Германски работници от автомобилния гигант "Даймлер Крайслер" протестираха в началото на годината срещу плановете пенсионната възраст да се качи на 67 години, което в крайна сметка бе прието. |
Сега Шойбле неочаквано получи подкрепа от страна на известни немски икономисти, съобщи в. "Билд". Председателят на базирания в Мюнхен ИФО институт Ханс-Вернер Зин намеси в дебатите доста радикални цифри. "Според проучвания на ООН германците трябва да работят поне до 77 години, ако искаме да запазим сегашното ниво на пенсиите, без да увеличаваме плащанията и данъците", заяви Зин. На пръв поглед това е абсурдна възраст. "Това обаче показва, че нещата излизат извън контрол и че вдигането на прага за пенсиониране на 67 години т.г. няма да е достатъчна мярка", допълни икономистът.
"Ако жизненият стандарт продължи да се покачва като през последните 30 години, ще трябва да вдигнем пенсионирането след 67 години, иначе системата на пенсионните фондове ще блокира", заяви Михаел Хайзе, шеф на икономическия отдел в Дрезднер банк. Той допълни, че който иска да взима по-дълго пенсия, трябва повече да заделя за старини.
Президентът на Института за икономически изследвания Клаус Цимерман поиска вдигане на пенсионната възраст на 70 г. "Отдавна е ясно е, че само това може да доведе до успокояване на нещата. И това ще стане, ако промените бъдат въведени до 2030 г., в противен случай ще се стигне до намаляване на пенсиите или увеличаване на вноските в пенсионните фондове", каза Цимерман.
В същото време проучване на Германския съюз за пенсионно застраховане(БФА) стигна до заключението, че голям брой от младите работещи хора не могат да покрият задълженията си към фондовете, което значи, че ще получават по-малки пенсии в бъдеще, съобщи в. "Нахрихтен цайтунг". Според данните 15% от младите западногерманци и 27 на сто от мъжете в Източна Германия смятат да разчитат само на основната си пенсия на старини. При жените тези показатели са 24% за Западна Германия и 18 на сто в източните провинции.