Депутатската заплата има възможност да се повиши с 15% заради работа с класифицирана информация, обяви председателят на НС Георги Пирински вчера. Това прави около 347 лв. на месец допълнително. Сега основното възнаграждение е около 1300 лв., но към него има и бонуси. "Сумата е заделена по Закона за квалифицираната информация, който дава възможност за добавки, ако притежаваш сертификат", обясни Пирински. Увеличението е предвидено за първи път. За да стане факт, трябва да се промени правилникът за работа на парламента. Пирински съобщи, че такова предложение е обмисляно, но още не е внесено. "Това подлежи на преценка. В светлината на критиките към парламента отсъствието на депутатите и присъствието на картите за гласуване естествено се поражда остра негативна реакция", призна той.
Предложението е трудно защитимо и Пирински не съветва подчинените си да го правят. Въпреки това шефът на НС смята, че депутатите "са много скромно заплатени" в сравнение с другите парламенти от ЕС. Ако се изисква от народните представители да не се поддават на лобистки интереси, трябвало да имат съответното възнаграждение.
За догодина парламентът е предвидил по това перо 18.8 млн. лв. В тях обаче влизат освен парите за депутатите и възнагражденията на евродепутатите, и тези на още 680 чиновници от администрацията. Още 1.2 млн. лв. са заложени за хонорари и обезщетения. Увеличението в сравнение с тази година е с 4.3 млн. лв. Освен предвидените 15% за класифицирана информация заплатите на депутатите ще се вдигнат с други 27%, които идват от повишаването на средната работна заплата за обществения сектор. Умножена по 3, тя дава основната депутатска заплата. Така сегашните 6.5 млн. лв. за заплати догодина НС ще набъбнат на 8.2 млн. лв. Ако бъде прието и второто увеличение от 15%, сумата се стане 9.3 млн. лв.
В бюджета на парламента са заделени и 11.4 млн. лв. за капиталови разходи. Те са двойно повече от т.г. С тях ще се направи ремонт на бившия Партиен дом, където по думите на Пирински било опасно да се возиш в асансьорите. Трябва да бъде подменена и телефонната централа, която била от 1929 г. и е за музея. 1.5 млн. лв. са заделени за купуването на нови автомобили, тъй като от общо 80-те, с които разполага НС, 54 били с пробег между 320 000 и 450 000 км.
|
|