"Купуването на гласове вече е основен фактор в изборите", смята "Дневник" и синтезира общия хор на политици, социолози и медии, които се държат като ощипани: "Демокрацията е застрашена!". По скромното мнение на прелитащия масовото пазаруване на вот оня ден хич не значи, че и преди не е било така. Просто сега продавачи и купувачи лицемерят по-малко и са крайно небрежни в прикриването. Така е то в пазарната икономика - търсенето и предлагането се институционализират взаимно.
Според "Монитор" например - "Цената на глас стигна 300 лв." При това не в някой тежкарски мегаполис, а в село Забърдо, Чепеларско. Вестникът се чуди на какво се дължи рекордната оферта, при положение че по "разработените морски курорти" цената била към 200 лв. парчето. Как на какво? На пазарната икономика - като има дефицит на пазара, цената скача. Има и алтернативно обяснение - тъй като обикновено жалби подава конкуренцията, много вероятно е изкуствено да е завишила цената, за да очерни съперника. Ако и това не ви харесва - ето и трето обяснение: безплатна реклама - елате при нас на балотажа, ние даваме повече.
ДПС както винаги подхождат практично. Според "24 часа" в пловдивското гето "Столипиново" един глас за тяхната бюлетина се е котирал срещу 30 лв. и едно пиле. Това показва мисъл за семейството - парите циганинът моментално ще изпие и дори няма да почерпи жена си, но от пилето все някое крилце или кълка ще отстъпи на децата. Те това е стратегия за устойчиво развитие - държиш електората жив, за да има кой да гласува и следващия път.
"Плашат Румен Петков със смърт", отбелязва "Новинар". Най-вероятно заплахата била свързана с разследването за купуване на гласове, рекли от министерството. Голям майтап! На балотажа вече очакваме някой да вземе полицай за заложник и да му скубе изпод фуражката кичур след кичур с искане за спешни промени в Наказателния кодекс и декриминализация на търговията с гласове.
Те това е стратегия за устойчиво развитие - държиш електората жив, за да има кой да гласува и следващия път.