:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,688
Активни 688
Страници 9,253
За един ден 1,302,066
Анализ

Общините безнаказано раздават "сливи за смет"

Местната власт масово апортира в смесени дружества имоти за милиони, а не получава нито лев дивидент. Срещу безобразията са безсилни и Сметната палата, и прокуратурата
Снимка: Архив "Сега"
Апортите на общински имоти в смесени фирми са изпитан метод за скрита и непрозрачна приватизация на общинската собственост.
Дори страната да бъде най-грубо ограбена пред очите на всички, виновниците няма да бъдат даже ощипани за безобразията си. Това е основният извод от докладите на Сметната палата, която провери как в продължение на 8 години общините в България са се разпореждали, или по-точно са благославяли разграбването на общинското имущество. Най-печалното е, че от констатациите за изтичане на милиони от общинските хазни не следва нищо. Сметната палата не може да предаде почти никоя сделка на прокуратурата, защото де юре не става дума за престъпление. Така местната власт се превръща в златна среда за безнаказано отклоняване на милиони към частни джобове. И този извод може да се подкрепи с много примери от ревизиите на Сметната палата.

В продължение на 8 години срещу всеки 1000 лв. свое имущество, което община Варна е апортирала с благородни цели в търговски дружества, в хазната са се връщали смешните 4 лв. дивидент. Воден от неясни мотиви, които не личи да съвпадат с обществения интерес, общинският съвет във Варна в периода на одита, 1998-2005 г., непрекъснато е разширявал стопанската си дейност. Така апортираното имущество в търговски дружества достига средно над 48 млн. лв. на година, като срещу него в общинската хазна е влизал дивидент в размер на 0.19 млн. лв. Според одиторите "коефициентът на рентабилност на общинското участие е 0.004", т.е. срещу 1 лв. в хазната като дивидент са се връщали 0.4 стотинки.

Пример за



тотално неизгодно общинско участие



е Дворецът на културата и спорта във Варна. Общината е предоставила на дружеството имущество за 34 млн. лв., а през целия период от него в хазната са постъпили обратно едва 0.029 млн. лв. "Коефициентът на рентабилност на общинското участие е нулев", отчита Сметната палата. Срещу вложени имоти за 12 млн. лв. в "Спортен комплекс - Варна" АД общината е получила нула лева дивидент. Създадени са предпоставки за скрита приватизация на въпросното общинско имущество, заключават експертите от Сметната палата.

10-годишното участие на общината в "Търговски дом" АД не само че не е довело до изграждането на търговски дом, но общината е загубила имот в идеалния център за над 3 млн. лв. За целия период тя е получила дивидент в размер на мизерните 10 803 лв.

Положението в Русе е не по-малко трагично. Общината е участвала във футболен клуб "Дунав" (Русе), като му е предоставила покрит пазар за безвъзмездно ползване за 3 години. За това време обаче в общинската хазна не е постъпил никакъв дивидент, поради което сделката е неизгодна, заключават одиторите от Сметната палата.

Русенската стокова борса, в която общината е участвала със 78% от капитала и с недвижим имот, не е внасяла в общинската хазна 50% от събраните наеми, пропорционално на общинското участие, пише в доклада за града. "Поради неизвършени икономически обосновки апортирането на недвижими имоти в акционерни дружества не е допринесло за увеличаване на приходите по бюджета на общината", обобщава Сметната палата.

Община Хасково



не е правила никаква - нито финансова, нито инвестиционна оценка



на търговските дружества, в които е апортирала свои имоти. През 5 от 8-те години, които обхваща одитът, в общинската хазна не е постъпил нито лев дивидент от никое от търговските й дружества. В 5 от 7-те дружества, в които общината е акционер към края на 2005 г., общинският съвет не е благоволил дори да прати свой представител.

Не по-добро е положението и в Пловдив. Въпреки че общината е внесла имоти за 1.26 млн. лв. в "Увеселителен парк Тракия" АД, тя не е получила никакъв дивидент, нито пък е изграден увеселителен парк, сочат данните. Неефективно е и участието на общината в "Тържище Тракия" АД.

За крупните неизгодни апорти в София пък може да се напише дисертация. Сметната палата е преброила 683 апортирани имота, частна общинска собственост, в "Софийски имоти". "Осъществена е скрита приватизация на общинската собственост, която не носи приходи за общината. Общината се е лишила от собственост, която би могла да бъде предмет на приватизация или на продажба чрез търг, които са по-ефективни начини за разпореждане", гласи заключението на одиторите.

Почти няма община, при която апортите на имоти в търговски дружества да не са в стил "сливи за смет". Пропуснатите ползи не могат да се пресметнат. Оказва се, че общините се лишават от имотите, без изобщо да направят анализ дали ще е ефективно участието им в съответните търговски дружества. Често благородните на пръв поглед цели, с които се създават въпросните смесени фирми, изобщо не се постигат. Но за разлика от общината известни и безизвестни добре облечени бизнесмени очевидно много добре са си направили сметката как скрито да вземат на безценица общинското имущество.

Най-абсурдното е, че за тези, които дават зелена светлина на ограбването на българските граждани, наказание няма и няма да има. Държавата е съвсем безсилна, когато трябва да спре подобни безобразия. Омагьосаният кръг се върти около факта, че огромна част от разрушителните за общинските бюджети сделки



де юре не са престъпления



Те са укорими не от гледна точна на законосъобразността им, а само откъм целесъобразност и ефективност. Освен това решенията се вземат от общинските съвети, които са колективен орган и от тях отговорност не може да се търси.

Сметната палата от своя страна е със съвсем ограничени правомощия. Тя може само да дава препоръки към кметовете и общинските съвети и в много редки случаи - когато например се докажат документни престъпления или умишлено занижени оценки на имущество, да се обърне към прокуратурата. Държавната финансова инспекция пък работи само по сигнали и изобщо не е правила проверка на апортните сделки на общините. Областните управители не могат да спрат сделка заради нецелесъобразност, те следят само дали е спазен законът.

Още по-тревожното е, че практиката не се променя независимо кой управлява общината. Затова са нужни законово промени, които да не позволяват подобни безобразия. Опозицията вече внесе няколко варианта за поправки в нормативната база. Иван Сотиров, Христо Кирчев и Ясен Попвасилев от ОДС предлагат общините да се разпореждат с недвижимите имоти частна общинска собственост само чрез публичен търг. Те не виждат логика това да става по сегашните непрозрачни и непазарни процедури.

По-мекият вариант е на независимите депутатки Елеонора Николова и Мария Капон. "Не може да се приеме, че замените са априори неизгодни. Пълното изключване на подобна възможност е твърде краен вариант", коментира пред "Сега" Николова. Затова двете депутатки предлагат замените да се правят не безразборно, а само по инициатива на общината и за обслужване на планирани от нея инвестиционни или инфраструктурни проекти. Апортите на общински имоти да се правят само в общински търговски дружества, а не в смесени, предлагат още депутатките. Сега е честа практика общините да губят своите имоти след увеличението на капитала на смесеното дружество.

От гласуването на проектите в пленарна зала ще си проличи има ли властта изобщо желание да ограничи пилеенето на общинската собственост. Но дори да се промени законът, няма ли ефективен контрол, прогнозата за останалите още непродадени, незаменени или неапортирани общински имоти е твърде, твърде мрачна...
Снимка: Велислав Николов
Чии ли интереси защитават всички тези хора? Ако съдим по резултата от действията им, това не са интересите на обществото.
5
2790
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
29 Октомври 2007 11:34
Само пълна забрана на заменките може да реши проблема и да спре далаверите с общинско и държавно имущество.
Иначе малцина ще забогатяват на гърба на всички като повечето пъти общинските съвети действат против интересеите на гражданите!
29 Октомври 2007 14:42
Само единение около смисъла на Закона и институциите, които го налагат и изпълняват може да доведе до нещо. Сега има полиция и прокоратура, има съд, има специални средства и правила за тяхното използване, има медии и държавни контролни органи. Ако те си вършат работата, вземането на подкупи и тяхното договаряне ще бъдат установявани, документирани, деянията ще бъдат доказвани, ще се провеждат процеси и ще се издават присъди. Има стотици хиляди хора, на които това им е работата - да следят дали се извършват престъпления, да ги разследват, доказват, наказват...
А тук става въпрос именно за подкуп, и/или за злоупотреба със служебно положевие. Това е престъплението, а не неефективното управление на собдтвеността. Защото никой от тези общинари не гласува заменките даром, а срещу подкупи в различен вид. Това е проблемът, той трябва да бъде решен, а не да се забраняват заменките, защото корумпираните ще измислят друга вратичка да се облагодетелстват.
29 Октомври 2007 14:47
А корумпираните сме.... ние, българите. Ние имам морален и обществен проблем, при това огромен. При цялата история на дирижирания преход от една тоталитарна власт, все пак най-важен е моралът и нормите ни като общество, а те са фалшиви. Фалшиви бяха при комунизма, когато страшно много хора крадяха и използваха "връзки" за какво ли не, а публично се кълняха в идеите на комунизма или си мълчаха за тяхната несъстоятелност. Фалшиви са и сега, когато всички викат, че има корупция и всеки, влезъл във властта се корумпира, а всеки извън нея си избира едни правила, които да спазва и други, които да не спазва. Така сме били и по царско време, вероятно така сме били и по турско време...
29 Октомври 2007 15:14
Казано точно popangelov!
Просто няма Държава... но си плащаме данъците...
29 Октомври 2007 16:13
Като гледате процента на негласувалите, може да ви стане ясно че хората много добре знаят чий интереси защищават тези на снимката и другите дембили дето не са били ощасливени да ги снимат в работно положение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД