Шофьорите, които управляват автомобил с над 1.2 промила алкохол в кръвта, скоро ще получават присъди, а няма да се разминават само с административна глоба. Повечето наказания със сигурност обаче ще са условни или пробация.
До началото на декември противоречивата практика на различните съдилища по делата срещу пияните шофьори ще бъде уеднаквена с тълкувателно решение на Върховния касационен съд, научи "Сега". Наказателната колегия на ВКС ще се събере на 1 ноември, за да тълкува дали шофирането след употреба на алкохол е в "пияно състояние" и дали хванатите с 1.2 могат да се освобождават от наказателна отговорност. Според източници на "Сега" ВКС ще обяви, че това не е възможно. Това решение ще стане задължително за всички органи на съдебната власт и ще сложи край на противоречивата практика и вратичката за корупция. То ще засегне и всички висящи в момента дела.
Тълкуването е по искане на прокуратурата и правосъдното министерство. НК казва, че който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1.2 на хиляда, се наказва с лишаване от свобода до 1 г. Някои съдии се позовават на чл. 78а от НК и освобождават провинилите се водачи от наказателна отговорност и им налагат глоба между 500 и 5000 лв. Такава е практиката на районните съдилища в Бургас, Русе, Благоевград, София. Други пък не го правят и ги осъждат обикновено условно или на пробация. Сред тях са Стара Загора, Пазарджик, Велико Търново, Сливен.
До 13 октомври м.г. НК позволяваше освобождаване от наказателна отговорност и налагане на глоба от 500 до 1000 лв., ако за престъплението се предвиждат до 3 г., ако е умишлено, и до 5 г., ако е по непредпазливост. Условието е обвиняемият да не е осъждан и да не се е възползвал друг път от чл. 78а. След това режимът бе затегнат, а размерът на глобата скочи до 5000 лв. В НК бе записано, че 78а не се прилага, ако е причинена тежка телесна повреда или смърт или ако шофьорът е бил в пияно състояние. Но в текста, който се отнася за шофиране след употреба на алкохол, изразът "в пияно състояние" не присъства. Там пише, че "който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1.2 на хиляда, се наказва с лишаване от свобода до една година". Съдиите, които прилагат 78а, в случая са на мнение, че терминът трябва изрично да е използван в текста. Други обаче приемат, че на практика "пияно състояние" си присъства в текста от НК. При това трайната практика на Върховния съд е, че човек е в "пияно състояние", когато е с над 0.5 промила. Терминът обаче не е законово определен.
Преди няколко месеца до районните прокуратури, които са компетентни по тези дела, са спуснати устни указания от Върховната касационна прокуратура да се внасят в съда като обвинителни актове, а не като предложения за освобождаване от наказателна отговорност по чл. 78а.
Както беше казано на някакъв дебат:
"... поредния закон, който никой няма да спазва..."