:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,475
Активни 653
Страници 20,942
За един ден 1,302,066

Вотът роди консенсус за образователна реформа

Дебатът се изроди в предизборна популистка препирня
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Повечето министри скучаха по време на дебатите. Само премиерът и четирима от тях се включиха в дискусията.
Шест часа дебати по вота на недоверие трябваха на опозицията и управляващите, за да констатират, че са на едно мнение за необходимите реформи в образованието. Депутатите се разминаха в мненията си за учителската стачка и повишаването на заплатите, но до един се застъпиха за едни и същи мерки - делегирани бюджети на училищата, единна система за външно оценяване на преподавателите, съкращаване на маломерните паралелки. Просветният министър Даниел Вълчев пък припомни, че всичко това е разписано в Националната програма за развитие на училищното образование 2006 - 2015 г., приета преди година и половина от НС. И за опресняване на паметта раздаде документа на депутатите.

От опозицията атакуваха хаотично кабинета. "Този тон на министъра е тон на седянка", разлюти се Иван Костов. "Лъжете през цялото време и се опитвате да настроите хората срещу стачката", заяви лидерът на ДСБ. И посочи нереалните предизборни обещания на БСП като причина за протестите. "Този вот е забележителен с едно нещо - че е насред предизборна кампания, но след 4 дни за седми път ще загубите изборите, господин Костов", контрира Добромир Задгорски от БСП. "Доносниците на политическата полиция да мълчат", ядоса се Костов. "Защо разтурихте седянката, защо отложихте проблема", попита и Стефан Софиянски. Той заподозря управляващите, че търсят решение на кризата непосредствено преди изборите. "Не чух какво правим, ако правителството утре вземе, че падне", упрекна колегите си от опозицията лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Според него всички правителства досега управляват по желязната матрица на "Вашингтонския консенсус", а наднационалната световна олигархия и криминалната приватизация допринесли за съсипията на българското образование.

НДСВ изцяло подкрепи министъра си. "Няма да подкрепим вота, защото не искаме да трупаме партийни изборни дивиденти за сметка на българското образование", обяви Татяна Калканова. Тя припомни, че от 2003 г. досега в училищата има 38 000 компютъра, 479 училищни автобуса, образователен интернет портал и високоскоростен интернет.

Лидия Шулева пък предложи парламентът да приеме промени в закона за просветата, с които да се въведат делегираните бюджети от 2008 г., да се даде възможност на работливите учители да водят повече часове и съответно да взимат по-големи заплати, а училищата с добра материална база да приемат повече деца в една паралелка от досегашния норматив. Шулева предложи общините, които искат да запазят маломерните школа, да ги финансират от собствения си бюджет.

Лютви Местан от ДПС обяви времето за вота за неуместно. "Едва ли ще се стигне до някакви резултати извън политическата козметика. Непреодолимо е желанието ви да експлоатирате учителското недоволство", отсече той. Местан сравни стачката с избухването на вулкан, чиято температура се е покачвала през последните 18 г. Той призова кабинетът да използва "уникалния шанс" да проведе реформи.

"От разискванията се разбра, че мнозинството намира подкрепа дори сред опозицията за решителна реформа в образованието", обобщи в края на дебатите шефът на лявата ПГ Михаил Миков. Той определи вота като ненужен както за гражданите, така и за учителите, защото липсвали аргументи за него. Полезното на вота обаче било, че той само ще ускори реформата. Според него вотът компрометирал сериозния разговор за образованието и се превърнал в проява на евтин популизъм. Миков изтъкна, че сега българското училище бере плодовете на предишни правителства, защото ефектът от реформите се проявявал със закъснение от 5-10 години.

"Не чувам смислен отговор защо беше отхвърлено това, което се договори миналата седмица", заяви Сергей Станишев. Той обвини синдикатите, че са създали лъжливи очаквания и сега им е трудно да направят крачка назад. "Учители, върнете се в класните стаи колкото се може по-бързо", призова Станишев.



ВОЛНА ПРОГРАМА

Двама депутати опитаха да направят шоу на вчерашния вот. Яне Янев от ОДС размаха от парламентарната трибуна дълга над два метра "бюлетина за съкращаване на администрацията". Той подари на Станишев листа с 360 държавни институции. "Казах му да задраска излишните", обясни Янев. Мария Капон пък обвини МОН, че се превърнало в ООД за търговия с учебници. Тя разлисти на трибуната два учебника по литература за 11-и клас, в които Бойчо Огнянов от "Под игото" бил ту положителен, ту отрицателен герой.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Депутатите от управляващите партии демонстрираха добро настроение и дружно се защитиха от нападките на опозицията.
8
2817
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
22 Октомври 2007 23:59
Консенсус има за запазване на престъпната власт, за доразграбването и за окончателна ликвидация на всякакви остатъци от духовност.
23 Октомври 2007 00:20
Баф ти карантията , а нищо не се е случило ... Още чакат ... То по правило ще им дойде ...

23 Октомври 2007 04:51
с такъв парламент, тежко им на учителите. и на всички останали, дето не са в него
23 Октомври 2007 08:47




И на едните не им се отстъпва властта, и на другите СЕГА не им се взема. Но трябва да се отчита дейност. И се леят фонтани вода...Затова ли синоптиците предупреждават за наводнения? Пък в неделя е големият дъжд.
23 Октомври 2007 12:44
В раздадената за припомняне НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ
НА УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ВЪЗПИТАНИЕ (2006- 2015 г.) на цели три места се среща думата заплата. Ако трябва да ги обобщим, заплатата (никъде не се говори за увеличаването й) явно трябва да зависи от приемането на нови нормативни актове, наредби и т.н. , от директорите, от кариерното развитие на учителя (вероятно на едно и също работно място?) и не на последно място, от резултатите в процеса на обучение и възпитание на учениците (които до 2015 г. ще станат лесно и обективно измерими).
Защо ли е нямало консунсус по тези ясни и прости правила?
23 Октомври 2007 12:45
Колко удобно!Стоим си в Парламента, на топло и чисто, получаваме си заплатите(дето не ги заслужаваме) и бистрим политиката, като в квартално кръчме.
А, тези отвън(стачкуващите учители, пък и всички останали на държавна издръжка) - да се оправят, както знаят.Досега са мизерствали, имат даян за още.Е..ти пошлостта.Немам думи.
23 Октомври 2007 12:57
Този консенсус поразително напомня за онази сцена от класическата вече американската комедия на Мел Брукс "История на света" (1981), в която един римски сенатор (ролята се поверява на Орешарски) става и казва -"Сенатори, имаме тук един бюджетен излишък. Какво да правим с него ? Да построим приют за бедните или да си построим нов палат ? "...
Триумвиратът (СерГей, Духан и Крадлив Симо) и техните сподвижници, съпартийци и сътрапезници отговарят като един "Да го духат бедните!"


Натиснете тук

Редактирано от - Doctora на 23/10/2007 г/ 13:01:07

23 Октомври 2007 21:10
Всичко предстои!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД