Обещаното от хлебарския бранш поскъпване на насъщния започна на много места в страната, а новите прогнози на производителите вече задминават предизборните им закани. От месеци насам те говорят, че хлябът ще закове 2 лв. за кило по Нова година. Вчера шефът на Варненския съюз на хлебопроизводителите Иво Бонев обяви, че това няма да е краят - цената щяла да продължи да пълзи нагоре чак до юли догодина. Тогава се прибира новото жито.
Бонев призна, че в последно време брашното леко е поевтиняло и върви по 850-950 лв. за тон. Въпреки това хлябът щял да поскъпва, защото цената му преди това нараствала с по-бавни темпове от тази на брашното. Причината за тази тенденция изложи преди балотажа шефът на федерацията на хлебопроизводителите Димитър Людиев. Неговото обяснение е, че предстоящият вот изкуствено задържа стойността на насъщния. "Хлябът винаги се е използвал за социално средство и за популизъм. Под натиска на управляващите на много места увеличението ще закъснее", прогнозира той.
Процентът на увеличение е различен за различните райони. Онзи ден хлебарите в Добрич вдигнаха цената точно с 15% и хляб от 700 грама вече се продава по 90 стотинки, а нарязаният "Добротица" удари лев за 700 грама. Във Видин хлябът и закуските се вдигнаха още на другия ден след изборите. От събота с 10 стотинки поскъпва белият хляб в Бургас. От общинския хлебозавод там съобщиха, че производствената му цена от 10 ноември става един лев за 700 грама.
Шефът на браншовиците в Благоевград Петър Иванов също съобщи, че в града се очаква повишение на цената с 10-15%, но идната седмица. Според него не се знае кога ще спре поскъпването, защото освен на суровината се вдигат и други разходи. Според варненските хлебари пък най-силно застрашени от поскъпване са специалните хлябове, тъй като се правят с различни подобрители и добавки и от по-висококачествено брашно.
Мисля, че е ниска тази цена...
Още може !