Нова международна магистърска програма - "Право на Европейския съюз", стартира Софийският университет от 8 ноември, съобщи ръководителят на програмата д-р Атанас Семов. Организаторите обещават лекции на най-добрите български и френски специалисти, провеждане на семинарите в удобно време за работещите, за най-добрите - учебно посещение в Страсбург, Люксембург и Брюксел, а за всички завършили успешно - българска и френска диплома от университета на Нанси, Франция. Цената на привлекателната програма обаче е 4000 лв.
Магистратурата е съвместна между СУ, университета на Нанси и университета Страсбург-III "Робер Шуман". Обучението е 2 семестъра и не дава юридическа правоспособност.
Крайният срок за записване изтичаше на 29 октомври, но се отлага за 5 ноември. Няма приемен изпит, като необходимите за записване документи са диплом за бакалавърска или магистърска степен, подробно CV и мотивационно писмо. За програмата могат да кандидатстват завършилите висше образование с успех над 4,00. С предимство ще се ползват магистрати, висши функционери в държавната администрация, дипломати, завършилите "Право", "Международни отношения", "Международни икономически отношения", "Европеистика" и "Публична администрация", а след тях - кандидатите със степен от СУ. Предимство ще имат и хората на възраст между 23 и 35 г. За кандидатите от държавната администрация има изпит за целево финансиране, като одобрените ще получат 3500 лв. и ще трябва да доплатят 500 лв. Общо местата в програмата са 50, но силни кандидатури над тази бройка няма да бъдат отхвърлени, обясни Семов.
Лекторите на програмата са над 35, като сред тях са главният юрист на ЕС Жан Пол Жаке, председателят на Френската асоциация за европейски изследвания Жан-Клод Готрон, ректорът на университета на Страсбург Флоранс Беноа-Ромер, а от българска страна - Благой Видин, Юлия Захариева, Тенчо Колев, Марияна Карагьозова, Атанас Семов, българският съдия в Съда на ЕО Александър Арабаджиев, дългогодишният посланик в СТО Денчо Георгиев и др. По отделни теми лекции ще изнесат членове на Еврокомисията, български министри, български и европейски експерти.
Всички лекции по 17-те дисциплини ще се провеждат на български език, основно вечер и в почивните дни, като френските лекции ще бъдат със симултанен превод. Повече информация може да се намери на телефон 02/ 98 777 51.
КОНКУРСИ
Всички, които желаят да получат стипендия за магистратура във висшето училище "John F. Kennedy School of Government" на Харвард, трябва да подадат документи пред фондация "Кокалис" най-късно до 4 януари 2008 г. Стипендиите са специално за граждани от Централна и Югоизточна Европа. Четирите магистърски програми, за които може да се кандидатства, са в областта на публичната администрация и политика. Кандидатите трябва да са работили или да са се обучавали в някоя от следните сфери: социални науки, публична администрация, неправителствен сектор, право, икономика, бизнес. Освен препоръчителни писма фондацията изисква младежите от Централна и Югоизточна Европа да представят и две есета. Всички желаещи да спечелят стипендията "Кокалис" не трябва да забравят, че кандидатстването в "Kennedy School of Government" е отделно и е необходимо допълнително да се попълнят съответните документи онлайн.
Стипендията "Кокалис" покрива всички такси, свързани с обучението в американския университет, както и малка сума за лични разходи. Обикновено по програмата се отпускат между 2 и 4 стипендии на година, но не повече от 1 стипендия за определена държава. Повече информация кандидатите от България могат да получат на телефона на "Фулбрайт" - 02/ 981 85 67, а също и на адрес: http://www.ksg.harvard.edu/kokkalis/fellowships.html.
|
|