Около 60 млн. лв. в повече ще отпусне кабинетът на ведомството на Емел Етем за догодина. Парите отиват за разходи на Държавния резерв, с което общо догодина той ще изхарчи 157 млн. лв. Това предвижда проектобюджетът за 2008 г. във варианта на финансовото министерство, който вчера бе обсъден в тристранката.
Министерството на политиката при бедствия и аварии е сред малкото ведомства, които получават цели 40% увеличение на парите си за 2008 г. През тази година Етем разполагаше със 152 млн. лв., а предвидената за догодина сума е 214 млн. лв. Повечето ведомства и сектори нямат толкова сериозно увеличение в процентно съотношение. Парите за здравеопазване например, които ще са в размер на 2.57 млрд. лв., се повишават с 16% спрямо тази година, а за образование - с 22%, и т.н.
За поредна година се увеличават и средствата за Министерството на отбраната. Повишението е с около 100 млн. лв. - от 1 млрд. на 1.11 млрд. лв. Отделно от това отбраната ще получи още 90 млн. лв. за участие на България в международни операции и мисии, пише още в проектобюджета. За сравнение Министерството на вътрешните работи ще получи минимално увеличение - 997 млн. лв. при 984 млн. за тази година.
С около 1 млн. лв. по-малко ще разполага догодина Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. От 7.9 млн. лв. за тази година разходите на станалата известна с разхищенията за високи заплати на ръководството си комисия през 2008 г. ще трябва да се ограничат до 6.8 млн. лв.
Едва 20 млн. лв. от необходимите 60 млн. са предвидени за догодина за изграждане на системата за спешни повиквания, известна като телефон 112. Заради забавянето й наскоро ЕС заплаши България със съд.
Сред вузовете най-голяма субсидия догодина ще получи СУ. Той е сред висшите училища с най-значително увеличение на средствата - от 32.7 млн. лв. през 2007 г. на 39.2 млн. лв. през 2008 г., или около 20% повече. Сериозно завишена е и субсидията на Русенския университет - от 9 на 12 млн. лв., което е към 30% ръст. 16 млн. лв. догодина ще отидат за подобряване на материалната база във вузовете и на битовите условия в студентските столове и общежития.
От сметките става ясно още, че държавните служители ще получават минимум 290 лв. от 1 януари 2008 г. и 319 лв. - от 1 юли. От средата на годината увеличението на заплатите в бюджетната сфера ще е между 5 и 10%.
РЕФОРМА
Делегираните бюджети на училищата ще заработят от 1 юли 2008 г., предвижда още проектобюджетът. Това ще даде право на директорите да се разпореждат със средствата на училището, да определят индивидуални заплати на учителите, сами да решават каква да е числеността на персонала и т.н.
Детските остават при доход под 200 лв.
Кабинетът запазва прага от 200 лв. средномесечен доход на член от семейство, над който родителите не получават детски надбавки всеки месец, пише още в проектобюджета. Догодина детските се увеличават на 30 лв. за всяко дете на месец при 18 лв. за първо дете и 20 лв. за второ през тази година. Идеята беше увеличението на детските надбавки да компенсира отпадането на данъчното облекчение за родителите заради въвеждането на плоския данък. Сегашните текстове от закона обаче ще ощетят онези родители, които изкарват над 200 лв. за член от семейството на месец. Те сега не взимат детски, но поне се възползват от данъчното облекчение. Месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст се вдига от 180 на 190 лв. Минималното обезщетение за безработица остава на нивото от тази година - 90 лв., а максималното се вдига от 180 на 190 лв. Заради глада за кадри работодателите настояват сумите да се вдигнат тройно, но да се дават в продължение на 4 месеца, а не на 12 месеца, както е сега. Другият вариант е сумата да е различна за всеки месец, като първоначално е по-висока и постепенно намалява. Целта е хората да бъдат стимулирани бързо да си намерят работа.
Kak н е г и е с р а м ! Н е с а м о ч е н е р а з р е ш а в а т п р о б л е м и н о и д о п ъ л н и т е л н о с ъ з д а в а т н а п р е ж е н и е . Н е в д и г а т п р а г а з а д е т с к и т е н о у в е л и ч а в а т с а м и т е д е т с к и - н а к а к в о п р и л и ч а т о в а к о л к о т о с и п о -б е д е н / и л и п о -м ъ р з е л и в / т о к л о в а п о в е ч е т е у в а ж а в а д ъ р ж а в а т а . К о й з а б о г а п о л у ч а в а д е т с к и - г л а в н о и о с н о в н о е т н и ч е с к и т е м а л ц и н с т в а . Н е и м л и с т и г а т б у н т о в е т е о т т о в а л я т а т а д о п ъ л н и т е л н о д р а з н я т ?????
К а к з а Б о г а н а с ъ р ч а в а т р а ж д а е м о с т т а к о я т о е т о к о в а н и с к а ? И л и п о -т о ч н о д а п о п и т а м К О Я р а ж д а е м о с т н а с ъ р ч а в а т ???