:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,745
Активни 612
Страници 22,212
За един ден 1,302,066
Развръзка

125 000 г. затвор за трима терористи от Мадрид

Роднините на загиналите при атентатите в испанската столица от 2004 г. не са доволни от присъдите. Според местните закони осъдените ще излежат максимум 40 години
Снимка: Ройтерс
Атентатите в Мадрид през март 2004 г. отнеха живота на 191 души, сред които има и четирима българи.
На 11 март 2004 г. испанската столица Мадрид бе разтърсена от взривове на десет бомби в четири влака на метрото. Атентатите взеха 191 жертви и раниха около 2000 души. Три години по-късно организаторите на терористичните удари са изправени пред съда след разследване, продължило две години. Делото срещу 28-те обвиняеми (19 араби и 9 испанци) за атентатите започна в средата на февруари т.г. и приключи през юли, след като бяха изслушани над 400 свидетели. Процесът срещу мадридските атентатори е най-големият в Европа срещу извършители на терористични нападения. Присъдите бяха прочетени на 31 октомври, като произнасянето им бе предавано директно по испанските телевизии. Съдебният състав с председател съдия Хавиер Гомес Бермудес оневини седем от заподозрените за планирането и извършването на атентатите. Трима от обвиняемите пък получиха присъди от хиляди години затвор.

Най-тежки наказания получиха двамата мароканци Джамал Зугам (осъден на 42 922 г. затвор) и Отман ел Гнауи (осъден на 42 924 г. затвор), обвинени за поставянето на бомбите, заедно с испанският гражданин Емилио Трасорас, осъден на 38 976 г. затвор за доставка на взривни вещества на атентаторите. Той работил в мината в Северна Испания, откъдето е установено, че е бил доставен динамитът за експлозивите.

Джамал Зугам е бил



разпознат от оцелелите пътници.



Макоранецът е арестуван два дни след атентатите, на 13 март 2004 г. Зугам е бил обект на разследване на испанската клетка на "Ал Кайда".

На практика обаче никой от осъдените няма да лежи зад решетките повече от 40 години, тъй като според испанските закони това е максималният срок, който един престъпник може да прекара в затвора. Тази малка подробност в закона накара не само испанските, но и световните медии да определят хилядолетните присъди на терористите като "символични".

Роднините на 191-те жертви на атентатите също не са доволни от решението на съда в Мадрид. Много от тях присъстваха в съдебната зала, за да чуят присъдите на атентаторите, но останаха доста разочаровани след края на заседанието. "Няма достатъчно тежки присъди, като се има предвид колко много хора пострадаха", заяви бащата на 39-годишна жена, загинала при един от взривовете в един от влаковете в мадридското метро. Председателката на асоциацията на жертвите на атентатите от 11 март 2004 г. Пилар Манхон обяви, че "ще обжалваме тази грешка. Не искам да виждам убийците да се разхождат свободно по улиците". При терористичните атаки жената е загубила сина си, който тогава е била на 20 години. Семействата на загиналите са категорични, че атентаторите трябва да получат доживотни присъди.



Справедливостта не успя да възтържествува



в Мадрид, независимо от прочетените присъди. Роднините негодуват и от факта, че бе оневинен смятаният за "мозък на атентатите" египтянин Рабей Осман ас Саид Амед, известен като Мохамед Египтянина. В разговори, записани от италианските тайни служби, той заявява: "Идеята за операцията в Мадрид беше моя". Установено е също така, че той е бил в Испания в края на януари 2004 г., за да уточни последните подробности на операцията. В момента Мохамед Египтянина се намира в затвор в Италия, където от ноември 2006 г. излежава 10-годишна присъда за подривна дейност и участие в международна терористична групировка. Адвокатите му обжалваха присъдата и няколко дни преди съдът в Мадрид да го оневини за атентатите в метрото Мохамед Египтянина разбра, че присъдата му от 10 г. зад решетките е намалена на 8. В испанската съдебна зала намиращият се в Милано терорист присъстваше с помощта на видеовръзка. Египтянина разигра невероятен цирк пред магистратите, като избухна в сълзи и се хвърли на земята в залата, за да се помоли. Той, както и останалите 28 обвиняеми за атентатите в Мадрид твърдят, че са невинни.

Доволен от произнесените наказания май остана само испанският премиер Хосе Родригес Сапатеро. "Има справедливост. Присъдите са свидетелство за



доброто функциониране на институциите",



обяви той след изчитането на присъдите. Министър-председателят благодари на полицията, участвала в разследването на атентатите, както и на съдебните органи за изключително бързото задвижване и разглеждане на делото. "Нищо не може да компенсира загубата, но страданието може да бъде облекчено, когато се знае истината за случилото се и за извършителите", завърши Сапатеро.

Освен присъдите на обвиняемите съдът определи и обезщетенията, които ще получат семействата на жертвите и пострадалите при атентатите. На 31 октомври стана ясно, че ранените ще получат компенсации в размер между 30 000 и 1.5 млн. евро. Не се уточняваше сумата, с която ще бъдат обезщетени семействата на загиналите. Два дни по-късно съдът пусна уточнение, според което за всяка от 191-та жертви държавата ще изплати по 900 000 евро.

В решението на съда, което е над 600 страници, се казва също, че групировката, извършила атентатите, е била вдъхновена от "Ал Кайда", но не е имала пряка връзка с нея и не е била финансирана от терористичната мрежа на Осама бин Ладен.
Снимка: Ройтерс
Съдията Хавиер Гомес Бермудес по време на произнасянето на присъдите.
Снимка: Ройтерс
Съдебните заседания преминаваха при небивал интерес.
Снимка: Ройтерс
Отман ел Гнауи бе осъден на 42 924 г. затвор.
Снимка: Ройтерс
Испанецът Емилио Трасорас бе осъден на 38 976 г. зад решетките
Снимка: Ройтерс
Присъдата на Джамал Зугам е 42 922 г. затвор.
1
1765
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
07 Ноември 2007 12:45
и евентуално за добро поведение ще ги пуснат три месеца предсрочно преди да изтече на всекиго наказанието.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД