Повечето министри скучаха по време на дебатите. Само премиерът и четирима от тях се включиха в дискусията. |
От опозицията атакуваха хаотично кабинета. "Този тон на министъра е тон на седянка", разлюти се Иван Костов. "Лъжете през цялото време и се опитвате да настроите хората срещу стачката", заяви лидерът на ДСБ. И посочи нереалните предизборни обещания на БСП като причина за протестите. "Този вот е забележителен с едно нещо - че е насред предизборна кампания, но след 4 дни за седми път ще загубите изборите, господин Костов", контрира Добромир Задгорски от БСП. "Доносниците на политическата полиция да мълчат", ядоса се Костов. "Защо разтурихте седянката, защо отложихте проблема", попита и Стефан Софиянски. Той заподозря управляващите, че търсят решение на кризата непосредствено преди изборите. "Не чух какво правим, ако правителството утре вземе, че падне", упрекна колегите си от опозицията лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Според него всички правителства досега управляват по желязната матрица на "Вашингтонския консенсус", а наднационалната световна олигархия и криминалната приватизация допринесли за съсипията на българското образование.
НДСВ изцяло подкрепи министъра си. "Няма да подкрепим вота, защото не искаме да трупаме партийни изборни дивиденти за сметка на българското образование", обяви Татяна Калканова. Тя припомни, че от 2003 г. досега в училищата има 38 000 компютъра, 479 училищни автобуса, образователен интернет портал и високоскоростен интернет.
Лидия Шулева пък предложи парламентът да приеме промени в закона за просветата, с които да се въведат делегираните бюджети от 2008 г., да се даде възможност на работливите учители да водят повече часове и съответно да взимат по-големи заплати, а училищата с добра материална база да приемат повече деца в една паралелка от досегашния норматив. Шулева предложи общините, които искат да запазят маломерните школа, да ги финансират от собствения си бюджет.
Лютви Местан от ДПС обяви времето за вота за неуместно. "Едва ли ще се стигне до някакви резултати извън политическата козметика. Непреодолимо е желанието ви да експлоатирате учителското недоволство", отсече той. Местан сравни стачката с избухването на вулкан, чиято температура се е покачвала през последните 18 г. Той призова кабинетът да използва "уникалния шанс" да проведе реформи.
"От разискванията се разбра, че мнозинството намира подкрепа дори сред опозицията за решителна реформа в образованието", обобщи в края на дебатите шефът на лявата ПГ Михаил Миков. Той определи вота като ненужен както за гражданите, така и за учителите, защото липсвали аргументи за него. Полезното на вота обаче било, че той само ще ускори реформата. Според него вотът компрометирал сериозния разговор за образованието и се превърнал в проява на евтин популизъм. Миков изтъкна, че сега българското училище бере плодовете на предишни правителства, защото ефектът от реформите се проявявал със закъснение от 5-10 години.
"Не чувам смислен отговор защо беше отхвърлено това, което се договори миналата седмица", заяви Сергей Станишев. Той обвини синдикатите, че са създали лъжливи очаквания и сега им е трудно да направят крачка назад. "Учители, върнете се в класните стаи колкото се може по-бързо", призова Станишев.
ВОЛНА ПРОГРАМА
Двама депутати опитаха да направят шоу на вчерашния вот. Яне Янев от ОДС размаха от парламентарната трибуна дълга над два метра "бюлетина за съкращаване на администрацията". Той подари на Станишев листа с 360 държавни институции. "Казах му да задраска излишните", обясни Янев. Мария Капон пък обвини МОН, че се превърнало в ООД за търговия с учебници. Тя разлисти на трибуната два учебника по литература за 11-и клас, в които Бойчо Огнянов от "Под игото" бил ту положителен, ту отрицателен герой.