Евросъюзът предлага на Сърбия ускорено членство срещу независимост на Косово, но Белград отхвърли предложението, предадоха агенциите. Предложението се съдържа в проектодекларацията за Косово, която лидерите на страните от ЕС трябваше да разгледат вчера на срещата на върха. Документът не съдържа пряка връзка между членството в ЕС и признаването на Косово от страна на Белград, предаде ИТАР-ТАСС. Той съдържа призива към Белград "да активизира усилията си по изпълнението на всички критерии, необходими за влизане в ЕС". Предлага се също "да се ускори процесът на влизане в Сърбия", като се използва "значителният й институционален потенциал". Думата "независимост" изобщо не фигурира в документа. В него само се казва, че преговорите за статута на Косово са се изчерпали и "запазването на статуквото по въпроса за Косово е неприемливо", предаде Ройтерс. Според Би Би Си Евросъюзът потвърждава волята си да играе водеща роля за сигурността на провинцията и да й оказва икономическа помощ.
Документът обаче не съдържа обща позиция на ЕС за признаването на Косово. Всяка страна-членка сама ще определя как да признае независимостта на Косово, заяви преди срещата датският премиер Андерс Фог Расмусен, цитиран от Интерфакс. Би Би Си посочи, че Кипър, Гърция, Испания, Словакия и Румъния са против косовската независимост. Няма да признаем независимостта на Косово, зарече се преди срещата румънският премиер Калин Търичану.
Белград обаче категорично отхвърли офертата. "Това е едно непристойно предложение, а европейските лидери са пристойни хора и не би трябвало да отправят такова предложение", заяви сръбският външен Вук Йеремич. Борейки се за териториалната си цялост, ние се борим за европейското си бъдеще", добави той.
Вчера стана ясно, че българският външен министър Ивайло Калфин ще посети Белград на 17 и 18 декември. В началото на седмицата той обяви в Брюксел идеята ЕС да предложи на Сърбия в началото на годината да подпише споразумение за стабилизиране и асоцииране.