Правителството не възразява срещу връщането на училищните лекари, но според здравния министър Радослав Гайдарски финансирането им трябва да се поеме от общините. |
Заради отпора на червените ДПС заплашва да бойкотира приватизацията на болниците и други мерки, залегнали в здравната реформа. Поради тази причина левите са склонни да приемат варианта за създаване на втора здравна каса, който нямало да повиши осигурителната тежест. Ще се създаде конкуренция между касите, защото хората ще могат да избират в коя от двете да се осигуряват, обясниха депутати. Нямало проблем двете държавни каси да се конкурират, дори можели да договорят по-добри условия за цените на пакетите и да спестят пари за лекарства. Според червените така ще има и по-добър контрол върху източването на средства от касата. Нито идеята за допълнителното осигуряване, нито за втората каса обаче могат да се реализират догодина.
Левите се надяват част от НДСВ, както и ОДС и ДСБ да подкрепят идеята за разрешаване на приватизацията на болниците, дори и ДПС да я бойкотира. Заедно с това БСП вероятно отново ще внесе проекта на Тодор Кумчев и Петър Мръцков, с който се уреждат лимитите на болниците, ограничението лекарите да работят само на един трудов договор с болница и задължението националният рамков договор да се подписва до 15 декември всяка година. Предложенията бяха внесени преди изборите, но бяха изтеглени заради бойкота на ДПС. Хората на Доган искали тези промени и приватизацията на болниците да влязат в пакет с допълнителното осигуряване.
УЧИЛИЩНИ ЛЕКАРИ
Парламентът одобри на второ четене промени в закона за здравето, с които се въвеждат отново училищните лекари. "Ще поискаме към фонд "Детско училищно здравеопазване", който сега е около 25 млн. лв., допълнително 8.5 млн. лв. за базови заплати и консумативи", обясни вносителката Ива Станкова от БСП. Според нея базовата заплата за лекарите в училищата ще е 394 лв., а на медицинските сестри - 244 лв. Освен това общинските съвети можели да гласуват допълнително възнаграждение, за да привлекат специалисти. Според Ваньо Шарков от ОДС обаче, ако заплатата е равна на тази на лекарите в болниците, това ще струва 180 млн. лв. Станкова допусна и възможността лекари от болниците да работят в училищата в извънработно време, тъй като наредбата на МЗ не изисквала постоянното им присъствие в учебното заведение. Те щели да организират и контролират целия процес. Училищните лекари ще водят регистри на заболяванията на децата и ще имат право да искат от родителите отчети от зъболекари за състоянието на зъбите на децата им.