Председателят на парламентарната комисия по външна политика Соломон Паси открито лобира за щатските изтребители F-16. Купуването на нови бойни самолети за ВВС е един от проектите, които са залегнали в модернизацията на армията ни, но за него ще има пари след 2010 г.
Пред участниците в международна конференция "Развитие на офсетната политика в България" вчера Паси заяви, че F-16 е най-доброто нещо, на което се е возил, и препоръчва на всички да го направят. В залата присъстваха представители на всички големи авиационни компании, които определено не останаха доволни.
Във видеообръщение към форума премиерът Сергей Станишев изброи военните сделки и на какъв етап се движи офсетът по тях. Отчетът му започна с автомобилната техника за армията ни, купувана от фирмата "Даймлер-Крайслер". Там директният офсет е за 3, 200 млн. евро, а ползата по индиректния е за над 5 милиона евро под формата на софтуерни услуги. С фирмата се преговаря за още проекти, каза Станишев. В действителност по този проект като офсет няма още нищо налице. Немците бяха обещали да изградят сервиз и център за обслужване на тези машини, а такъв няма. Над 120 камиони, автобуси и джипове с тази марка вече има в армията ни.
По споразумението с "Еврокоптер" за доставка на 18 вертолета "Кугър" офсетната полза е 106 млн евро. Договорено е изграждане на електронна маркетингова платформа, която дава възможност за получаване на информация, комуникация и коопериране между фирми с възможности и интереси към специални поръчки. Проектът е за над 19 млн. евро, преговаря се и по-други, каза Станишев.
Действително "Еврокоптер" са изпълнили единствено част от директния офсет - обучение на пилотите. Независимо че вече имаме 5 хеликоптера, те все още не са изградили хангар. Маркетинговата платформа, която е оценена на 19 млн., е система, която съдържа информация за сделките и продуктите на големите оръжейни фирми. МО, МВР и МИЕ ще могат да ползват тази информация безплатно 5 г., а след това да си плащат.
По договора с италианската компания "Алениа аеронавтика" офсетната полза е от 152, 300 млн. евро по директния и над 70 млн. евро по индиректния офсет. В резултат на това петима български студенти ще учат аеронавтика в Торино, а в България ще бъде изградена модерна оранжерия с цветя основно за износ и ще бъдат открити нови 80-100 работни места, отчете премиерът.
Засега фирмата е инвестирала само 5 млн. евро в купуване на земя до Бургас и обучава две двойки пилоти.
По проекта за бронирани колесни машини за армията се договаря офсет за 14 милиона евро, като инвестиция "на зелено", съобщи още Станишев. Според него офсетът няма да остане в миналото, защото от него са заинтересовани много страни от ЕС. Премиерът посочи, че българското правителство е готово да партнира с представители на отбранителните фирми сериозно.
В периода 2004-2006 г. бяха подписани договори с "Еврокоптер", Даймлер-Крайслер" и "Алениа аеронавтика", а едва в началото на 2007 г. имаше конкретни предложения за офсет, заяви пък зам. военният министър Симеон Николов. Като проблем той посочи и това, че при изпълнението на офсета МО трябва да плаща ДДС върху стойността на доставката.
|
|