:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,917
Активни 659
Страници 26,482
За един ден 1,302,066

Възможна е втора здравна каса от 2009 г.

Според депутати така ще се създаде конкуренция и по-добър контрол
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Правителството не възразява срещу връщането на училищните лекари, но според здравния министър Радослав Гайдарски финансирането им трябва да се поеме от общините.
Втора национална здравно-осигурителна каса може да заработи от 2009 г., казаха за "Сега" леви депутати. Идеята е на ДПС и може да бъде приета, вместо червените да отстъпят на друго настояване на хората на Доган - да се въведе допълнително задължително осигуряване. ДПС настоява да се одобри втора здравна вноска от 3%, която да влиза в частни фондове. БСП обаче са против и позицията е била потвърдена отново на среща на червените депутати с представители на здравното министерство и НЗОК в сряда.

Заради отпора на червените ДПС заплашва да бойкотира приватизацията на болниците и други мерки, залегнали в здравната реформа. Поради тази причина левите са склонни да приемат варианта за създаване на втора здравна каса, който нямало да повиши осигурителната тежест. Ще се създаде конкуренция между касите, защото хората ще могат да избират в коя от двете да се осигуряват, обясниха депутати. Нямало проблем двете държавни каси да се конкурират, дори можели да договорят по-добри условия за цените на пакетите и да спестят пари за лекарства. Според червените така ще има и по-добър контрол върху източването на средства от касата. Нито идеята за допълнителното осигуряване, нито за втората каса обаче могат да се реализират догодина.

Левите се надяват част от НДСВ, както и ОДС и ДСБ да подкрепят идеята за разрешаване на приватизацията на болниците, дори и ДПС да я бойкотира. Заедно с това БСП вероятно отново ще внесе проекта на Тодор Кумчев и Петър Мръцков, с който се уреждат лимитите на болниците, ограничението лекарите да работят само на един трудов договор с болница и задължението националният рамков договор да се подписва до 15 декември всяка година. Предложенията бяха внесени преди изборите, но бяха изтеглени заради бойкота на ДПС. Хората на Доган искали тези промени и приватизацията на болниците да влязат в пакет с допълнителното осигуряване.



УЧИЛИЩНИ ЛЕКАРИ

Парламентът одобри на второ четене промени в закона за здравето, с които се въвеждат отново училищните лекари. "Ще поискаме към фонд "Детско училищно здравеопазване", който сега е около 25 млн. лв., допълнително 8.5 млн. лв. за базови заплати и консумативи", обясни вносителката Ива Станкова от БСП. Според нея базовата заплата за лекарите в училищата ще е 394 лв., а на медицинските сестри - 244 лв. Освен това общинските съвети можели да гласуват допълнително възнаграждение, за да привлекат специалисти. Според Ваньо Шарков от ОДС обаче, ако заплатата е равна на тази на лекарите в болниците, това ще струва 180 млн. лв. Станкова допусна и възможността лекари от болниците да работят в училищата в извънработно време, тъй като наредбата на МЗ не изисквала постоянното им присъствие в учебното заведение. Те щели да организират и контролират целия процес. Училищните лекари ще водят регистри на заболяванията на децата и ще имат право да искат от родителите отчети от зъболекари за състоянието на зъбите на децата им.
17
3457
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
08 Ноември 2007 23:09
Ето отново, правителството и в частност министерството се занимават с пари, приватизаций.Сега ще се изпокарат кой да управлява втората здравна каса, зада може да
Никой не говори нещо да промени, да създаде система за повишаване на кфалификацията на лекарите, езикова та и компютърна грамотност. Опреснителни курсове и Уорк шопове, за да може българския лекар да се нареди наравно със свойте западни колеги, да придобие замочувствие, защото българина е талантлив и поставен в подходящи условия може да направи чудеса. Примери колкото искате.
Крайно време е да се разбере от всички че това правителство и тази коалиция са пагубни за България.
08 Ноември 2007 23:31
Чак сега ли разбра това, приятелю? То си беше ясно от самото създаване !
09 Ноември 2007 09:19
Приветствам създаването на още една здравноосигурителна каса.
Даже, както съм казвал и преди предпочитам повече от една.
Притеснявам се от две неща:
Първо от опита, който имаме с Mtel, Globul и Vivatel - Трима оператори, но ефекта от конкуренцията им не е толкова силен, колкото би трябвало.
Второ - както се подразбира от статитята и тази втора каса ще бъде държавна ЗАЩО?? Това ще увеличи само администрацията и нищо няма да промени в начина на обслужване на лекуващи и лекувани. Само ще увеличи администраторите - лапачи.
Ако е държавна - по-добре да я няма!
И не ме упреквайте, че съм привърженик на частното! Ако бяхме нормална държава, държавния сектор щеше да бъде сравнимо толкова ефективен, колкото е и частния. Но ние не живеем в нормална държава и в т. н. държавни предприятия "работят" множество некадърници, които провалят и най-добрите решения и практики. Точно затова считам, че втора държавна здравноосигурителна каса дори ще е вредна.
09 Ноември 2007 09:54
Бай Дан е казал всичко по въпроса ...
09 Ноември 2007 10:03
Значи при НОИ може, при НЗОК не може!
Не се връзва нещо!
След като съществува доброволно Социално осигуряване в частни фондове, същата схема би трябвало да се приложи и в Здравното осигуряване!
Пусти "Сладък Кокал"...
09 Ноември 2007 10:16
От друга страна, може да се създаде алтернативен телефон на 112, примерно 912 той предния както и здравната каса не е сработил, на втория може да потръгне, ако не - алтернативен трети вариант!
09 Ноември 2007 10:28
Доста тъпа идея !
Досега Здравните осигуровки се "крадяха" от едно място, сега искат да го направят от две места (по избор)!
Досега плащахме за скъпите офиси и компютри и неработещи информациони системи на една каса сега всичко ще се удвои - и Директори; и "Експерти"; и "Котрольори" (и к**ви ако искате); и автомобили; и представителни и т.н.

Не е ясно при прехвърляне от едната каса към другата какво става с :
1. Внесените досега средства.
1.1 Когато НЕ си ползвал услуги!
1.2 Когато си ползвал услуги!
2. С личните данни на пациента - как ще се обменят м/ду Касите и няма ли да си погаждат "мръсни" номера от което да пострада пациента.
3. Колко често ще може да се сменя едната каса с другата ?!
4. Ще има ли лимити ?!
5. Като следствие от т.3 и т.4 ще се допусне ли някой да си използва лимита от едната каса след което да се прехвърли в другата и там да ползва нов лимит ?!
6. Ако избора на каса става на точно определен период (6 м. или 12м.) какво става с пациент който в момента се лекува и си смени касата ?!
7. Какво се разбира под "по-добър пакет здравни услуги" - за лекарите това е пакет с по-висока цена; а за пациентите същата услуга но с по-ниска цена?!
От там следва че ако има разлика в цените едната каса ще привлече по-добрите лекари; другата повече на брой пациенти.
8. Касите със всички лекари ли ще сключват договори и само с някои?! Лекарите ще могат ли да сключват договори и с двете каси едновременно или само с едната. Ако е с двете то отчетните им форми се удвояват, ако е само с едната то в малките населени места изборът ще се определя от договора на лекаря или пък ако държиш на даден специалист ще трябва да отидеш в неговата каса независимо че условията са по-лоши за теб.
9. Кои ще се грижи за правилното превеждане на парите към съответната каса?! Работодателя или НОИ ?! Сега Работодателя превежда парите по съответните смети в НОИ и изпраща списък със осигурените лица. НОИ плаща на НЗОК. Ако се въведе втора каса - кой трябва да се грижи за това кой осигурен към коя каса е особено ако фирмата не е плащала осигуровки с месеци, а осигуреният си е сменил касата м/ду временно?!
10. Пенсионери; Ученици; Безработни - какво става с тях? Ако и те могат да си избират каса (което е логично), то също така е логично да изберат касата която плаща повече на по-добри специалисти (нали парите не излизат от джоба им - какво им пука за цената) в резултат на което тази каса ще излезе на "червено" и какво следва тогава ?!
11. Какво ще стане с "ГОЛЕМИЯТ РЕЗЕРВ" на НЗОК - ще се разпредели м/ду двете каси (и как точно) или ще си остане в НЗОК ?!


Смисъл от две или повече каси има само ако осигуровките се превеждат по индивидуални партиди!
А оправия в здравеопазването ще има само когато се откажем от принципа на "Солидарността" който освен за прикриване на "кражбите" и "безхаберието" за нищо друго не служи!
Що се отнася до безплатните лекарства - те във никакъв случай не трябва да се реализират от здравните каси - това е социална (благотворителна) дейност на Държавата! Високата цена на някои лекарства са Финансов (Социален) проблем, а не Медицински!
09 Ноември 2007 10:43
Уеуеее, тая фотографката, дето ги снима как им се е нахилила...
09 Ноември 2007 11:24
The BANKER,
Казваш верни неща и поставяш правилни въпроси, но много едностранчиво.
Ако е въпросът е: Защо едно нещо не може да се направи? - отговори мно-о-о-го и лесно ще се намерят.
Нека поставим въпроса така: Как да направим нещо, което да работи както трябва?
И да се опитаме да намерим решение как да преодолеем пречките и трудностите. В противен случай ще си запазим досегашното състояние и ще преливаме от пусто в празно - както правим последните 18 години.
Ей, утре е 10 ноември! Това не беше ли някаква "Сакрална" дата?
09 Ноември 2007 11:24
За Банкера едно Този, който работи с пари тряба да си използа главата попредназначение - иначе твори тъпотии, подобни на описанети в статията. Тръпна да вия как две ДЪРЖАВНИ структури ще изпаднат в състояние на люта конкуренция помежду си
09 Ноември 2007 12:19
Ясното описание на информацията е област в която има още доста да се желае в българските медии.
Явна глупост, дори и за български политици е създаване на две държавни каси с еднакви функции, а по цензурни съображения ще спестя определения за медийни работници.
Ако едната каса ще поема базовия пакет "безплатна" медицина а другата ще се включи на пазара за допълнителните медицински неща - никак не е лоша идеята. Ще има социална част в задължителната каса и конкурентни условия в допълнителната каса, състезаваща се с 15-20 частни здравни каси.
09 Ноември 2007 15:12
По-тъпо нещо отдавна не бях чувал - две държавни здравни каси с еднакъв пакет ще се конкурират помежду си. Единственият резултат от подобно нещо ще е, че парите за лечение ще намалеят, щото и втората каса ще трябва да издържа администрация, равна на тази на сегашната
09 Ноември 2007 15:36
Значи оставят следващите правителство и парламент да се оправят със здравеопазванено. Те от своя страна ще се чудят още година - две....
09 Ноември 2007 15:50
Наистина това е най-тъпата идея за втора национална здравна каса. Тя се харесва обаче на БСП за да може да крадат от две места вместо да се предоставят по-добри медицински услуги от частни здравноосигурителни дружества.
09 Ноември 2007 20:20
Бай ДАН,
радвам се че форумът се е увеличил с още един мислещ член и най-вече с такъв който поставя на първо място търсенето на решение за даден проблем, а не критикарстването!
Не знам защо определяш мнението ми като едностранчиво - защото Аз само задавам въпроси, а не предлагам решения(решенията са едностранчиви - въпросите немогат да бъдат такива).

Що се отнася до Здравеопазването мисля че трябва да се наблегне на две основни неща като принципи (това няма да е решение на проблемите, но ще е добра основа):

- Първо от системата на здравноосигуряване трябва да се извадят Скъпоструващите лекарства и Операции(трансплантации). Продължавам да твърдя че цената на лекарството е Финансов проблем, а не Медицински. Медицинският проблем е какво е оптималното лечение на дадено заболяване, а не колко струва лекарството! Разбира се скъпоструващи лекарства и операции ще има, но те ще се поемат от Държавата като вид социална дейност.

- Второ трябва да се разработи система от процедури за диагностициране въз основа на която да се преценяват действията на лекаря т.е. идва пациента с определени оплаквания(симптоми) преценява се за какви заболявания може да се отнася и се назначават съответните изследвания! Това е малко по-различно от Клиничните пътеки защото там е заложено дадено заболяване как се лекува и колко струва, докато тук говоря за това как да най-бързо и точно да се достигне до правилната диагноза и това да бъде като орентир за това дали дадено изледване е необходимо или не! По подобен начин действат експертните системи с изкуствен интелект! Не съм много запознат как точно се регулира този процес в момента, но знам че има доста случай когато дадено заболяване протича нетипично т.е. част от симптомите липсват и не е ясно при налагането на по-строг финансов контрол и едновременно с това една нетипично протичаща болест с първоначално погрешно поставена диагноза как ще бъде заплатена. От една страна финансово контролиращият орган не би трябвало да плаща за лечението, но ситуацията може наистина да е такава че симптомите на пациента да заблуждават т.е. лекарят да не е злоупотребил. Кой ще играе ролята на арбитър на плащането - ако е някакъв контролен орган на касата, то той ще предпочете да не плати; ако е пациента то той може да бъде наплашен от лекаря и да подпише за куп ненужни изследвания; значи ни е необходима система за диагностициране която да не е свързана с цени, а с това да се диагностицира заболяването максимално бързо! При правилно поставена диагноза - по нататък нещата са лесни.

Що се отнася до здравеопазването в БГ доста съм скептичен - нещата се правят най-вече от популизъм, а не от здрав разум.
Ще ти изпратя по пощата една статийка: "Health Care Is Not A Right" - доста е интересна
09 Ноември 2007 21:28
Големия проблем не е в съществуването на една каса, а в ниските приходи които влизат в нея. Средната месечна вноска на един българин е малко над 25 лева. Срещу тази повече от скромна вноска нашенецът иска да получи това което получава западняка, който обаче ежемесечно внася 15-20 пъти повече. Моята дъщеря учи и работи в UK и от заплатата й всеки месец се удържат по около 100 паунда(почти 300 лв.) за здраве, в Германия вноската е средно 350-400 евро. Докато вноската е 6% забравете за добра медицина без кешови плащания.
09 Ноември 2007 22:04
wise man, и като увеличим парите, мислете ли, че ще стигнат? Първото, което ще се случи, а то и става, администрацията на НЗОК ще иска повишаване на заплатите и предоставяне на допълнително социални придобивки? И защо ли в Германия като има толково "голямо финансиране" увеличават пенсионната възраст? Вие бихте ли се съгласили да е 69 години за всички?
Колкото до месечната вноска - 3.8 млн. имат вноска под 6, 60 на месец (Държавата ги внася); под 100 хил. плащат максималната - 84 лв. на месец, като за половината от тях представлява под 3% от дохода. Кое е солидарното, та да смятате средно?
Вашата дъщеря не Ви ли е споменала, въпреки че има мрежа от ДжиПи-та в UK, повечето фирми плащат здравни "вноски" за служителите си на частни клиники?
На никой ли не му е направило впечатление, че ако трябва някой държавен чиновник да се "скатае", то той излиза в болнични, някои боледуват с месеци, и щом се отвори "парашут" на шестия месец, сякаш никога не са боледували. Наказва ли системата такива хитреци, поне с увеличаване на осигурителната тежест за определено време? И коя - здравната или социалната осигуровка?
Аз не съм видял диференциална статистика, примерно колко пъти един човек е в болнични за година, какъв е процентът на хората без болничен за 1, за 2 или до 5 г.
И последно защо хлебарите и клиентите им не се оплакват един от друг, сектор който не е без проблеми. Или и двете страни си правят сметката?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД