Преди началото на всяка схватка в сумото двамата борци хвърлят сол за пречистване на душите. Напоследък обаче греховете в традиционния японски спорт станаха толкова много, че няколко солници в Страната на изгряващото слънце трябва да работят само за задоволяване нуждите на сумо асоциацията.
Вместо желаното популяризиране на духа и принципите на сумото в чужбина няколко месеца ръководството се занимава с изчистването на имиджа на домашна територия. Йокозуна, който симулира контузия. Убийство на сумист от неговия учител. Слухове за уредени срещи. Информации за неплатени данъци. Проблемите на този спорт валят един след друг. Докато сумо шефовете замажат единия от тях, веднага ги връхлита друг подобно на вълни цунами.
В неделя започва последният турнир за годината - във Фукуока, но той отново ще мине под знака на тази черна поредица. Състезанието ще сложи точка на една година, за която вероятно никой освен изкачилия се до ранг йокозуна (велик шампион) монголец Хакухо няма да иска да си спомня.
Във Фукуока доскоро единственият действащ йокозуна Асашорю ще изтърпи втората част от наказанието за временно лишаване от права. Той няма право нито да се бори в тренировъчни сесии, нито да участва в официални прояви на асоциацията.
Проблемите му започнаха още преди година по същото време, когато японски таблоид го обвини в уреждане на срещи с цел да трупа поредни турнирни победи за рекорд. Монголецът се разграничи от обвиненията, асоциацията застана зад него и обяви, че ще съди изданието. Доказателства така и не се намериха, но медиите не го оставиха на мира. Фактът, че остана сам на върха без особена конкуренция, никак не радваше японците заради сприхавия му и неприветлив характер. Всяка негова стъпка се следеше под лупа, за да се стигне до разкритието, че през юли Асашорю е участвал в демонстративен футболен мач в родината си. В същото време той отказа да се бори в една от официалните прояви на сумо асоциацията с оправданието, че е контузен.
Доказателствата в медиите бяха неоспорими за потвърждаване на симулацията. Още повече че във въпросния футболен мач участие беше взел и бившата звезда на японския футбол Хидетоши Наката. Асашорю получи наказание да не участва в два поредни турнира и намаление от 30% на заплатата, което засегна и неговата школа.
Монголецът изпадна в дълбока депресия и дълго време водеше дебат с шефовете на спорта дали да се лекува в родината си, или да се възстановява психически на японска територия. След серия от експертизи, които доказаха дълбочината на психопроблема му, Асашорю бе пуснат да се прибере в Монголия.
На турнира "Аки башо" в Токио през септември организаторите отбелязаха спад в продажбите на билети, но според асоциацията това няма връзка с отсъствието на Асашорю. Миналата година напълно продадени са били 7 дни от турнира, докато през тази само 6. Като абсолютно количество с около 1700 зрители по-малко са посетили залата "Риогоку Кокугикан" - 14 028 вместо миналогодишните 15 750. Цифрите били напълно задоволителни, настояваха организаторите.
И тъкмо бурята около недопустимите за един йокозуна шикалкавения отмина, асоциацията бе застигната от друг проблем. Един от борците в школата Токицуказе бе убит. По свидетелските показания на шефа на школата той еднолично се признава за виновен за смъртта на Токитайзан, когото ударил с бирена бутилка по главата. При разследването се оказа, че Токицуказе е давал различни показания пред сумо асоциацията и полицията. Пред едните твърди, че ударът е бил един, а се оказа, че са били няколко, и не само по главата. Той е подвел сумо началниците, че тренировъчната сесия е продължила само половин час. Оказало се, че Токицуказе е карал 17-годишния младеж да тренира повече от час. Третото разминаване е и по въпроса за използването на алуминиева бейзболна бухалка за въвеждане на ред в школата. Починалият Токитайзан е удрян с нея не само на тренировката, но и вечерта преди това по нареждане на главния треньор. Тогава останалите борци трябвало да набият младия сумист за назидание.
Средновековните методи за управление и тренировки в школите са част от традициите в този спорт, но боят с бухалка и смъртният случай дойдоха в повече. Самият Токицуказе бе изключен от сумо асоциацията, което бе едва вторият случай в историята след 1997 г. Но за първи път бе уволнен шеф на школа.
Най-добрият сумист на основаната през 1945 г. школа в този момент - Токицууми, зае вакантното място. Това пък създаде друг проблем. Той не можеше повече да се бори и неговото място в ранглистата бе оставено свободно. Така за първи път от 134 г. ранглистата бе съставена от 41 борци вместо обичайните 42-ма.
Този скандал предизвика невиждана реакция и в продължение на месеци телефоните в сумо асоциацията прегряха. Шефове на школи започнаха да се оплакват от негативни последствия. "След инцидента трима перспективни младежи, които искаха да дойдат в школата, ми казаха "не благодаря" и се отказаха", разказва треньор, пожелал анонимност. Някои школи използваха за реклама факта, че при тях не се използва бамбукова пръчка за възпитание. Тя е популярна на много места, като по-старшите налагат младите за неизпълнение на указания или за грешки.
В цялата тази история българинът Калоян Махлянов-Котоошу продължава да бъде едно от рекламните лица на сумото, но не със същия ефект както преди 2 г. Бързият му възход спря с посредствени борби, някои от които заради постоянни контузии. Нашият остана в сянката на новия йокозуна Хакухо и продължава да бъде единственият действащ озеки (голям шампион) без турнирна победа. Както изглежда, след поредната травма в дясното коляно и на турнира във Фукуока Котоошу няма да бъде сред кандидатите за Купата на императора.