:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,680
Активни 133
Страници 24,610
За един ден 1,302,066

200 аптеки закрити заради новия закон

200 аптеки са закрити от април досега, обяви Николай Костов, шеф на Асоциацията на собствениците на аптеки, цитиран от БТА. Оттогава влезе в сила новият закон за лекарствата, според който собственик на аптека може да бъде само фармацевт. Освен това той може да притежава само една аптека. Законът даде срок от 1 година - до април 2008 г., на аптеките, които не отговарят на това изискване, да се пререгистрират.

Аптеките затварят, тъй като собствениците им не могат или не искат да намерят фармацевт, на когото да ги прехвърлят, без да загубят реалната собственост. Между една и две трети от аптеките у нас не отговарят на изискванията на новия закон, но едва ли всички те ще преустановят съществуването си. Част вероятно ще се възползват от вратички в Търговския закон.

Асоциацията на собствениците на аптеки настоява за промяна в закона за лекарствата, засягаща частта за собствеността на аптеките. Ако законът не се промени, това означава и че един магистър-фармацевт не би могъл да прехвърли бизнеса си на свой наследник, не може да продаде аптеката на друг фармацевт, защото другият вече има такава. Ще има и проблем с връщането на кредитите към банките, обясни Николай Костов. Засега обаче нито депутати, нито МЗ са дали сигнал, че се готвят промени.

Ако ограниченията останат, собствениците на аптеки ще заведат дела срещу държавата. Възможно е дори ЕК да заведе дело срещу България, както е направила вече срещу друга членка на ЕС, обясниха собствениците на аптеки.

По данни на асоциацията у нас са регистрирани около 4300 аптеки, но 3305 от тях работят.
4
3349
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
29 Ноември 2007 09:24

Па съм се ОБЪРКАЛ в представите си за пазарна икономика!!!
29 Ноември 2007 10:05
Нека да се приеме и този закон, че да паднат цените на лекарствата. Малките аптеки не помагат на народа а само го скубят. Щели да ми стачкуват, приканван бедния народ да излезе и те да стачкуват срещу аптекарите.
29 Ноември 2007 11:46
Съгласен съм , Секторгала, че то накъдето да се обърнеш , все аптека ще видиш. А фармацевтичната мафия е най-легализираната и печелившата в света. В България се нарича "Софарма", която заедно с аптечните вериги ни направиха страната с най-скъпите лекарства?!
29 Ноември 2007 14:17
Нека да допуснем, че една адвокатска кантора се притежава от инженер. Какво ще стане ако всичките му адвокати решат да си направят собствени кантори? Може би инженера ще се хване да консултира клиентите ли? Аптекарския бизнес си е гарантиран по простата причина, че винаги ще има болни хора. В същото време ако не се знае какво се продава и защо може да пострадат пациенти. Затова аз бих дал възможност само на лекари и фармацефти да имат право да продават лекарства, а само лекари да изписват лекарства. Освен това с оглед гарантирания пазар и големите обороти трябва и печалбата да е по-ниска. Това другото за пазарна икономика и прочие ги разправяйте на друг. Здравето на пациента е най-важно и ако некопметентен фармацефт продаде калпаво лекарство то независимо колко пари му е застраховката човешкия живот може вече да си е отишъл
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД