:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,756,738
Активни 463
Страници 13,205
За един ден 1,302,066

Ние загубихме

Хора, които не искат да участват в промяната на политическата система, не стават нито за избиратели, нито за гражданско общество.
Петьо Цеков
Когато мъдрото утро измести еуфоричната изборна нощ, фактите изплуват от сенките.

Тогава се осветляват още повече хората, които часове след края на играта не знаеха кое е позор и кое е слава. Тогава приказките от рода "Ние победихме" и "Те загубиха" добиват комични оттенъци, защото властта вече е спряла да се рее безпризорно и е кацнала там, където избирателят е преценил.

Утвърди ли политическото си представителство ГЕРБ; толкова зле ли е кондиционното състояние на БСП; явление ли са "бизнес партиите"; какво става с избирателната активност; това краят на НДСВ ли е; това началото на нов живот за десницата ли е; разширява ли географията си ДПС; може ли купуването на гласове да се превърне в решителен фактор за изборните резултати - въпросите, които роди изборната нощ, са много и важни. Но всъщност проблемите могат да се сведат до 2 вида - проблеми, които създават избраниците ни, и проблеми, които са родени от нас, избирателите.

Липсата на идеи за реформи в политическата класа докара нещата дотам, че



"старите" партии загубиха още територия,



в която бързо се намърдаха нови субекти. На местните избори недоволните апатични избиратели, ограничени преди десетилетие от "синьо-червената мъгла", получиха исканото право на избор. Огромна част се възползваха, но още по-огромна част пак останаха вкъщи. В момента са единици общините като София и Пловдив, които са доминирани от ясни мнозинства. Вотът тотално фрагментира местните парламенти - през следващите четири години те ще бъдат толкова пъстри, че единствено идеята за властта, а не ясната политическа воля ще ги кара да съществуват. Разбира се, многопартийността няма да доведе до срив в местната власт, политиците отдавна се научиха да бранят кокала с цената на компромиса - пак ще си разделят партийните фирми така, че всички да са доволни. Ясно трябва да се разбере обаче, че общинските съвети ще бъдат такива, защото така гласуваха хората. Никой не е карал 71% от избирателите на община Благоевград например да гласуват за "други" листи и най-вече да правят това с ясното съзнание, че "другите" не минават общинската избирателна квота и техният глас пак ще отиде в основните партии. В Сандански се преразпределят 85% от гласовете и "Евророма" взима най-много от вота за некласираните, защото е първа политическа сила в общината!

Местните избори показаха, че



бумът на раждаемостта сред партиите,



които имат някакво доверие сред електората, е доста по-висок от естествената смъртност, която би трябвало да застигне някои от изчерпаните политически сили. В резултат естественият прираст на политици с претенции вече е толкова висок, че 2% от избирателите всъщност са и кандидати за изборен пост в местната власт. Като добавим техните семейства, родове и близки приятели, може да си представим каква част от излезлия да гласува в неделя електорат бе пряко свързан с вота и каква част попадна по други причини в тъмната стаичка.

Проблемите, които лъснаха в партийните редици, са наистина много. ГЕРБ е първа политическа сила - тя събра най-много гласове, но е факт, че съществуват области като Благоевград, Варна, Кюстендил, Ловеч, Разград, Търговище, Кърджали, където представянето на партията е далеч, далеч под очакваното. Ако ГЕРБ иска да се утвърди на парламентарни избори, то тези черни петна в картата на партията трябва да изчезнат.

Социалистите явно държаха да ни покажат, че са в криза. Станишев сигурно има право да споделя с гордост цифрата на избраните червени общински съветници, но ако още веднъж БСП победи така, то столетницата тотално ще се хлъзне по нанадолнището, по което преди години се спусна СДС. Партията не успя да намери новите си лица, тотално се отдаде на междуличностни конфликти и е на път да остане без партньори - НДСВ изчезва, а ДПС е все така нежелан приятел за редовия социалист.

Да, десните надигнаха глава и това заслужава адмирации. Но някой може ли да отговори наистина ли дясната алтернатива е устойчива?



Заимов е приятно изключение от правилото -



десните българи все още нямат своите нови и ярки представители в голямата политика. Найден Зеленогорски и Златко Живков се справиха супер в Плевен и Монтана, но, честно казано, те биха се справили и без помощта на СДС и ДСБ, нали?

"Атака" постигна съвсем прилични резултати, но отстрани представянето й прилича на влизане в коловоз - тази партия май е обречена оттук нататък да има своето постоянно малко присъствие във властта.

НДСВ вече не се вижда и с лупа, а "бизнес партиите" винаги са били и ще си останат регионален феномен.

Но, честно казано, проблемите на политиците са маловажни в сравнение с проблемите на избирателите. През последните десет години българският избирател се промени. Особено в големите градове. Той вече работи в частна фирма и проблемите на учителите, лекарите и другите, които висят на фиска, са леко встрани от него. Той взе кредити и си купи кола и плазма. Софиянецът вече получава средна заплата от близо 800 лв., пълни кошницата си в "Била" и "Хит", чувства се поне част от "средната класа", а погледнат с провинциален поглед, си е жив богаташ. Този човек диша по-спокойно, чувства се по-независим от държавата и въобще не го е грижа за света на голямата политика, който по презумпция е обитаван от крадци и мошеници. Парламентът, общината - това са дълбоко неинтересни за него неща. Сблъсъкът му с властта е единствено на тема "сметки", въпреки че тези, които му доставят ток и вода, отдавна не са държавни фирми. Избирателят мрази хората, които се самообявяват за политици, дори и те да са част от "народа" - вижте резултатите на шампиона от "Биг Брадър" Здравко в Приморско и на Гиби Искренов в "Подуяне" - плачевни са. А Митьо Пищова взе 210 гласа във Велико Търново.

Огромна част от тези избиратели крачи все



по-активно в консуматорското общество,



комуникира на други равнища, черпи информация извън обществените канали за информация, каквито са медиите. Тези хора не гласуват. А ако го правят, никога няма да изберат кандидатите на статуквото. Не е проблем, разбира се, че хората не се интересуват от политика. Проблем е нежеланието им да участват в промяната, съпротивата им да участва в промяната. Политическата система у нас плаче за промяна, но сама няма как да се реформира. От незаинтересовани хора нито избиратели, нито гражданско общество става. От такива хора се раждат вечно недоволните мърморковци, които плюят под юргана властта.

Все повече стават и тези, които продават своя глас. Мразят политиците, но търгуват с тях. Този феномен отдавна не засяга само ромите. Партиите омаловажават проблема, но той е изключително сериозен. Защо? Защото при тази ниска избирателна активност и при това раздробяване на страната на 264 общини всеки глас би могъл да обърне резултатите. В общини като Невестино 1100 гласа определят кмет, избран на първи тур. В Аврен същият успех се постига с 2365 гласа. 900 гласа, или иначе казано - 20 автобуса хора, спечелиха кметското място за ДПС в Ардино...

Съществува и друга категория избиратели - тези, които биха избрали и магаре, но ако е от тяхната партия. Те също стават все по-малко. Има и такива, които следят политиката, претеглят кандидатите и избират тези, които им пасват. Тези хора са най-малко. Жалко. Защото точно те могат да бъдат двигателят на промяната.
Снимка: БГНЕС
Жители на Исперих празнуват, след като техният кандидат Адил Решидов (ДПС) спечели местните избори. В политически план тези хора и масово гласуващите пенсионери са активното население на България.
57
5544
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
30 Октомври 2007 01:27
света на голямата политика, който по презумпция е обитаван от крадци и мошеници.

Не по презумпция, ами защото се доказва всеки ден г-н Цеков.
Проблем е нежеланието им да участват в промяната, съпротивата им да участва в промяната.

Ако имаше възможността да направи истински, нов избор избирателя не би се двоумил да гласува, но такъв не съществува. От което можем да си направим извода, че поне е гласоподавателя е достатъчно умен да не повтаря същите грешки, а именно да вярва на всеки, който се провъзгласява за нещо "ново", за "промяна" на статуквото.
Колкото до анализа- слабичка работа.
30 Октомври 2007 01:59
"...вижте резултатите на ... на Гиби Искренов в "Подуяне" - плачевни са..."

----------------------------------------
Правилно ли разбирам внушението на автора, че трябва да плачем защото избирателят от "Подуяне" не е припознал ДПС като своята партия, за разлика от Гиби Искренов, който стана поредното й ново личице?
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 30/10/2007 г/ 04:32:14

30 Октомври 2007 02:19
НДСВ, вече не е ли изчезнала?
30 Октомври 2007 02:47
Какво е това НДСВ?!
30 Октомври 2007 03:45
Някой да може да ми рече какво е "кондиционно състояние", че ми убягва, моля!
30 Октомври 2007 07:34
Значи, "средната" класа се пръкнала вече...Купуваш кола и плазма с кредит и си среден и даже независим и не гласуваш...Много елементарно за да е истина...Нейсе
30 Октомври 2007 08:00
Предстои да наблюдаваме явлението , , избори" в неговото развитие.
В София кмета е избран , но за районните кметчета предстой балотаж.
От 30% -избирателната активност ще падне вероятно под 10 % .
Как ли ще се обясни това демократично ялово явление?
В същото време , в общини с население колкото една махала от София , колкото Татарли , каквато е Несебър , ще има престрелки с пачки , джиповете ще се движат като танкове , обстановката ще е като на война.
Явлението с всичко ще може да се обясни , но не и с , , политическата система” , , избиратели” , , гражданско общество”.Блато с такива характеристики няма , а от алигатор кмет се пръква само в африканска България.
Ако анализа беше друг.Мафията провежда избори.Протича игра на апаши и стражари , при която се наблюдава парадокса , апашите са стражари в политическият процес , а стражарите са апаши , всичко щеше да е по местата си.Точно така , както на мястото си и с разума си са 80 % нормални българи , които в тази ненормален театър участие не вземат.

Редактирано от - хунвейбин на 30/10/2007 г/ 08:06:01

30 Октомври 2007 08:06
/:/ "...Атака" постигна съвсем прилични резултати, но отстрани представянето й прилича на влизане в коловоз - тази партия май е обречена оттук нататък да има своето постоянно малко присъствие във властта..."
......................................... ......................................... .....................................
Тази партия...
Бойко Борисов, в интервю за столична медия: /по памет/ " Българският Народ трябва да е благодарен на ГЕРБ, защото, ако не беше се появила ГЕРБ, България щеше да бъде управлявана от "Атака"!"/край на цитата/
Първанов-"Гоце": " Ние ще се справим с "Атака"!"/ в интервю за немска медия/
Пирински, Орешарски и сие: "Партия "Атака" НЯМА право на държавна субсидия- защото, макар и да има ПГ на Партия "Атака", партията НЕ е участвала в парламентарните Избори 2005"/което е вярно!-бел. Р39/
Правителствто: "Партия "Атака" е парламентарно представена партия и ще бъде в челната група на Пресконференцията в нощта след Избори 2007"
Посланик Байърли: " ГЕРБ може да влиза в предизборни и следизборни коалиции с която и да е друга партия, но НЕ и с партия "Атака"!
Волен Сидеров: След тези Избори/местни Избори 2007/ Партия "Атака" се утвърждава като трета политическа сила в България!"/като НЕ се брои ЕТНИЧЕСКАТА "сила"-партия ДПС!-бел. Р39/

30 Октомври 2007 08:08
купуваш кола и плазма на кредит и си седнал на средния
30 Октомври 2007 08:15
Анализа е слабичък.
Толкова много думи за ад се каже една проста истина:
Всеки, който си остана вкъщи в деня на изборите всъщност подкрепи ДПС!
Да ви е честито!
30 Октомври 2007 08:43
Тези хора не гласуват. А ако го правят, никога няма да изберат кандидатите на статуквото. Не е проблем, разбира се, че хората не се интересуват от политика. Проблем е нежеланието им да участват в промяната, съпротивата им да участва в промяната.
Не е нежелание или инат, авторе. Докато "тези хора" виждат, че са безнадеждно малцинство в сравнение с хората, които висят на държавата и чакат някой да ги "оправи" - пенсионери, социално слаби и хора на държавна заплата, няма смисъл да се хабят. Тяхната е по-лесна - и тук все нещо са постигнали, ако стане много зле, ще се изнесат и пак ще се реализират. Да му мислят другите - включително как гласуват. Че все някой трябва да ги храни...

_______________________
Everyone who is incapable of learning has taken to teaching.
Oscar Wilde (1854-1900)
He who can, does. He who cannot, teaches.
George Bernard Shaw (1856-1950)
30 Октомври 2007 09:55
"Този човек диша по-спокойно, чувства се по-независим от държавата и въобще не го е грижа за света на голямата политика, който по презумпция е обитаван от крадци и мошеници. Парламентът, общината - това са дълбоко неинтересни за него неща. "
Абсолютно вярно, поне така твърдят моите приятели и познати, които отказват да гласуват по горната причина. Ами те са се нагодили към статуквото, създали са си някакъв приличен стандарт, който не зависи от управляващите. За тях е достатъчно да няма втора банкова криза, иначе при всички случай ще се оправят. Не благодарение на държавата и управляващите, а въпреки тях. На държавата гледат като на необходимо зло, което след като не им помага поне да не им пречи. За тях няма избор защото т.нар. "масов" политик е далеч под тяхното интелектуално, да не говорим за морално ниво. Е как самоуважаващ се човек да гласува за такива кандидати? Те биха гласували за сериозни и качествени политици, които в българска среда по принцип не виреят. А дори и да се появят, войнстващата посредственост и алчност ще им види сметката. Защото един сериозен политик не само не е интересен за масите, а би пречил на управляващата върхушка и тя би направила всичко възможно да го дискредитира. Хората от самоизградилата се средна класа не са толкова глупави, че да хвърлят средства в предварително загубена кауза за да бъдат победени в изборите от някой безсрамен чалгаджия и популист, осигурил си няколко хиляди купени гласове.
Такъв е, накратко, изборът на средната класа.
30 Октомври 2007 10:01
Петьо Цеков е прибрал от Иван Кръстев наблюдението за кандидатите и техните родове като съществен процент от избирателите.
Иначе останалото не е особено интересно. Сега пък софиянци били виновни, че взимали по 800 лв. и не ги било еня за политиците.
Що да ги е еня? Политиците еня ли ги е за тях?
Радикална смяна на политическата класа в България - това е необходимо. Тя отдавна е доказала своята корумпираност и некадърност, неспособността или нежеланието си да върши каквато и да било работа за благото на обществото. Аман.
И понеже дори 1 % от хората да гласуват, по нашата конституция изборите пак ще са редовни, май като гледам отиваме към революция...
30 Октомври 2007 10:10
Васил Гарнизов: По-нагло купуване на гласоподаватели има само в Нигерия
Политиката не бива да става долнопробна оперетка
В. "НОВИНАР"-30.10.2007
...................
Натиснете тук
30 Октомври 2007 10:11
Манрико !
Този, който има икономическа независимост не се вълнува много от това, че няма политически избор. А колкото до промяната - най-важна е промяната в собствения икономически статус. Политическата промяна може да почака до времето, когато масовият избирател придобие по-висока политическа култура и започне да стачкува не само за заплати (или процент от БВП), но и за реформи.
30 Октомври 2007 10:19
Манрико и Круела,
Отново забравяте един съществен момент. Има твърде много сфери в България, където държавата е на практика монополист. Образованието е една такава сфера. Работещите там не могат да имат финансовата независимост, за която приказвате. Да, сигурно по-квалифицираните от тези хора могат да си намерят друга, по-добре платена работа в частната сфера. Което пък ще означава тотално оголване откъм кадри и неминуем крах.
Просто държавата трябва да бъде постоянно ритана по задника да си върши работата в публичната сфера. Изглежда обаче в България това не става чрез избори.
30 Октомври 2007 10:20
Що се правите на луди, тия кандидати дето 'отвратените избиратели' не ги харесват да не са паднали от луната? Това реално е всичко което може да предложи бг народа като политици. Ако при тия 30-40 кандидата за София не смятате че един е читав и заслужава доверие, то логично е да се предположи че средностатистически на 30-40 българи няма един свестен, е вие какво очаквата от такъв явно увреден народ?
30 Октомври 2007 10:22
Каквито избирателите, такива и управляващите.
30 Октомври 2007 10:38
Този, който има икономическа независимост не се вълнува много от това, че няма политически избор.
Напротив, вълнувам се. И съм съгласен с Руританеца, че властта трябва да бъде сритвана, за да управлява по-ефективно. Вълнува ме например, че догодина ефективната данъчна тежест ще се увеличи. Вълнува ме, че икономиката не се развива бързо, защото властите пречат. Но съм в безнадеждно политическо малцинство - скоро няма шанс да станем мнозинство тези, които искаме например намаляване на публичните разходи. И като сме такова малцинство, няма и шанс да се появи партия, която да ни представлява.

_______________________
Everyone who is incapable of learning has taken to teaching.
Oscar Wilde (1854-1900)
He who can, does. He who cannot, teaches.
George Bernard Shaw (1856-1950)
30 Октомври 2007 11:09
Проблем е нежеланието им да участват в промяната, съпротивата им да участва в промяната.


ква промяна, моля? къде авторът виде да се начева неква ква да е промяна? да ходи той да си скача на чаршията, ако иска. гражданско общество... пфу.......
30 Октомври 2007 11:20
... пука ми зазборите и изборджийте ... да знаете само какъв слънчев ден е на планината ...
30 Октомври 2007 11:34
Манрико,
Може и да не съм се изразила съвсем точно, но такива са моите впечатления. Онзи ден като говорих с брат ми за изборите, той използва фразата: "F**k them all!" И добавката, че досега се е оправял при всякакви кретени.
Прав си, незаинтересоваността се дължи и на това, че хората, искащи истински реформи са малцинство. Нещо повече - те са лъгани нееднократно от различни политически сили, че необходимите реформи ще бъдат проведени.
Въпросът е: какви трябва да са исканията на гражданите към властта? Защото това, което се наблюдава в публичния сектор са искания за заплати, но без реорганизации и съкращения, т.е. за допълнително натоварване на бюджета. Не че управляващите са се втурнали да прявят реформи с цел олекотяване на бюрократичния апарат, рационализиране на образованието и здравеопазването и съкращаване на разходите. Но всеки намек за подобно намерение се посреща на нож от съсловните организации на "нямащите избор". И накрая най-прецакани са "нямащите избор", защото не могат да си позволят да плащат за частни уроци или да дават рушвет на докторите.
Та затова казвам, че държавата ще се оправи, когато искащите реформи станат мнозинство. Засега подобна тенденция, уви, не се наблюдава.
30 Октомври 2007 11:50
Много интересно четиво. Комплименти на автора.
Моето мнение е, че ниската активност на Българската средна класа е резултат на късогледство и егоизъм. Късогледство в смисъл на интерес само към моментното състояние на нещата – сега съм добре не мога да мисля за след 5 години. И егоизъм в смисъл на лимитиране на интереса до своя дом и обкръжение – не ми пука за бедните, за околната среда, аз се оправям, всеки да се спасява както може.
От друга страна този тип хора трудно изслушват, по причина на високото си самомнение. Както някои форумци писаха вече, те смятат себе си за интелектуални надраснали системата и дори не се опитват да намерят политическото си представителство. Получава се параграф 22 никой не ме разбира и не мога да се идентифицирам с никого, но пък и аз не слушам посланията им.
30 Октомври 2007 11:54
Ех колко актуален стана моя подпис

----------------------------------------- --------------


Ако изборите можеха да променят нещо - отдавна да са ги забранили
30 Октомври 2007 12:06
Аз пък, на пук на всички мразещи България мисля, че от тук нататък АТАКА ще започни истински да се развива. Да е жив и здрав Сидеров, да не го катастрофират някъде някои "пенционери" или скромни студентчета.
30 Октомври 2007 12:07
Струва ми се, че "кондиция" е синоним на "състояние".Не намерих тълковен речник в интернет.
30 Октомври 2007 12:38
Ами така е. Като има продажни политици и продажни избиратели, утайката ще се плакне отгоре.
30 Октомври 2007 12:59
Какъвто е народа,
такива са и управниците му. Те не са паднали от Марс.
Тарикати, мошеници, завистници, андрешковци....когато
могат ...и крадци.
30 Октомври 2007 13:18
Кале,
Приведи доводи за "късогледството и егоизма" на средната класа. Защото аз имам доводи точно за обратното:
1. Средната класа плаща най-високи нетни данъци и осигуровки, т.е. допринася най-много за обществото и в частност за бедните. Т.е. плащат си не само своя дял, а поемат значителна част от дела на останалите.
2. Средната класа е най-заинтересована от разумното използване на парите от данъците, първо защото плаща най-много, и второ защото е най-силно засегната от големия бюрократичен апарат.
3. Ако има някой да е против рационализирането на работата на държавния сектор с оглед разумното изразходване (съкращения, икономии) на бюджета, то това са точно работещите в сектора. Средната класа от частния сектор няма нищо против.
А колкото до това дали някои представители на средната класа са надрастнали системата - да, надрастнали са я. За съжаление трябва да изчакат още хора да я надрастнат за да могат не само да поискат политическо представилство, но и да го получат.
30 Октомври 2007 13:32
А доскоро харесвах този автор. Намери се обаче още дени морализатор, който да ни размахва пръст на нас негласуващите и ни обяснява колко сме аполитични. Изтъркано другарю Цеков. Та и невярно. Не, ние се интересуваме от политика. И не затова не гласуваме. Стига сте повтаряли жалните жалейки на политиците че избирателната активност падала, щото гражданската отговорност на хората намалявала. Знаете сам че това не е вярно. Очаквах от вас задълбочен журналистически анализ защо активността пада. Някои от причините са очевидни и по форумите непрекъснато се изказвах. Очаквах от Вас нещо сериозно, не типичните пропагадни клишета и текст, изпълнен с неточности.
Пример -зависимостта на София от фиска-др. Цеков, че в София се намират всички министерства, те.е кажи речи над 85% от държавната администрация. най-голевммите висщи училища и огромен брой средн и начални училища са в софия-те също зависят от бюдгета. Не броим здравната каса и пр. Вие имате доста изкривена представа за софия, май. Но това че вашите приятели са в частиня сектор, не значи че всички са.
30 Октомври 2007 13:37
Да гласуваш в България е като да участваш в групово изнасилване.
На Демокрацията.
Без мен.
30 Октомври 2007 13:50
Така е, Докторе, но за съжаление негласуването е да гледаш отстрани това изнасилване и вместо да направиш нещо, да снимаш с видеокамера... Нямаме печеливш (ненасилствен) ход...
30 Октомври 2007 13:52
Ами остава печелившия.
Фронда до дупка.
30 Октомври 2007 14:19
На някои им мина махмурлука и почнаха да се обаждат, че и по няколко пъти...Те са на принципа можеше да бъде и по-зле...Та, никой не ми отговори "чий е Бат Бойко"?!...Само Андрей Райчев, както винаги казва точно нещата, а аз в подтекста му разбирам " Борисов е БСП Креатура" или "БСП заптие"... избирайте...Ха Ха.
30 Октомври 2007 14:52
Наш'та партия (на негласувалите) пак спечели изборите и пак остава в опозиция. Защото друга опозиция няма. Всички други "спечелиха" на тези избори. Олигархията винаги печели независимо от резултатите. Дори и когато най-незащитените -децата (учениците) са подложени на синдикален тероризъм.
Единственото ми утешение е, че не съм си избирал феодала.
30 Октомври 2007 14:59
Стрейнджър, с една поправка-правителстовто подлага всички на тероризъм. Не преговаря, а прави спорадични срещи с неясни обещания. Протока с деята да си постигне своето-например тая седмица да си гласува бюджета както му отърва. Не съм учител, но това не значи че някои неща не са ми ясни. тук статията е друга, но идеше реч за това, че то се държи така и с избирателите. Те , разбира се го наказват. Но при настоящия избирателен закон, наказанието е доста леко.
30 Октомври 2007 15:00
На местните избори недоволните апатични избиратели, ограничени преди десетилетие от "синьо-червената мъгла", получиха исканото право на избор.

уважаеми авторе, да те питат "да те обесим, или да те застреляме" не е "избор". това е имитация на избор. избор има когато са предложени алтернативи (алтер=друг, т.е. нещо различно, не същото ла*но в друга опаковка), анадънму?!
30 Октомври 2007 15:04
единствено идеята за властта, а не ясната политическа воля ще ги кара да съществуват

това "прозрение" е едно от основниете положения на политическата теория - единсвената мотивация на властащия е желението да остане на власт. затова не виждам никакъв проблем с такова поведение - то е нормално и очаквано. въпроса е как се държи целокупния. ако се държи като стадо - нищо хубаво не се случва, защото оставането на власт е лесно и евтино. ако, обаче, целокупния има политическа култура тогава се получава нещо като политическа "невидима ръка" на адам смит - политиците действат в интерес на народа макар и по чисто егоитични подбуди.
политическа култура не значи гласуване като по байтошово време - на олимпийски принцип че важно е участието, а не резултата защото резултата е предрешен. политуическа култура значи че при липса на алтернативи негласуването е валидна гражданска позиция, както когато магазина е пълен със скъпи боклуци некупуването е валидна консуматорка постъпка
30 Октомври 2007 15:07
Павлик, а бе тук има едни "Европейски" пари за усвояване, я дай малко "нишан" - може пък и ние да "намажем"...
30 Октомври 2007 15:23
Нещо редакцията и преди подсказваше, че са фенове на М. (Голдщ.) Заи. Та аз не се учудвам на подобни статии.
30 Октомври 2007 16:08
Триколката нещо много се разкърца. А другарете съвсем ги нема да я потегнат. Били в тягосно настроение, казват. Бат' Бойко пък бил поздравил Станишката с песен на Азис, казват....
Цара го похарчихме за нищо. Ама и той си е виновен, да не е ставал ортак с турци и комуняци.
А Соколя пак намаза. Българска му работа.
30 Октомври 2007 16:23
Антоанета Христова: "Атака" изигра ролята на опозиция по време на местния вот, друга опозиция няма
30 октомври 2007 | Агенция "Фокус"
...София. Партия “Атака” направи една много интересна кампания, но тя има много специфично място в политическото пространство. Това е националистична партия и не всички български избиратели могат да я припознаят като свой представител. Това заяви в интервю за Агенция “Фокус” политическият анализатор Антоанета Христова, която бе потърсена за коментар на резултатите от първия тур на местните избори. Според Христова – “Атака” е по-агресивна като послания отколкото по-голямата част от българските избиратели могат да понесат.
“Това, което се случи в изборната нощ, ми направи силно впечатление. На практика само лидерът на партия “Атака” припозна проблемите на тези избори от гледна точка на безобразните събития, свързани с купуването на гласове, прозрачната бюлетина и т.н. и ги формулира като наистина проблем, който нарушава правилата на демокрацията. Към момента на изборите Волен Сидеров наистина изигра ролята на опозиция, защото просто друга опозиция няма”, коментира Христова...
..........................
ОЩЕ- ТУК:
Натиснете тук



30 Октомври 2007 16:34
Мили Авторе ,
Като мислим модерно Общество и Нация , да сетим интелектуалния си и духовен елит ... Той - бащицата Президент... Да отворят Демократичния ни , Национален и Граждански , Дебат - За обективно налагащата се радикална реформа в системата на политическия ни живот ... Не със саморасляците на "прехода" , а с достоверния , вътрешно променен социален ресурс на Нацията и Обществото... Така ще стигнем Нова Конституция и Нова структура на политическото ни общуване ... От Революция в мисленето се нуждаем , Приятелю Цеков ... Медиите са на нея в постоянна длъжност , но не би ...

30 Октомври 2007 16:36
а не е ли проблем че нашто политици не ебават средната к(л)аса за нищо ? за 18 години аз не помня представител на нито 1(една) политическа да се е опитал да агитира сред мен и познатите ми.
за сметка на това се бележи жестока активност и загриженост по гласуването на цигани/пенсионери /неграмотни и вся осталная сволач.

Не е ли време да се поиска определен ценз за гласуване - например освен 18 да имаш и някакво образование / внесени данъци / работа / имот ? от къде на къде моят глас ще важи на равно с този на човек който не живее в тази държава или такъв който паратизира на социална помощ платена с моите данъци ? или как някой които не притежава и керемидка в моя град ще гласува наравно с мен как да се управлява мястото кадето живея.

аз поне като човек обикновен - бачкам на заплата и то средно добра 6 дена седмично (и не защото някой ми е издърпал ръкавите) - миналата година съм внесъл 12 хиляди лева данъци, имам 2 висши и управлявам средно голяма фирма която дава хляб на 70 човека - от къде на къде моя глас ще се приравнява с гласа на Асан и Киро от Факултето които нямат трето отделение но имат по пет шест чаавета и освен да ми разбият колата с друг сериозен бизнес не са се занимавали последните 30 години.

С цялото това по горе искам да кажа само едно - това че не гласувам просто не е защото не виждам какво става покрай мен а защото достатъчно ясно си личи как всичките за който теоритично мога да гласувам са ми е****ли майката ин адванс и са се погрижили само да си осигурят неграмотно избирател и подходящ закон за да плуват на върха.
30 Октомври 2007 17:05
Вижте в Сандански ситуацията
30 Октомври 2007 17:10
Статията очевидно е пълна боза, но тя показва нещо доста съществено - много по-лесно е са коментират измислени проблеми, с коментарии, които нямат никаква стойност, но за сметка на това могат да се леят с часове без нищо да кажат. По-трудното е да се коментира реалния живот, като стачката на учителите, но не от висотата на непогрешимостта, която цари при коментариите за изборите, а от нивото на аз, ти, той, ние - това са нашиоте проблеми. Затова и стачката все не намира нормален коментар, а изборите предизвикаха море от никому ненужни и безмислени коментарии като тази статия.
30 Октомври 2007 17:19
"Атака" постигна съвсем прилични резултати, но отстрани представянето й прилича на влизане в коловоз - тази партия май е обречена оттук нататък да има своето постоянно малко присъствие във властта

АТАКА гътна цар Йоан в Бургас и вкарва над 400 общински съветници, не знам какво повече може да се каже, освен че авторът явна омаловажава факта, че вече АТАКА е в реалната власт трайно!
30 Октомври 2007 17:23
Че как да не се коментира стачката, коментира се, я виж какво нещо се изписа за нея през цялото това време. Кой каквото има го е казал остава преговарящите да проявят зачатъци на здрав разум и да постигнат споразумение. Което отдавна трябваше да са направили. Не само жалко, но направо трагично за държавата и обществото.
30 Октомври 2007 17:39
4UKA,
Освен това, Партия "Атака" ще има 13 общински съветници в Бургас/ ГЕРБ-14, а БСП- 5...!!!/
........................
СПРАВКА: ТУК- Натиснете тук

Редактирано от - paragraph39 на 30/10/2007 г/ 17:41:14

30 Октомври 2007 17:41
А пък мафията на Йоан Костадинов в Бургас беше такава, че моделът Соф-Мафиянски е нещо като минимаркет
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД