:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,410
Активни 677
Страници 26,975
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Университети на полупоказ

Или какво показва официалният рейтинг на вузовете, за който никой не разбра
Зад академичния параван.
Една тиха победа бе отбелязана във вялата битка за качеството на висшето образование. Без никой да разбере, университетите се сдобиха с първия официален рейтинг на голяма част от предлаганите в тях специалности. За разлика от други класации на тази имаме основание да се доверим малко по-смело, а при по-разюздано въображение резултатите от нея могат най-сетне да окажат влияние и върху бюджетите на университетите. Оценката е повод и за сериозни вътрешноуниверситетски дебати, доколкото отделни факултети видимо се представят по-добре от други.
Автор на оценката е една почти изцяло невидима институция, издържана с парите на данъкоплатеца - Националната агенция за оценяване и акредитация. Агенцията години наред отдава криворазбрана чест на академичния бонтон и носи достатъчно вина за неслучилите се катарзиси във висшето образование.
В този стил тъне и първата сравнителна оценка за предлаганото от университетите качество в отделните професионални направления. Но да загърбим пасивната позиция на оценителите и да погледнем свършеното от тях.
Години наред сравнението между университетите се оказваше невъзможно поради липса на оценка на самите специалности. Подобно сравнение е далеч по-коректно от съизмерването на цели институции, обучаващи в много области на науката. Това, че университетът Х има добър имидж като цяло сред студентите и работодателите, не означава, че специалността У в него задължително е на високо ниво. Този недостатък признават и авторите на готвените в последните няколко години независими рейтинги на университетите.
За разлика от независимите рейтинги, разчитащи до голяма степен на анкети с неизбежната доза субективизъм, агенцията има предимството да готви оценката на базата на документи, точни числа и посещения на място. Това също крие своите опасности - документите често са плод на формализъм, а субективизмът поради ангажирането на преподаватели в експертните комисии така или иначе присъства.
С тези уговорки сравнителните доклади за състоянието на отделните професионални направления (www.neaa.government.bg, директория акредитирани институции) потвърждават две отдавна битуващи у нас тези. Колкото по-голям е капацитетът на университета в дадена специалност, колкото повече аудитории, преподаватели, ресурси и традиции има, толкова по-високо е качеството на обучение. Правилото е вярно почти на 100%, а изключенията обикновено касаят частните университети. Тоест малък не означава добър. Това налива масло в защитаваната от Световната банка позиция за необходимостта от оптимизация на системата и ако не за окрупняване на цели университети, то поне за отказ от несвойствени малки специалности.
Втората ясно видима диагноза е невъзможността най-значимият елемент от системата - учебните програми и методите на преподаването, да бъде променен силово отвън. Именно оценката на предлаганите учебни програми и прилаганите методи е най-неубедителната част от сравнителните доклади, изготвени от агенцията. Ако се вярва на констатациите, базирани на формални хартиени доказателства, всички университети у нас периодично обновяват програмите в унисон с новите научни развития, ползват модерни методи на преподаване, въвели са студентски анкети, уж влияещи на атестацията на кадрите, и прилагат системата за натрупване и трансфер на кредити.
По-реална представа за случващото се в университетите дават количествените показатели и отправените препоръки. Тук агенцията търпи много сериозна критика поради липсата на обща методика при представяне на количествените показатели за броя на преподавателите и липсата на данни за реално записаните студенти, което размива проблема. Впечатление прави и противоречието между добрата оценката на частните университети в докладите и слабото им представяне в класацията. За тези неясноти помага и липсата на разбита оценка на съответните университети по всеки един от критериите. На сайта на НАОА не е публикувана дори и методиката, по която са оценявани институциите. Обяснението на агенцията за това е трудна за приемане. Според НАОА публикуването на детайлните доклади за всеки един вуз поотделно би навредило на системата, вместо да помогне. Методиката пък е тайна заради опасността от интелектуална кражба и фигурира само на книжно тяло, достъпно в агенцията. Кой къде стои при оценените до момента професионални направления?

ИСТОРИЯ И АРХЕОЛОГИЯ

Университет - капацитетОценкаПреподавателиНаучни публикации 2000-2005

1. СУ - 8804,81 (много добра)няма данниняма данни
2. ВТУ - 4904,64 (много добра)29 хабилитирани/16 нехабилитирани на основен договор1035
3. ЮЗУ - 2104,02 ( добра)18 - 5 от тях от външни катедри251
4. ПУ - 1203,68 ( добра)27 - 17 от тях на граждански договори107 (от 2002 г.)
5. НБУ - 1303,54 (добра)47 хабилитирани - 19 от тях на граждански договори, 26 нехабилитирани301
6. ШУ - 2903,41 (задоволителна)26 - 9 от тях на граждански договор, 21 зачислени извън катедратаняма данни
7. АУБ - 203,09 (задоволителна)4 - 2 от тях хабилитираниняма данни

Впечатление в доклада за направление "История и археология" прави натрапващото се отсъствие на констатации по адрес на най-добрия университет - СУ "Климент Охридски". Въпреки високата оценка надали в Алма Матер всичко е цветя и рози и липсата на коментар (с изключение на научната дейност и материалната база) не може да бъде оправдана. Странни са и констатациите за най-слабо оценения университет - Американския в Благоевград. Тук най-сериозният проблем е малкият брой преподаватели. Като сериозен недостатък се изтъква фактът, че поради голямата си аудиторна заетост те нямат активна научна дейност. Куриозно обаче звучи критиката, че по програмата "Изтъкнати лектори", в която участват изявени имена, се канят твърде малко от "известните български историци". Подобна забележка е направена и по адрес на библиотеката на университета - една най-добрите в страната. Оценителите признават това, обаче са недоволни от отсъствието на книги на различен език от английския - само 5% от заглавията, и липсата на български исторически разработки.
Макар това да не е натъртено в доклада, най-сериозният проблем в направлението е липсата на преподаватели. Тук количествените данни не помагат особено поради липсата на информация за процента дисциплини, четени от хабилитирани преподаватели. По закон 70% от лекционните курсове във всяка специалност трябва да се четат от хабилитирани преподаватели.

Препоръки в бакалавърска степен

- НБУ да обяви конкурси за редовни доценти.
- ШУ да обяви конкурси за попълване на преподавателския състав в направлението с необходимия хабилитиран брой преподаватели на основен трудов договор. Да се преустанови практиката за четене на лекции от преподаватели, чиято специалност и квалификация не отговарят на съответния шифър.
- АУБ да осигури достатъчно хабилитиран и нехабилитиран преподавателски състав към специалността "История".
- И в седемте университета да продължи практиката за допълване на учебните планове за степен "бакалавър" с по-голям брой избираеми дисциплини. В ЮЗУ въведените избираеми дисциплини да се съобразят с интересите на студентите.
- Научноизследователската дейност на преподавателите в ЮЗУ, НБУ и ШУ да се насочи към разработването на по-значими теми в национален, регионален и международен план.
- ЮЗУ да обогатява информационната си база чрез ритмично попълване на библиотеката със специализирана литература. Ръководството на катедра "История" при ПУ да осигури подобряване на компютърното и информационното обслужване на учебния процес.
----------------------------------------------------------------------

ОБЩЕСТВЕНИ КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИОННИ НАУКИ

ТАБЛИЦА
Университет - капацитетОценкаПроцент четени дисциплини от хабилитирани преподаватели на основен договор

1. СВУБИТ* - 6204,75 (много добра)84%
2. СУ - 5804,52 (много добра)66%
3. ВТУ - 3904,20 (добра)85%
4. ЮЗУ - 1604,02 (добра)76%
5. НБУ - 1303,98 (добра)41%
6. ШУ - 1603,95 (добра)74
7. АУБ - 1003,89 (добра)57%

* Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии.

И тук е странно последното място на Американския университет. В доклада се отбелязва, че интересът към тези специалности от страна на чуждестранните студенти расте. Като плюс са отчетени и добрите връзки с чужди университети. И тук данните за преподавателската осигуреност не са достатъчно показателни, доколкото оценителите отбелязват, че НБУ и АУБ работят с много малки студентски групи - не повече от 20 души, с цел високо качество.

ПРОБЛЕМИ
- Не са планирани избираеми дисциплини (АУБ) или са планирани малък брой избираеми дисциплини в степен "магистър" (СУ "Кл. Охридски", ШУ "К. Преславски").
- Не се предвиждат допълнителни факултативни лекционни курсове (ЮЗУ "Н. Рилски", АУБ).
- Не са включени достатъчно часове за практическо обучение в степен "бакалавър" (ВТУ "Св.св. Кирил и Методий", ЮЗУ "Н. Рилски").
- Не е спазено изискването за процентно съотношение между задължителни, избираеми и факултативни дисциплини (НБУ).
- Не е достатъчен броят на преподавателите с научно звание "професор" и степен "доктор на науките" (АУБ, ЮЗУ, ВТУ, ШУ, НБУ).
- Има условия за подобряване на системата за проследяване на реализацията на завършилите студенти и за събиране и анализиране на информация от потребителите (АУБ, СВУБИТ, СУ, ВТУ).
---------------------------------

ФИЛОСОФИЯ

Университет - капацитетОценкаПреподаватели

1. СУ - 4104,70 (много добра)22 хабилитирани на основен договор, водят 95% от курсовете
2. ВТУ - 2104,32 ( добра)75% от курсовете, водени от хабилитирани на основен договор
3. ЮЗУ - 2104,31 ( добра)17 преподаватели, 2-ма от тях хонорувани, 6 нехабилитирани
4. ПУ - 1003, 92 (добра)70% на основен договор, 30% на хонорар
5. НБУ - 1203,87 ( добра)38 преподаватели, 14 от тях на основен договор

И в това направление изпъква частен университет - Нов български. Заетото пето, последно място рязко контрастира с констатациите в самия доклад. Учебните програми се оценяват на всеки две години, департаментът "Философия и социология" провежда обмен с университети в чужбина, въведени са нови методи на преподаване. Възниква въпросът доколко по-свободната структура на частните университети, която може да носи и плюсове, не пречи на по-доброто им представяне.

ПРЕПОРЪКИ
- ПУ да повиши контрола върху трудовата дисциплина с оглед редовното провеждане на учебните занятия и по-високото качество на семинарните занятия.
- ЮЗУ да предприеме действия за подобряване обучението на студентите по философия по чужд език.
- И в петте университета да се положат усилия за решително обогатяване на библиотечния фонд по философия.
- НБУ да създаде лятно училище по философия, каквито има в другите програми, с цел повишаване привлекателността на бакалавърската и магистърската програма по философия.
- Да продължи усъвършенстването на структурата на преподавателския състав в НБУ, ВТУ и ПУ с оглед оптимизирането на съотношението между хабилитирани и нехабилитирани преподаватели.
----------------------

ПЕДАГОГИКА

Университет - капацитетОценка

1. СУ - ФНПП - 20004,82 (много добра)
2. СУ - ФП - 4004,74 (много добра)
3. ПУ - 15004,70 (много добра)
4. ЮЗУ - 13004,58 (много добра)
5. ШУ - 12004,51 (много добра)
6. РУ - 4004,39 ( добра)
7. ВТУ - 1200 4,18 ( добра)
8. "Асен Златаров", Бургас - 4004 (добра)
9. ПУ - Ф-л Смолян - 2003,75 (добра)
10. ПУ - Ф-л Кърджали - 2003,63 (добра)
11. ВТУ - Колеж Враца - 1603,14 (задоволителна)
12. ВТУ - Колеж Плевен - 1603,05 (задоволителна)

В този доклад детайлните забележки по университети са спестени, но пък констатациите към качеството на самото обучение са чувствително по-критични. Недоумение буди и липсата на данни за преподавателската осигуреност.

ПРОБЛЕМИ
- Представената за акредитация специалност "Начална педагогика и ромски език" на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" не може да бъде подкрепена.
- Делът на задължителните дисциплини е много голям - около 90% при максимум 70% в развитите страни. Най-сериозен е този проблем в учебните планове на ВТУ "Св.св. Кирил и Методий", където студентите фактически нямат възможност за реален избор. Единствено в СУ относителният дял на избираемите и факултативните дисциплини е достатъчно голям.
- Във всички учебни планове делът на времето и часовете за практическа подготовка, като напр. посещения в училище и другаде, хоспетиране, държавен стаж, е много малък.
- Във всички учебни планове (с изключение на ШУ) ролята на самостоятелната работа на студентите е подценена, а аудиторната заетост е прекалено голяма.
- Съществен проблем е връзката между бакалавърската и магистърската степен. В някои университети е допуснато повторение на едно и също учебно съдържание в различни учебни програми.
- В почти всички факултети магистърските програми са твърде много, което поставя под съмнение качеството на обучението.
- Да се разработят и утвърдят от МОН Държавни образователни изисквания (Стандарти) за подготовка и квалификация на учителите.
---------------------------------------------
ФИЗИЧЕСКИ НАУКИ

Университет - капацитетОценкаПреподавателиНаучна дейност2001 - 2006

1. СУ - 11504,86 (много добра)141 - 43 от тях нехабилитирани9 публикации на преподавател, 6605 цитата
2. ПУ - 2604,47 (добра)43 - 20 от тях нехабилитирани7 публикации на преподавател, липсват данни за цитати
3. ЮЗУ - 1504,46 (добра)19 - 12 от тях нехабилитирани360 публикации, 30 от тях в международни списания
4. ШУ - 1924,39 (добра)16 - 7 от тях нехабилитирани14 публикации на преподавател, 191 цитата


Сред най-големите проблеми при физическите науки е липсата на материална база - показател с добра оценка при хуманитарните дисциплини. Най-зле е състоянието на лабораториите и учебната апаратура. В това направление за пръв път се засяга и проблемът с изтичането на много добри студенти на Запад. Става видима и рязката разлика между изследователската дейност във водещия университет - Алма Матер, и класираните назад. Тези данни могат да се използват при разпределянето на малкото средства за научна дейност на университетите, които сега се раздават механично на калпак. Последното място на ЮЗУ в класацията е сериозно аргументирано с множество конкретни забележки към учебния процес.

ПРОБЛЕМИ
- В ШУ и ПУ, както и в учебните планове на новата специалност на СУ "Астрофизика, метеорология и геофизика" (АМГ) относителната тежест на избираемите курсове не е достатъчна.
- В ШУ кредитите за факултативните дисциплини се включват към задължителните 240 за специалността, което е недопустимо.
- В учебния план за бакалавърската степен на ЮЗУ липсва обучение по "Физика на материалите", а най-важното и с най-голямо влияние на физиката върху обществото е именно чрез материалите. Математичното обучение трябва да се облекчи. Липсата на курс по "Обща астрономия" обезсмисля предвидената лятна практика по астрономия.

ПРЕПОРЪКИ
- Да се разработят планове за увеличаване броя на младите хабилитирани преподаватели в професионалното направление.
- Да се разработи финансово осигурена програма за обновяването и модернизирането на специализираната материална база.
- Най-вече в СУ, но и в други ВУЗ да се въведе или подобри системата за периодично анкетиране на студентите по качеството и методите на преподаване.
- В ПУ и ЮЗУ да се повишат изискванията, свързани с публикационната активност на преподавателите.
---------------------------
ТУРИЗЪМ

Университет - капацитетОценка

1. ИУ - Варна - 2904,83 (много добра)
2. Международно бизнес училище - Ботевград - 3004,61(много добра)
3. ЮЗУ - 2204,54 (много добра)
4. ВТУ - 1004, 13 (добра)
5. ПУ - филиал Смолян - 1004,08 (добра)
6. УХТ - Пловдив - 604,07 (добра)
7. АУ - Пловдив - 904 (добра)
8. СУ - 1603,89 (добра)
9. НБУ - 503,75 (добра)
10. ШУ - 1003,58 (добра)
11. "Асен Златаров", Бургас - 1003,19 (задоволителна)

Това направление за разлика от други има проблеми с учебната документация дори на хартия. Тук точни данни за преподавателска осигуреност по университети няма. Въпреки условията за тясна обвързаност с пазара на труда отделни университети не организират дни на кариерата.

ПРОБЛЕМИ
-Неправилно подбрани и с висок дял дисциплини от природните науки в СУ, които противоречат на целите на обучение.
-Неправилно подбрани и с висок дял дисциплини от техническите науки в УХТ - Пловдив.
-Дублиране на дисциплини в магистърска и бакалавърска степен в университет "Проф. Асен Златаров", Бургас.
-Значими за специалността учебни дисциплини са включени в плана на Аграрен университет-Пловдив като избираеми.
-Недостатъчен дял на избираемите дисциплини в Университета по хранителни технологии и филиала на Пловдивския университет.
-Не е постигнато съответствие между специалните дисциплини, учебното им съдържание и шифъра на научната специалност на преподавателите (ВТУ, УХТ-Пловдив, СУ "Св. Климент Охридски", НБУ, ШУ и БУ).
-Малък дял на преподаватели с втора хабилитация (5,4%) и с научна степен доктор на науките (3,1%).
3
3744
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
29 Октомври 2007 10:26
Сигурно има данни и за другите природни науки (химия, биология, география). При химията и биологията проблема е същия както при физиката - липса на съвременна апаратура. В СУ от тази година има студенти и по медицина.
29 Октомври 2007 12:06
Някой нещо разбра ли от тази статия? Аз не.
29 Октомври 2007 12:34
Аз все пак посетих страницата на НАОА и там намерих данни за химия. Иначе съм съгласен че така статията не е пълна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД