37 на сто от привържениците на БСП са разочаровани от партията си, сочи постелекторално изследване на НЦИОМ, направено от 10 до 15 ноември сред 1000 пълнолетни. Лявата партия губи равномерно избиратели във всички групи и прослойки, които традиционно я подкрепят. Най-малко разочаровани са избирателите на ДПС и ГЕРБ. Въпреки това нагласите не вещаят предсрочни избори. 50,6 на сто от българите са убедени, че правителството ще си изкара мандата. Само 24% прогнозират предсрочен провал.
ГЕРБ е удвоила електоралния си дял от 16 на 31% в сравнение с началото на годината. Кметската партия е най-популярна сред младите и хората между 40 и 46 г. В същото време БСП се е свила с 6 на сто. "Атака", ДПС и СДС пазят едно и също ниво. Най-зле е НДСВ, която продължава да губи избиратели.
54 на сто от българите смятат, че ГЕРБ се е представила най-убедително на местните избори, а 11 на сто посочват като фаворит БСП. Почти 60% от избирателите на ДПС преценяват, че техните претенденти са се представили най-добре на местния вот. За 56 на сто от анкетираните формулата "Десен Алианс" е неуспешна. Едва 7% я одобряват.
На дискусия за процесите след вота Михаил Мирчев от "АССА-М" посочи, че успехът на ГЕРБ не се дължи на лидерската харизма, а на оттласкването от т. нар. класически партии. "ГЕРБ може да се окаже партия светкавица, но може да се окаже дълго и тягостно образувание, с което мизантропски ще се борим и то все ще оцелява", коментира социологът.
-------
В ДЕСЕТКАТА
Местните коалиции и независимите кандидати се оказали работещи формули на местния вот, отчитат от НЦИОМ. 48 на сто от кметовете са избрани под тази форма, съобщи социологът Добрян Добрянов. Според него отвращението от политиката е толкова силно сред хората, че независимият кандидат по дефиниция има равни шансове с чисто партийната кандидатура.
|
|