:53
Нещо ми смърди...
Неописуема решителност да ги оправим сичките с 1, 2 промила, след като знайни и незнайни герои уредиха М. Стависки с 1, 13 промила в резултат на уникална експертиза, дето плаче за нобелова премия...
23 Октомври 2007 16:22
Минава ли му на някой през главата, че пияното състояние и промилите нямат МНОГО ОБЩО. За един редовен пияч състоянието му с над 0, 5 промила е много по-добро и адекватно от това на един непиещ редовно и имащ 0, 3 промила. Те докторите могат да кажат и ЕКСПЕРИМЕНТИТЕ. Влиянието на алкохола върху възможностите и поведението на даден индивид е строго индивидуално и зависи от много фактори - на първо място от телесното тегло, от възрастта му и т.н. Та тия, които измислят законите да се усетят малко.
23 Октомври 2007 16:53
Изобщо не трябва да се прави разлика кой колко може да носи на пиене. Слага се един фиксиран показател като 1.2 промила и всички се съобразяват с него. И това трябва да е така, защото е обективен критерий. Иначе се почват едни разправии и овъртанията. Освен това няма да е зле да се подновят дрегерите за измерване на алкохол в кръвта с по-точни, за да не се налага да се правят кръвни проби.
23 Октомври 2007 21:22
Що 1.2?Най-добре 0-0!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД