Правителството има намерение да предприеме още по-драстични мерки срещу покупко-продажбата на гласове. Това се разбра от думите на премиера Сергей Станишев веднага след края на изборния ден. "Очевидно трябва да се върви към още по-драстични санкции към това безобразно явление. Ще има достатъчно политическа воля в управляващата коалиция и в правителството", заяви лидерът на БСП. Той бил изключително доволен, че вече има нетърпимост у гражданите към това явление. В МВР са получени 64 сигнала. По тях са образувани 26 преписки и двама души са задържани.
За същото се обяви и вътрешният министър Румен Петков. Той поиска в такива случаи полицията да се самосезира и да минава към оперативно-следствени действия. Петков подчерта, че това са били първите избори, на които е имало задържани за търговия с вот. "200 човека в Перник и 50 в Благоевград бяха профилактирани по 64-те сигнала", обясни МВР шефът. Той призова прокуратурата да огласи част от оперативната информация.
Междувременно зам. главният прокурор Камен Ситнилски обяви, че в страната са образувани пет дела за купуване на гласове. Те са в Левски, Перник, Добрич, Първомай и Несебър. До три дни ще има обобщени данни.
Ситнилски уточни, че става въпрос предимно за предлагане или даване на пари "с цел склоняване да се упражни избирателното право в полза на определен кандидат". Според НК това провинение се наказва с лишаване от свобода до 3 г. или пробация. Отделно прокуратурата проверява още около 20 сигнала и ако се съберат достатъчно данни за престъпление, ще започнат наказателни производства. В София е образувано и едно дело за хулиганство заради стрелба с въздушна пушка по една от избирателните секции.
Ситнилски повтори тезата и на главния прокурор Борис Велчев, че уредбата в НК за търговията с гласове не е най-удачното законодателно решение. На 23 октомври влезе в сила поредната промяна в наказателния закон, която криминализира и продажбата на гласове. То се наказва с до 1 г. затвор или с пробация. "Това обаче създава много сериозни затруднения при доказването на престъпленията", обясни Ситнилски пред БНР.
Той посочи и още един недостатък на закона - тези деяния се преследват по частно-публичен път, т.е. винаги трябва да има някаква писмена тъжба на пострадало лице, за да се задейства прокуратурата.
Заповедта на Ситнилски за дежурен във всяка районна прокуратурата в деня на вота остава и за другата неделя, когато ще е балотажът.
|
|